facebook
Příjemnou noc, je středa 30.10.2024 a svátek slaví Štěpánka

218. - 224. den v těhotenství - 32. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 218. – 224. den v těhotenství – 32.tt


Končí osmý měsíc vašeho těhotenství a při příští návštěvě v prenatální poradně dostanete vyplněný formulář pro nástup na mateřskou dovolenou. Jedná se o žádost o peněžitou pomoc v mateřství (PPM), kterou odevzdáte svému zaměstnavateli. Ten ji doplní o podklady pro stanovení nároku na dávku a doručí okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Výše PPM se vypočítává ze mzdy za posledních 12 měsíců, za splnění určitých podmínek (informace najdete v naší Právní poradně na Maminkově). Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) se obracejí přímo na okresní správu sociálního zabezpečení. Pokud je výše jejich vypočítané PPM nižší než životní minimum, částku dorovná Odbor státní sociální podpory při Úřadu práce v místě trvalého bydliště rodičky, na základě potvrzení vystaveného Okresní správou sociálního zabezpečení.


Na mateřskou dovolenou byste měla nastoupit nejdříve 8 týdnů a nejpozději 6 týdnů před plánovaným termínem porodu, o nástupu rozhoduje váš gynekolog. U rizikového těhotenství předchází mateřské dovolené dočasná pracovní neschopnost. Celková délka mateřské dovolené je 28 týdnů, nesmí být kratší než 14 týdnů, a nesmí být ukončena nebo přerušena dříve jako 6 týdnů po porodu. Od 7. týdne po narození dítěte se v péči o dítě, i v pobírání PPM, může střídat matka s otcem dítěte.


KOSMETIKA PRO MIMINKO


Před pořizováním první kosmetiky pro vaše miminko je dobré vědět něco o kůži člověka a speciálně o kůži miminka. Naše kůže má především ochrannou, termoregulační a smyslovou funkci. Pokožka (epidermis) je povrchová vrstva kůže, která obsahuje 4-5 vrstev buněk a dokáže se během jednoho měsíce kompletně obměnit. Má na sobě ochranný film. V tom jsou obsaženy účinné látky, jako třeba enzymy. Pokožka brání vniknutí mikroorganismů do těla a odpařování vody z těla. Na jejím povrchu se vyskytují mikrobi a rohová vrstva odumřelých buněk, díky kterým kůže nevysychá. V pokožce najdete pigmentotvorné buňky, které produkují melanin (chrání kůži před zářením), buňky imunitního systému a zárodečné buňky, které zajišťují obnovu pokožky. Stav naší pokožky jsme schopni ovlivnit zejména přiměřeným oblečením a úpravou prostředí, ve kterém se pohybujeme (např. prašné prostředí kůži ovlivňuje negativně). Mycí a kosmetické prostředky nám v péči o kůži mohou pomáhat, ale také uškodit.


Nezralá kůže novorozenců je náchylnější k infekcím než u starších dětí a dospělých. Je citlivá vůči vnějšímu prostředí a škodlivinám, nemá ještě dokonale vyvinutou termoregulaci, a nevhodné kosmetické přípravky nebo jejich přílišné užívání může mít na kůži obrácený účinek, než byste si přála. Vzpomeňte na odstavec o imunitě ve 23. týdnu. Pokud své děti budeme udržovat ve sterilním prostředí a jejich ochranný film z pokožky sedřeme při každé koupeli, nebudou mít šanci si vytvořit odolný imunitní systém.


Nepotřebujete žádné speciální prostředky. Pokožku je dobré udržovat v čistotě především mytím v čisté teplé vodě (36°C). Ta změkčuje kůži a snadněji odstraňuje nečistotu. Mýdlo je vhodné použít občas, a to jen při nadměrném zapocení či zašpinění, na místech, která jsou k tomu nejnáchylnější, tzn. ruce, nohy, záhyby, podpaží, intimní místa a zadeček. Po většinu koupelí si vystačíte skutečně jen s teplou vodou. Koupel novorozence by měla trvat 3-5 minut. Pokud má miminko kůži zdravou, nemusíte ji nijak promašťovat. Na suchou kůži si pomáhá např. slunečnicový olej z lékárny.


Co je tedy vhodné mít připravené?


nedráždivé dětské mýdlo – na občasné použití, v diskusích maminky komentují mnoho dětských značek
olej (popř. krém) – na občasné promazání, z lékárny, může být olivový, slunečnicový, avokádový, nebo bambucké máslo
mastička na zadeček – pro případ podráždění kůže miminka nebo opruzenin, dobrá je kalciová mast (kterou využijete i na popraskané bradavky), rybí mast míchaná v lékárně, nebo některé jiné výrobky na trhu (dejte na doporučení lékaře nebo jiných maminek)


z dalších hygienických potřeb jsou to:
nůžky na nehty se zakulacenými konci – využijete je ještě po mnoho let, nemůžete s nimi dítě nechtěně píchnout
kartáček na vlásky – stačí úplně obyčejný, je to jen na pár měsíců
líh – na pupík
vatové tyčinky – na mnoho věcí
teploměr
paralenové čípky – pokud by miminko dostalo teplotu, je lepší je mít po ruce


Pokud byste v porodnici zjistila, že pro vaše miminko potřebujete něco speciálního na péči v prvních týdnech, můžete to bez problémů pořídit při odchodu z porodnice v nemocniční lékárně. Některé přípravky, jako třeba kapičky do očí, vám v porodnici většinou dají i na použití doma.


PŘÍPRAVA K PORODU


Ve chvíli, kdy budete mít jistou představu, ve které porodnici chcete rodit a jakým způsobem by mohl porod probíhat, je dobré začít pracovat na vašem porodním plánu. Je to v podstatě soupis vašich představ určený lékařům a sestrám, kteří s vámi u porodu budou. Přípravou svého porodního plánu si můžete postupně skládat mozaiku toho, co je pro vás při porodu důležité. Můžete jej neustále upravovat a doplňovat, finální podobu pak budete procházet s lékařem na některém ze setkání v prenatální poradně nemocnice.


Přístup lékařů k porodnímu plánu byl nějakou dobu převážně chladný, s postupující dobou však začaly samy porodnice tento způsob sdělení přání vítat. Při množství porodů v každé nemocnici je pro personál mnohem snazší do dokumentu nahlížet a postupovat podle něj, než se vyptávat a snažit si zapamatovat, co si která rodička přeje. Porodní plán tak už většinou sami očekávají, samozřejmě se jeho vzájemné dodržování neobejde bez oboustranné snahy o vstřícnost. Lékař vám tak může k některým bodům vysvětlit, proč by zvolil jiný postup, nebo co nemocnice není schopna striktně dodržet. Stejně tak, pokud nastane při porodu neočekávaná situace nebo komplikace, jde dodržování plánu stranou v zájmu zachování zdraví matky i dítěte.


Porodní plán by měl zahrnovat:

- koho si přejete mít u porodu
- jakým způsobem chcete strávit dobu před porodem (první dobu porodní), jestli ve vaně, s použitím aromaterapie, s poslechem hudby, s relaxačními pomůckami, v samostatném pokoji, atd….
- zda upřednostňujete holení a klystýr
- zda chcete využít možnost anestezie u porodu, nebo jak můžete pracovat s bolestí
- v jaké poloze chcete rodit
- případný odběr pupečníkové krve
- jakým způsobem chcete s miminkem prožít dobu těsně po porodu (bonding, očištění a mytí, zvážení a změření miminka, přestřihnutí pupeční šňůry,…)


Vaše představy by měly být uvedeny stručně a jasně. Mohou být seřazeny v bodech, např.:


1. Přejeme si, aby byl zdravotnický personál respektoval naše přání vyhnout se zákrokům, které nejsou nezbytně nutné k záchraně života nebo zdraví mého i dítěte.
2. Chtěla bych mít možnost využít před porodem vanu, sprchu, gymnastický míč, apod.
3. Přeji si mít možnost vybrat si takovou polohu k porodu, která mi vyhovuje, a která mi pomůže vyhnout se poraněním a nástřihům hráze.
4. Přeji si, abych dítě okamžitě po porodu dostala do své náruče a zůstalo u mne.
5. Přeji si, aby byl manžel přítomen u všech poporodních vyšetření dítěte.


Vzory porodních plánů a zkušenosti dalších maminek, které porodní plán použily, najdete na internetu. Mějte na paměti, že některé věci se naplánovat nedají, nebo mohou dopadnout jinak. I vy sama se přímo u porodu můžete rozhodnout, co chcete jinak, a nebude to žádný problém. Porodní plán je pro vás hlavně další možnost, jak se na porod co nejlépe připravit, vědět co chcete, a co můžete očekávat. Při konzultaci plánu s lékařem v porodnici navíc už před porodem uvidíte, jak se k přáním a potřebám rodičky nemocnice staví.


ZDRAVÍ A CVIČENÍ


Kromě návalů horka se můžete potýkat se zvýšeným pocením v důsledku nadměrné sekrece potních a mazových žláz. Pomůže vám častější sprchování vlažnou vodou, nepoužívejte však příliš často sprchová mýdla a gely, příliš by vaši kůži vysušovaly a likvidují ochranný film kůže, o tom už jsme psali výše. Nepoužívejte přípravky na poševní výplachy, pokud vám je nenaordinuje váš gynekolog. Vyhýbejte se také nadměrnému pobytu na přímém slunci, které mimo jiné zvyšuje tvorbu pigmentací na kůži. Vysoké teploty zvyšují riziko předčasného porodu, především u žen, které k němu mají sklony.


Během 32. týdne těhotenství můžete pociťovat nahodilé stahy dělohy. Jedná se o krátkodobé poslíčky, kteří by neměli trvat déle než minutu. Neměla byste přitom pociťovat bolesti a mělo by se jednat spíše o výjimečné případy. Jestliže by však stahy trvaly delší dobu, nebo byly bolestivé, vyhledejte svého lékaře.


Pohyb volte takový, který vás baví a příliš nevyčerpává. Snažte si užívat dobu, kdy je o miminko nejlépe postaráno ve vašem bříšku a máte ještě relativně dost času na sebe. Skvělou aktivitou je plavání, navíc v horkých dnech vás příjemně zchladí. Je však potřeba dodržovat některé zásady:

 

obecně je čistší voda tekoucí, než stojatá. V rybnících, bazénech a koupalištích hrozí těhotným ženám především infekce. Výjimkou jsou bazény určené na plavání těhotných a miminek, tam by voda měla být přísně kontrolována. Ideální na koupání je pro vás moře, ale jelikož moře v naší zemi nemáme, jsou vhodnou volbou jezera a řeky. Kvalitu vody na vodních tocích i koupalištích kontrolují krajské hygienické stanice. Než se tedy na koupání vydáte, zjistěte si aktuální informace, třeba z internetu. S vaším gynekologem se můžete poradit o tzv. tamponech na koupání, které jsou napuštěny olejem a ztěžují proniknutí vody do pochvy. A dejte si pozor na prochladnutí, zejména močové cesty jsou v těhotenství náchylné. Po koupání se raději převlékněte do suchého oblečení.


CO SE DĚJE UVNITŘ:


Miminko i v průběhu 32. týdne roste a nabývá na hmotnosti. Jeho pokožka již není tolik vrásčitá, ale pomalu se vypíná v závislosti na přibývajícím tuku v podkoží. Kostra miminka již je zcela vytvořena, ale samotné kosti jsou měkké a pružné. Plíce jsou stále ve vývoji. Aby zcela dozrály, budou potřebovat ještě několik týdnů. Miminko dýchání procvičuje. Dokáže už také otáčet hlavičkou! Rostou mu více vlásky a nehty na rukou sahají až na konec prstů. Tam, kde bude mít miminko bradavky, jsou zatím jen malé jamky.


Miminko dosahuje ve 32. týdnu kolem 41 centimetrů a jeho hmotnost činí asi 1700 gramů. Pokud se už přetočilo hlavičkou dolů, mělo by se vám ulevit při dýchání i zažívání. V ideálním případě v této poloze zůstane až do porodu. Stává se však, že svou polohu ještě změní. Probíhající změny poloh dítěte může nastávající maminka velmi dobře cítit.





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka