V tuto dobu prožíváte svůj 15. až 21. den po dni - 3. Týden v těhotenství.
Počátkem tohoto týdne většinou dochází k oplození vajíčka a jeho putování do dělohy. Na konci týdne se vajíčko dostává až do dutiny děložní a začíná se tvořit základ placenty, viz informace Co se děje uvnitř.
Užívejte si každou chvilku, kterou pro sebe máte. Nechávejte si volné večery pro sebe, dělejte to, co vás baví a také popřemýšlejte, zda Vám by Vám partner a případně děti nemohli doma začít více pomáhat. Zkuste si zjednodušit každodenní aktivity a naučit celou rodinu, aby se více zapojovala do chodu domácnosti. Čím dříve se to naučí, tím jednodušší pro vás bude udržování rodinného krbu v budoucích měsících.
Protože se brzy začne vyvíjet nervová soustava miminka, dejte si na salát řepkový nebo slunečnicový olej a k svačině třeba ořechy. Tyto potraviny obsahují polynenasycené mastné kyseliny (PMK), které vývoj podpoří. PMK jsou důležitou složkou jak pro těhotné, tak pro netěhotné. Naordinujte je nejlépe celé rodině.
Také se každou chvíli mohou dostavit první příznaky těhotenství. Zaměříme se teď na ty nejčastější z nich. Fyzicky můžete zaznamenat zvýšenou únavnost, ospalost, časté močení, nevolnost, pálení žáhy a nadýmání, silnou chuť na určité potraviny nebo naopak odpor. Často ženy na počátku těhotenství rozpoznávají i změny prsů, jako je plnost, tlak, citlivost, tmavnutí okolí bradavky, mohou se objevit i modravé cévky pod kůží. Po psychické stránce se můžete cítit podobně jako před menstruací, tzn. podrážděná, plačtivá, s častými výkyvy nálad. Výjimkou nejsou ani zesílené obavy, strachy nebo návaly radosti a veselí. Nic si nevyčítejte. Ani když zuříte nebo pláčete. Všichni občas zuří i pláčou.
Únava je pro toto období charakteristická. Vaše tělo se připravuje na velké změny. Přestože ještě nejsou zvenčí vidět, v těle se chystá celá plejáda procesů, které mají zajistit ty nejlepší podmínky pro vás a vaše miminko. Ve chvíli, kdy bude hotová placenta a tělo připravené na těhotenství, což nastane asi ve čtvrtém měsíci, vaše únavnost by měla poklesnout.
Ranní nevolnost, která ve skutečnosti může přijít v kteroukoliv denní dobu, provází těhotenstvím asi polovinu žen. Trvá většinou zhruba tři měsíce, i když u některých žen, např. s vícečetným těhotenstvím, může nevolnost trvat po celou dobu těhotenství. Příčina pravděpodobně souvisí s podrážděním centra ovládajícího nevolnost v mozkovém kmeni. Podpůrným faktorem může být stres a únava. Pomocníkem vám bude správná strava (s důrazem na bílkoviny a sacharidy) a dostatek tekutin. Vynechte jídla, na která už předem nemáte chuť a vyhýbejte se zakouřenému prostředí. Po nevolnosti si vypláchněte ústa, ale nepoužívejte ihned zubní kartáček, za přítomnosti žaludečních kyselin byste si mohla poškodit zubní sklovinu. Nevolnost zmírňuje meduňka, zázvor, nebo máta, ale s množstvím buďte opatrné, max. dávka zázvoru pro těhotné je 250mg a jeho užívání je potřeba konzultovat s lékařem. Stejně tak máta je vhodná pouze v menším množství. Pokud zvracíte často, vyhledejte svého lékaře, může vám ke snížení nevolnosti předepsat vitaminový doplněk s vitaminem B.
Časté močení pravděpodobně zaznamenáte v prvních i posledních třech měsících. Je to způsobeno rostoucím objemem tělesných tekutin a zvýšenou činností ledvin, aby se tělo dokázalo rychle zbavovat odpadových látek. Další příčinou bude tlak rostoucí dělohy na močový měchýř. Močení v předklonu vám umožní úplně vyprázdnit močový měchýř a o něco tak prodloužit intervaly chození na toaletu.1
ZDRAVÍ
Existuje tzv. potravinová pyramida, kterou bychom vám rádi představili v úvodu ke stravování v těhotenství. Tato pyramida se trochu liší v každé zemi. Dobrou zprávou tohoto pojetí jídelníčku je, že neexistuje nezdravá potravina, jen nezdravé množství. Potravinová pyramida v ČR je čtyřpatrová a symbolizuje i doporučená množství každého druhu potravin. Základem správného jídelníčku je pestrost a vyváženost stravy, tak aby si tělo mohlo vzít, co potřebuje. Těhotné ženy postupně zvyšují svou energetickou potřebu, zároveň však postupně omezují pohyb. Proto je pro ně vhodné volit potraviny s vyšší výživovou hodnotou (tj. s větším množstvím živin, vitaminů, minerálních a stopových prvků, vlákniny, atd.).
1.patro – obiloviny, pečivo, rýže, těstoviny
V našem jídelníčku by měly být zastoupeny nejvíce, jsou hlavním zdrojem sacharidů. Pro těhotné ženy se doporučuje konzumovat denně 3-6 porcí, kdy jedna porce znamená krajíc chleba či 125 g těstovin. Upřednostňujte celozrnné pečivo a těstoviny, rýži natural, müsli, ovesné vločky, apod. V menší míře si můžete dovolit jíst slané a sladké pečivo z bílé mouky a knedlíky.
2.patro – ovoce a zelenina
Obě tyto skupiny (zelenina i ovoce) obsahují velký podíl vody (70-80%), vitamin C, vitaminy skupiny B a karotenoidy. Významný je také obsah vlákniny a antioxidantů, ovoce má v sobě ještě sacharidy. Doporučené množství jsou 2-4 porce ovoce a 3-5 porcí zeleniny denně. Jedna porce odpovídá velikosti sevřené pěsti konzumenta. Volte raději čerstvé ovoce a ovocnou šťávu, zeleninu pak čerstvou, vařenou v páře, dušenou či zapékanou.
3.patro – mléko a mléčné výroby + ryby, drůbež, vejce, maso, luštěniny a ořechy
Obě skupiny jsou hlavním zdrojem bílkovin. Dále obsahují tuky a cholesterol. Z mléčných výrobků jsou nejhodnotnější kysané výrobky, doporučuje se méně tučné mléko a mléčné výrobky, jogurty do 4% tuku a tvrdé sýry s obsahem tuku do 20%. Méně často je možná konzumace smetany, šlehačky, plnotučných výrobků, a nedoporučují se nízkotučné jogurty kvůli obsahu většího množství umělých sladidel. Ze skupiny ryb, masa a luštěnin platí pravidlo – čím kvalitnější bílkovina, tím méně může být porcí. Doporučená denní dávka odpovídá u mléčných výrobků 2-3 porcím (jedna porce = 200ml jogurtu, 50g sýra) a u ryb a masa 1-3 porcím (jedna porce = 80g masa po tepelné úpravě, 2 vejce, nebo 250 ml luštěnin).
4.patro – tuky, cukry, sůl
Tato skupina by měla být zastoupena v nejmenším množství (do 2 porcí, jedna porce = 10g), nezapomínejte na cukry a tuky, které jsou již obsaženy v konzumovaných potravinách. Spíše příležitostně si tedy dopřávejte chipsy, uzeniny, sušenky, bonbony, instantní polévky, paštiky, majonézy, apod.2
Tolik na úvod. Ve 4. týdnu vám nastíníme alternativní směry ve stravování.
CVIČENÍ
V tomto týdnu se zaměříme na chůzi, jakožto nejpřirozenější formu pohybu pro člověka. Vytrvalostní chůze je dostatečně namáhavá, aby zvýšila spotřebu kyslíku ve svalech, povzbuzuje plíce i aktivitu kloubů a svalů. Upravuje krevní oběh, kyslík a živiny se lépe dostávají k plodu, dále snižuje riziko hemoroidů a křečových žil. 30 minut rychlejší chůze denně stačí pro udržení optimální kondice, bude se Vám lépe spát a snáze udržíte svůj váhový přírůstek pod kontrolou. Volte raději trasy přírodou, kdy rychleji zklidníte i svou mysl. Pro těhotné je vhodná tzv. chůze s holemi (nordic walking), kdy hole poskytují potřebnou oporu, současně zapojují do aktivity horní polovinu těla a posílí vaše paže. Pro chůzi s holemi je možné využít služeb trenéra nordic walking, který vám už během jedné lekce vysvětlí správné zásady chůze pro co největší efekt. Nezapomeňte na vhodnou obuv, těhotné ženy trpí zvýšeným tlakem na klenbu nohy.
VYŠETŘENÍ
Užijte si pocit, že na žádné vyšetření zatím nemusíte. Přestože se jistě těšíte na první ultrazvuk s malou, ale významnou „tečkou“, vězte, že sezení v čekárnách a hlídání si termínů vyšetření vás bude provázet většinu období těhotenství.
CO SE DĚJE UVNITŘ:
Děložní sliznice je připravena na příjem vajíčka tím, že je zkypřelá a překrvená. Vajíčko se v průběhu tohoto týdne dostane do dutiny děložní ve stadiu, jemuž říkáme blastocysta. Má buňky povrchové (trofoblast) a buňky vnitřní (embryonální terčík). Na trofoblastu se později začnou tvořit výběžky a bude základem placenty. Placenta má nejčastěji tvar kruhu nebo elipsy. Je široká 15-20 cm, váží 0,5 kg (tj. jedna šestina hmotnosti plodu). Skládá se z části mateřské a části plodové (fetální).
Placenta má tři důležité funkce: funkci výživovou – přívod kyslíku, důležitých iontů, vitaminů a živin do plodu, a odvod odpadních látek (oxid uhličitý, močovina, kyselina močová); funkci ochrannou – chrání plod před škodlivými látkami; a funkci vnitřně sekretorickou – již od 2. měsíce produkuje placenta progesteron a estrogeny, jejich sekrece (vyměšování, vylučování) stoupá až do porodu. Již od 9. dne těhotenství produkuje placenta choriový gonadotropin (hCG), kterým lze prokázat těhotenství od 14. dne (takže na konci 4. či na začátku 5. týdne) po početí pomocí těhotenského testu. Placenta vytváří i další hormony, např. růstový hormon plodu. Ke konci těhotenství se zvyšuje aktivita glukokortikoidů nadledvin. Tyto glukokortikoidy tlumí sekreci progesteronu. Proto při snížené funkci nadledvin se plod přenáší, zatímco při zvýšené funkci je porod předčasný.3
Ve třetím týdnu je tedy na těhotenský test ještě brzy. Konec třetího týdne může být doprovázen lehkým krvácením či tzv. špiněním, což je způsobeno uhnizďováním blastocysty ve sliznici dělohy, která je výrazně prokrvená.
1.Zdroj: Co čekat v radostném očekávání (autoři: H. Murkoffová, A. Eisenbergová, S. Hathawayová, nakladatelství Slovart, 2004)
2.Zdroj: Výživa a léky v těhotenství a při kojení (autoři: Mgr. Jitka Pokorná, Mgr. Veronika Březková, Mgr. Tomáš Pruša, vydavatelství ERA 2008)
3.Zdroj: Fyziologie (autor prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc., a kolektiv, ISV nakladatelství, Praha 2000).
|
Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...
Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...
Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.