V tuto dobu prožíváte svůj 260. – 266. den v těhotenství – 38. tt
Vaše miminko je zralé a připravené na porod. Diskuze, zda porod vyvolává tělo matky nebo samo dítě, stále nemá jednoznačný závěr, většina odborníků se však přiklání k tomu, že porod spouští miminko ve chvíli, kdy je připraveno přijít na svět. Jeho mozek vyšle matce poselství, že nastal správný čas, což nastartuje hormonální reakci matky. Prostaglandiny a oxytocin začnou pracovat a vyvolávat kontrakce ve chvíli, kdy je první (otevírací) fáze porodu na pochodu. Nejčastějšími signály, že se porod blíží, jsou pro ženu tyto začínající kontrakce, odchod hlenové zátky nebo odtok plodové vody.
Kontrakce se před porodem stávají silnější a bolestivější, než jste zažila u poslíčků, lze u nich vypozorovat jistou pravidelnost a delší působení. Nejste-li si jistá, zkuste si dát teplou (ne horkou) lázeň. V té by poslíčci měli ustoupit, kontrakce nikoliv. Kontrakce se nezmírňují ani při chůzi nebo při změně polohy. V první fázi přicházejí v intervalu cca 10ti minut (interval nemusí být dokonale pravidelný) a každá trvá 30 – 70 vteřin. Interval se postupně zkracuje. Když se kontrakce dostanou na pětiminutovou frekvenci, je čas vyrazit do porodnice.
Odchod hlenové zátky nastává většinou 2-3 dny před samotným porodem, může se ale stát, že zátka odejde i dva týdny před skutečnými kontrakcemi. Jde o červený až nahnědlý hlen, který se uvolní v důsledku ztenčování a otvírání děložního hrdla. Často bývá doprovázen hustším výtokem s lehce narůžovělým odstínem – ten způsobuje praskání vlásečnic ve sliznici při rozšiřování hrdla. Není třeba se znepokojovat. Ale v případě, že by výtok byl jasně červený a větší než 40 ml (dvě velké lžíce), ihned volejte lékaři. Náhlé krvácení by mohlo znamenat předčasné odlučování placenty nebo vcestnou placentu a je potřeba zásahu lékařů.
Odtok plodové vody znamená prasknutí vaku blan a nastává asi u 15ti procent rodiček jako první známka blížícího se porodu. Většina žen může první kontrakce čekat asi za dvanáct hodin od prasknutí vaku. Voda může vytéct najednou, nebo pomalu odkapávat. Pokud odtok vody zaznamenáte, volejte svému lékaři nebo porodní asistentce. Většinou je to důvod vyrazit ihned do porodnice (udržujte oblast rodidel čistou, abyste předešla infekci). Na zachycení vody použijte vložku, a to nejlépe buničinovou vložku ze zásoby, kterou máte připravenou do porodnice. Lékaři jsou pomocí ní schopni rychlým testem zjistit, zda jde skutečně o plodovou vodu. Nejmodernější vložky z drogerie jsou totiž někdy tak dokonale absorpční, že při testu v porodnici vložka odtok plodové vody nepotvrdí, přestože k němu došlo.
KARDIOTOKOGRAF
Od tohoto týdne (u některých žen již od 36. týdne) budete v poradně pravidelně absolvovat kardiotokografické vyšetření ozev plodu (CTG nebo KTG vyšetření). Jedná se o monitorování srdeční činnosti plodu a děložních kontrakcí. Přístroj údaje zaznamenává pomocí snímacích elektrod (na břiše těhotné) a zapisuje je v podobě křivky na papír. Křivka má charakteristický vzhled a lékař nebo porodní asistentka podle ní snadno poznají, jak se miminku daří. Vyšetření je nebolestivé a trvá zhruba 20 minut. Umožňuje včas rozpoznat poruchy děložní činnosti nebo případné ohrožení plodu (např. nedostatkem kyslíku). Nesrovnalosti na záznamu znamenají nutnost dalšího vyšetření. Kardiotokografie má významnou úlohu během porodu, kdy případné změny křivky upozorňují právě na snížené okysličení plodu. Lékař může v takovém případě doporučit urychlení porodu, ev. porod císařským řezem.
Není nutné se na vyšetření nijak speciálně připravovat. Je vhodné vzít si oblečení, které si snadno vyhrnete nebo rozepnete, a před vyšetřením se trochu najíst, aby miminko bylo aktivnější (pokud spí, může se doba monitorování prodloužit). Nejlepší poloha pro monitorování je na levém boku, nebo v polosedě, aby vám děloha netlačila na dolní dutou žílu. Na vrch dělohy dostanete jeden pás, na dolní část bříška druhý, pod každým bude zasunutá jedna sonda. Ta na vrchu sleduje sílu a pravidelnost kontrakcí, ta pod bříškem monitoruje činnost srdíčka miminka. Nesrovnalosti přístroj většinou hlásí zvukovým signálem. Sondy jsou velice citlivé, pokud se plod v břiše přetáčí, může se stát, že přístroj ozvy nedokáže zaznamenat a začne signalizovat problém. Je lepší být při vyšetření v klidu a neměnit rychle polohy.
Kromě tohoto způsobu vyšetření se v průběhu porodu může používat i kardiotokografie vnitřní, kdy se elektroda zavede pochvou až k hlavičce dítěte (jen pokud odtekla plodová voda). Pro miminko to není nebezpečné. Často se zevní a vnitřní metoda kombinuje. Zátěžová kardiotokografie znamená stimulaci dělohy pomocí léků, přičemž se zjišťuje připravenost dělohy na porod a reakce miminka na kontrakce. Tato metoda se používá většinou až při přenášení dítěte.
PŘÍPRAVA K PORODU
Z možností, které můžete při porodu využívat, nám zbývá zmínit se o relaxačních pomůckách a alternativních doprovodných metodách (např. akupresura, homeopatie,...).
Relaxační pomůcky mají za úkol poskytnout ženě co největší pohodlí a úlevu v první době porodní, protože zejména u prvorodiček může tato doba trvat 8 – 12 hodin. Mezi ty nejčastější pomůcky patří:
- ribstole (žebřiny) sloužící k opření nebo zavěšení, žena tak může na chvíli ulevit svým zádům
- žíněnka, dostatečně vysoká a měkká, aby vám umožnila najít si nejlepší úlevovou polohu, měla by nabízet dostatečný prostor i pro vašeho partnera
- rehabilitační míč, který uvolňuje pánevní dno, a pomáhá při bolestech zad
- polštáře, jimiž se na žíněnce nebo na posteli můžete obložit a podepřít své tělo
- masážní válečky na reflexní masáž chodidel, zad nebo rukou
- porodní vak neboli velký polštář plný malých kuliček, který při sezení kopíruje tvar těla a přitom jej pevně podpírá; je vhodný jak pro první porodní dobu, tak pro porod samotný (má podobný efekt jako porodní stolička)
Mezi alternativní metody dostupné v ČR patří:
Akupresura - na vašich nohou se nacházejí body, které při stimulaci podporují kontrakce a mohou urychlit váš porod. Ten nejznámější se nachází mezi ukazováčkem a palcem na noze. V ideálním případě vám s mačkáním správných bodů pomůže vyškolená porodní asistentka nebo dula. Jemná masáž nohou od partnera vám uleví alespoň na chvíli.
Akupunktura – přestože její použití u porodu není v Čechách zatím moc rozšířeno, pokud budou lékaři v porodnici vstřícní, můžete si k porodu přivést vlastního odborníka. Akupunkturu lze totiž využít na změkčení tuhých tkání před porodem, urychlení porodních kontrakcí, zmírnění bolestí, na poporodní krvácení i na podporu laktace. Je však třeba, aby ji prováděl zkušený lékař s atestací.
Homeopatie – metoda vyžaduje zkušeného homeopata, který vám doporučí vhodná homeopatika. Homeopatii při porodu využívají především ženy s určitými komplikacemi. Nejčastěji užívané homeopatické léky k porodu jsou Caulophyllum a Cimifuga. Podávají se například při komplikovaných a dlouhých porodech, kdy žena pociťuje extrémně silné bolesti, při slabosti pánevních svalů, krvácení po porodu, apod. Cimifugu užívají ženy, které trpí velkým strachem a sklíčeností z porodu.
Vizualizace – jednoduchá, ale překvapivě účinná metoda, kdy v průběhu kontrakcí myslíte na to, jak porod s každou kontrakcí postupuje dopředu. Můžete si představovat, jak se vaše děložní hrdlo s každou kontrakcí více otevírá. V hlavě si promítejte třeba poupě květiny, které se postupně rozvíjí. Další možností (nejlépe ve spojení s audionahrávkou šumění moře) je představování si porodních bolestí jako vln na moři. S každou kontrakcí (vlnou) se přibližujete na břeh. Nebo myslete na tunel, kterým miminko prochází ven. Představujte si, že s každou kontrakcí můžete pustit bolest dolů, do země, tunel se zvětšuje a miminko se může posunout. Můžete myslet na cokoliv jiného, co vás napadne a nejlépe vystihuje vaše prožívání situace. Můžete si dokola opakovat, že to zvládnete, že to bude brzy za vámi. Důležité je bolest „pustit“, nesoustředit se na ni, nechat tomu volný průběh. Čím více na bolest myslíte, tím více si ji uvědomujete. Když svou mysl zaměstnáte něčím jiným, snesete bolesti snadněji.
Přítmí – tzv. Leboyerova metoda se soustředí především na dítě, aby mělo zajištěný co nejméně stresující příchod na svět, ale i pro ženu je tento způsob porodu mnohem jemnější. Hlavními zásadami jsou při porodu šero (přítmí), klid a ticho, a to proto, že již čerstvě narozené dítě slyší, vidí, cítí, vnímá i prožívá. Leboyer uvádí, že s dítětem je nutné komunikovat dotekem a něhou. Má se bezprostředně po porodu položit na tělo matky, aby slyšelo známý tlukot srdce a vědělo, že je v bezpečí a v přívětivém světě. Stejně tak metoda prosazuje oddělení pupeční šňůry až po jejím dotepání, což trvá několik minut po narození dítěte. Dítě by mělo být zásobované kyslíkem jak z pupeční šňůry, tak z plic, do té doby, než samo nenuceně přejde na dýchání plícemi. Dalším krokem by měla být teplá koupel novorozence, protože voda je pro něj nejpřirozenějším prostředím, a následně zabalení do příjemné bavlněné látky. Miminko se má pokládat na bok, aby mohlo volně pohybovat končetinami a snadno dýchat. Leboyer také přišel se zásadou rooming-in (matka s dítětem na pokoji). Jeho hlavním heslem bylo: Respektovat životní rytmus dítěte. Doporučujeme vám přečíst si o Leboyerově metodě více informací, protože pak porod můžete vidět jinýma očima. A naštěstí dnes již mnohé porodnice nabízí rodičkám přítmí u porodu, kontakt matky s dítětem hned po porodu (bonding), dotepání pupečníku i rooming-in.
ZDRAVÍ A CVIČENÍ
V minulém týdnu jsme začali psát o stravě v souvislosti s kojením. Složení mateřského mléka skutečně svou stravou ovlivníte, množství však nikoliv. Vyšší energetický příjem, ani kvalitnější strava, nezajistí ženě větší produkci mléka. Vaše tělo bude primárně nastaveno na tvorbu mléka, a pokud byste nepřijímala dostatek energie a potravin, bude strádat spíše váš organismus. Co však může množství mateřského mléka snížit, je kouření a nadměrná konzumace alkoholu. Častou příčinou nedostatku mléka může být také stres a nedostatek času na jídlo.
Zapomeňte na drastické diety. Z porodnice se vrátíte o mnoho kil lehčí (většinou okolo 6ti kg) a při kojení se vaše hmotnost začne sama upravovat. Je tomu tak, protože do mléka přechází energetické zásoby kojící ženy. Pokud byste začala držet brzy po porodu dietu, do mléka se budou uvolňovat nežádoucí látky, které se běžně ukládají v tukové tkáni žen. Pro zdraví kojence to není vhodné, proto pokud se skutečně chystáte hubnout před ukončením kojení, vyhledejte odborníka na výživu.
A ještě jedno doporučení. Pokud trpíte nějakou alergií, snažte se při kojení vyhýbat rizikovým faktorům, které vaši alergii spouští (stejně jako je to doporučeno v těhotenství). První rok života dítěte je pro rozvoj alergií kritický, protože kojenci nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém.1
CO SE DĚJE UVNITŘ:
Miminko je ve 38. týdnu zralé a donošené. Jeho plíce jsou plně dozrálé a schopné zajistit vlastní dýchání po narození. Tukové vazivo miminka se od 35. týdne opět zvýšilo asi o dvojnásobek, kůže je díky tomu růžová a hladká, tělesné kontury zaoblené. Na ramenou a zádech jsou poslední stopy lanuga. Obočí a řasy jsou dobře patrné, vlásky měří několik centimetrů. Nehty přesahují konce prstů na rukou i na nožičkách. Osifikace lebečních kostí je pokročilá, kosti jsou pohyblivé, ale tvrdé. U chlapečků je dokončen sestup varlat (nejprve sestupuje levé, následně pravé), u holčiček velké stydké pysky překrývají malé stydké pysky. Děloha už dále neroste, postupně dochází k poklesu množství plodové vody. Ve 38. týdnu je miminko velké kolem 49 centimetrů a jeho hmotnost činí asi 3000 gramů.
Zdroj: Výživa a léky v těhotenství a při kojení (autoři: Mgr. Jitka Pokorná, Mgr. Veronika Březková, Mgr. Tomáš Pruša, vydavatelství ERA 2008)
|
Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...
Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...
Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.