facebook
Příjemnou noc, je pondělí 7.4.2025 a svátek slaví Heřman / Hermína

Cucání palce


Ilustrační fotografie


Cucání palce patří mezi jeden ze zlozvyků, se kterými se můžeme u dětí setkat. S tímto nešvarem může dítě začít již od několika týdnů svého života. Nejčastěji tak k němu dochází kolem druhého měsíce, kdy si dítě začíná uvědomovat spojení ruka - ústa, a to už je právě jen krůček k objevení palečku. Ten skýtá pro dítě tu výhodu, že na rozdíl od dudlíku, je neustále k dispozici. U malých miminek to většina rodičů přehlíží. Jakmile je však dítko větší, začínají to řešit a snaží se tento zlozvyk odstranit. Není však již pozdě?

Příčina cucání palce, případně i jiného prstu, spočívá v sacím reflexu. Ten je u miminek vyvinut velice silně, neboť zajišťuje uspokojení jedné ze základních životních potřeb, a sice příjem potravy. Sací reflex se u miminka vyvíjí již v době těhotenství tak, aby po narození bylo připravené se přisát k prsu a začít pít. V dnešní době se tento jev již snaží v porodnicích podporovat bezprostředně po narození miminka, které po několika minutách přiloží matce k prsu.

Důvodem sání palce může být hlad, neklid nebo potřeba zábavy. Mnoho dětí například odmítá k uklidnění dudlík, ale vlastní palec za tímto účelem využívají. S ohledem na intenzivní převahu sacího reflexu je to u miminek poměrně přirozená věc. V pozdějším věku, kdy je již dítě rozumově vyspělejší a je schopné si uvědomit svoje jednání, se jedná spíše o zlozvyk. Je dobré snažit se vypozorovat, v jakém okamžiku k cucání prstu dochází a na tuto příčinu reagovat.

Rodiče mnohdy tento zlozvyk řeší domluvou, odvedením pozornosti dítěte, používáním rukaviček anebo natřením palce něčím, co dítěti nechutná. Pro tyto účely existují i speciální laky, které mají dítě odradit od cucání palce.

Odborníci uvádějí, že dlouhodobější cucání palce může mít za následek budoucí problémy se zoubky a jejich postavením. Ovlivnit může dokonce i tvar rtů a úst. Tento zlozvyk se může negativně odrazit i na kůži v podobě různých vyrážek či ekzémů. V krajních případech může dojít i ke změně tvaru palce. Proto je asi vhodné začít s odnaučováním, co možná nejdříve.





První pomoc u dítěte při dušení První pomoc u dítěte při dušení

Dušení může nastat z mnoha příčin. Mezi nejčastější příčiny u dětí patří vdechnutí cizího tělesa. Méně častou, nikoliv však zanedbatelnou příčinou je otok sliznice dýchacích cest (zejména průdušek) u bronchiálního (průduškového) astmatu.

Střevní mikroflóra Střevní mikroflóra

Střevní mikroflóru tvoří mikroorganismy, které v ideálním případě danému živočichovi prospívají, avšak jsou i případy, kdy mohou škodit. Uvádí se, že ve střevě člověka žije až 500 různých druhů mikroorganismů – největší zastoupení...

Černý kašel Černý kašel

Černý kašel je zákeřné onemocnění, proti kterému se naštěstí očkuje. Od 13. týdne života dítěte se podává takzvaná hexavakcína, která má celkem tři dávky. Očkování je povinné, takže se maminky nemají čeho u svých...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka