facebook
Dobrý večer, je středa 9.4.2025 a svátek slaví Dušan

Koronavirus a těhotenství


Ilustrační fotografie

Koronavirus a těhotenství

 

Jste těhotná o chcete mít co nejvíce informací, rizicích a prevenci nákazy Covid-19? Pokusili jsme se pro vás najít co nejnovější  informace a zprostředkovat vám je do tohoto článku. Situace se však vyvíjí velice rychle, takže je možné, že brzy budou nové a přesnější  informace.

 

Hned na začátku je potřeba si říci, že není důvod k panice ani nadměrným obavám. Velmi důležité je zůstat v klidu, vyhnout se stresovým situacím, maximálně omezit kontakt s druhými lidmi a používat ochranné pomůcky a to i podomácku vyrobené roušky v případě, že nemáte možnost zakoupit jednorázové.

 

Je koronavirus rizikovější pro těhotné ženy?

V současné době se přesně neví, zda těhotné ženy mají větší šanci onemocnět virem COVID-19 než širší veřejnost, ani to, že průběh nemoci bude vážnější. Obecně je v těhotenství vyšší riziko infekcí. U virů ze stejné rodiny jako COVID-19 a dalších virových respiračních infekcí, jako je například chřipka, měly ženy vyšší riziko vzniku závažnějších onemocnění. Proto je pro těhotné ženy ochrana na prvním místě.

 

Jak se chránit?

 

Ochrana před koronavirem se nijak zásadně neliší, před ochranou, kterou by měli dělat i ostatní lidé. Základní předpoklady pro ochranu před nákazou COVID-19 jsou:

  • při kontaktu s cizími lidi používat ochrannou roušku nebo respirátor

  • vyhýbat se místům se zvýšenou koncentrací lidí a úplně nejlépe omezit kontakt s ostatními na minimum

  • mytí rukou gelem s dezinfekcí

  • je potřeba myslet i na to, že vir může přežívat ve vnějším prostředí i několik hodin až dní, proto pozor na - mobilní telefon, myš a klávesnice PC, příbor, hrneček, klika u dveří, zábradlí  apod. Tyto předměty je také doporučeno dezinfikovat. 

  • Další tipy na ochranu naleznete na oficiálním webu o koronaviru ministerstva zdravotnictví České republiky


 

Jaké jsou příznaky onemocnění COVID-19?

 

Mezi  hlavní příznaky onemocnění patří zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest hlavy a únava. Někteří z nemocných, ale také popisují bolest v krku jako Dr. Geradaová v tomto článku. Příznaky tedy nemusí u každého stejné. V případě, že na sobě rozpoznáte podobné příznaky rozhodně neodkládejte kontaktovat telefonicky svého lékaře. 

 

Přenos koronaviru na plod nebo novorozence

 

Zatím stále není jasné, zda těhotná žena s COVID-19 může během těhotenství nebo porodu předat virus, který způsobuje COVID-19, jejímu plodu nebo dítěti. Prozatím žádný přenos není doložený. Nicméně vzhledem k blízkému kontaktu mezi matkou a dítětem je velmi pravděpodobné, že k infikování novorozence dojde. Naštěstí podle zkušeností malé děti nákazu snášejí velmi dobře.

 

Prevence proti onemocnění koronaviru

Samozřejmě ne každý, kdo se setká s virem musí onemocnět. Proto je důležité posilovat svůj imunitní systém, aby k onemocnění vůbec nedošlo.

Čerstvé ovoce a zelenina, pobyt na čerstvém vzduchu a relaxační techniky působí dobře na zdraví i psychiku. 

Podle posledních studií má pozitivní vliv na odolnost proti koronaviru také  vitamín D a omega 3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy v rybím oleji, ale také v některých rostlinných olejích například v oříšcích rostliny Sacha Inchi.


 

Zdroje: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/pregnancy-breastfeeding.html

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/koronavirus-tehotenstvi-tehotna-zena-nastavajici-matka-covid-19-plod.A200309_150547_zdravi_jup

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3058896-koronavirus-podle-soucasnych-poznatku-nepredstavuje-pro-tehotne-vetsi-hrozbu

https://www.maminka.cz/clanek/koronavirus-tehotenstvi-rady-lekare

https://www.seznamzpravy.cz/sekce/koronavirus-stopcovid

https://koronavirus.mzcr.cz/

https://covid19cz.cz/

https://www.vilcacora.cz/neni-omega-jako-omega/





Couvade syndrom neboli solidární těhotenství Couvade syndrom neboli solidární těhotenství

Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.

Jak vyzrát na náladovost Jak vyzrát na náladovost

Mnoho maminek řeší svou nadměrnou náladovost. Můžete být extrémně úzkostlivá, přecitlivělá nebo i podrážděná a vaše okolí se s těmito vašimi stavy musí naučit vycházet. Zajímá vás, jak na tyto nálady...

Naučte se relaxovat v těhotenství Naučte se relaxovat v těhotenství

Odpočinek je v těhotenství nesmírně důležitý. I pokud jste v neustálém pracovním stresu a shonu, naučte se každý den relaxovat. Každá budoucí maminka by měla šetřit své síly, protože ji co nevidět čeká několik nejnáročnějších...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka