facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 31.10.2024 a svátek slaví Felix

Česnek - vhodný při těhotenství i kojení


Ilustrační fotografie

Česnek má během těhotenství opravdu zázračné účinky. Vyzkoušejte ho i vy a jistě budete mile překvapena. Patří mezi bylinky, které do jídelníčku budoucí maminky rozhodně patří a na něž by se nemělo zapomínat. I provedené zahraniční studie prokázaly jeho pozitivní účinky na budoucí rodičku i na plod v bříšku.


Pozitivní účinky česneku

Česnek je známý především pro své „ochranné účinky“, jelikož chrání plod před škodlivými vlivy. Ve studiích bylo prokázáno, že zabraňuje embryotoxicitě a chrání mozek před absorpcí toxické rtuti. Dále pomáhá předcházet vývojovým odchylkám, k nimž může dojít během rychlého procesu tvorby orgánů. Česnek ve vašem těle vytvoří prostředí, ve kterém se orgány vyvíjejí bez překážek a přispívá tak ke zdravé hmotnosti plodu a snižuje tedy riziko vzniku odchylek.

Dále brání intrauterinní růstové retardaci, do které se může plod dostat. V tomto stavu se jeho růst a vývin zpožďuje až o celý jeden měsíc. Opět se zasluhuje o to, že plod lépe přibývá na váze. Extrakty z česneku se také podílejí na růstu plodu, což bylo testováno i na zvířatech. Lépe se vyvíjí zažívací ústrojí a celkově se zlepšuje růst miminka.

V neposlední řadě je česnek přírodním antibiotikem, takže je schopen potlačit virové i bakteriální infekce či záněty v těle. Určitě je lepší jej užívat v přírodní formě, ideálně jako čerstvý - syrový. Doplňky s česnekem také sice nemůžeme úplně vyloučit, vstřebatelnost prospěšných látek je ale přímo z česneku samozřejmě mnohem lepší. Pokud máte problémy s jeho trávením, můžeme doporučit i česnek tepelně upravený s mnohem lepší stravitelností.


Jaké účinky má česnek při kojení?

Během kojení ho rovněž doporučujeme konzumovat. Pověry, že by maminky česnek neměly vůbec jíst, jsou už dávno překonané. Jestliže česnek zařadíte do svého jídelníčku, je zde velká pravděpodobnost, že si jej oblíbí i váš potomek. Rozhodně by byla škoda ho o tuto užitečnou bylinku ochudit. Nemyslíte?





Vitamíny Vitamíny

Vitamín je odvozeno od latinského slova „vita“, což znamená život. Právě vitamíny jsou důležité nízkomolekulární látky nezbytné pro přežití jedince. Až na jednu výjimku si je lidský organismus není schopen vytvářet, proto je...

Vitamíny rozpustné v tucích (vitamín D + K) Vitamíny rozpustné v tucích (vitamín D + K)

Vitamín D (označován také jako kalciferol) je jediným vitamínem, který si náš organismus dovede sám vytvářet a to působením UV zářením na kůži. Z kůže se dostane do jater, kde dojde k mezistupňové přeměně a poté je transportován...

Vitamíny rozpustné v tucích (vitamín A + E) Vitamíny rozpustné v tucích (vitamín A + E)

Jak už název této skupiny vitamínů napovídá, jejich vstřebávání je spojeno se vstřebáváním tuků. Řadí se sem vitamíny A, D, E a K. Na rozdíl od vitamínů rozpustných ve vodě je zde možné dosáhnout nadbytku daného vitamínu mnohem snadněji.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka