facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Jak vybrat autosedačku


Ilustrační fotografie


Při cestování autem se mnoho dětí neobejde bez autosedačky. Patří do ní ty, které váží méně než 36 kg a měří do 150 cm. Mnoho rodičů tak vozí v autosedačce nejen své novorozence, ale také školáky a předškoláky. Jak ale najít autosedačku, která vydrží dlouhou dobu fungovat jako nová a bude opravdu kvalitní? Dle jakých aspektů vybírat?

Na co si dát pozor před výběrem

Ještě než začnete vybírat z konkrétních modelů, zužte si svůj okruh na autosedačky, které splňují váhu a výšku vašeho dítěte a na ty, které jsou technicky určeny do vašeho vozu. Samozřejmě nemusíte kupovat autosedačku na centimetr přesně. Vaše dítě stále roste a nemá smysl každý rok pořizovat novou. Štěstí mají ti rodiče, kteří mají více dětí a sedačky jim tak mohou postupně předávat. Každá autosedačka by měla být opatřena zkušební značkou. Ta obsahuje výrobce a jméno produktu, model vozu (například universal pro všechny typy), váhový rozsah, označení státu a číslo sedačky.

Vybíráme konkrétní model autosedačky

Určitě jste si už prohlédli několik e-shopů, ale stále jste si nevybrali. Autosedačky se dělí do několika kategorií, a to do 13 kg, do 18 kg a do 36 kg. Rozlišují se podle materiálů, ze kterých se vyrábějí a také podle úchytného systému.

První kategorie sedaček, která se často označuje také jako 0+ je určena pro děti přibližně do 15 měsíců. Sedačka musí být v autě upevněna proti směru jízdy. Sedačku upevníte pomocí bezpečnostních pásů nebo vlastním úchytným systémem. Ideální je umístění autosedačky na zadní sedadlo. Pokud jedete sami a musíte ji dát dopředu, vypněte airbag. Autosedačka není většinou úplně pohodlná a malé miminko v ní může trpět bolestí zad. Proto by v ní nemělo ležet déle, než je nezbytně nutné.

Druhá skupina sedaček je určena přibližně pro děti do 5 let. Tyto sedačky už se dají umísťovat standardně po směru jízdy. I tak je ale bezpečnější obrácená pozice. Pokud tedy dítku nevadí, klidně ho v ní můžete ještě ponechat. Důležitý je však prostor v autě a o něco náročnější montáž.

Největší autosedačky již mají standardně výraznou boční ochranu hlavy a polohovatelné opěradlo. Umožňují tak dítěti pohodlné posezení. Upevňují se standardně klasickými bezpečnostními pásy. Jejich alternativou jsou sedáky. Ty mnoho rodičů sice vnímá jako pohodlnější, rozhodně však nejsou pro malé děti bezpečnějším řešením.





happy-sport Neutrácejte za lyžování víc, než je nutné

Jsou lidé, kteří se sklopenýma očima pátrají v podzimním listí na chodníku po dozvucích léta, zatímco jiní upínají zrak k obloze, kdy už udeří mráz a napadne první sníh. Protože sníh přece znamená lyžovačku!

Pěšky nebo na kole s dětmi? Pěšky nebo na kole s dětmi?

Plánujete rodinný výlet se svými dětmi a rozhodujete se, zda vyrazit pěšky nebo na kole? Oba způsoby mají své výhody i nedostatky, na které jsme se rozhodli v tomto článku zaměřit.

Na dovolenou s dětmi? Nejlépe s karavanem za zády Na dovolenou s dětmi? Nejlépe s karavanem za zády

Současná situace je značně komplikovaná, alespoň pokud jde o cestování. Hodně lidí muselo dát chtě nechtě přednost cestování po vlastech českých a moravských před zámořskými destinacemi.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka