V těhotenství bychom si měly velmi pečlivě hlídat, co jíme. Nejen kvůli zbytečným kilogramům, která nás po porodu pěkně potrápí, ale hlavně kvůli bezpečnosti našeho miminka. Jak je známo, ne všechny potraviny jsou pro těhulky vhodné. Ale co když se jedná o kávu? Spousta lidí si alespoň bez 1 šálku kávy nedokáže představit den, natož třeba 9 měsíců v kuse. Je kofein během těhotenství opravdu škodlivý nebo si ho můžeme s klidným srdcem dát?
Všeho s mírou!
Donedávna se zastával názor, že jakýkoliv nápoj, který obsahuje kofein, je pro těhotné absolutně nevhodný, alkohol nevyjímaje. Poslední studie však zjistily, že určité množství kofeinu nemá na matku ani na plod negativní vliv a nijak je neohrožuje. Je však třeba sledovat množství přijatého kofeinu – doporučená dávka pro těhotnou ženu je kolem 300 mg středně silné kávy, což odpovídá 2–3 menším šálkům kávy. Některé ženy ale během těhotenství přestanou mít na kávu chuť, takže se množstvím vypité kávy nemusí zabývat.
Kofein nejen v kávě
O tom, že kofein obsahuje i zelený čaj či coca-cola už víme. Další poměrně nenápadnou nástrahou je i čokoláda. Takže pokud jste milovnice této pochoutky a již jste si ji dala, zvažte, zda si dáte své pravidelné 3 šálky kávy. Řiďte se pravidlem – dnes buď čokoláda nebo káva. Pokud si dáte 1 šálek i s čokoládou, nic se neděje. Pokud si ale dáte více jak jeden, čokoládu si raději nechejte na zítra.
Konzumace většího množství kofeinu a bezkofeinová káva
Pokud byste přesáhla svou denní těhotenskou dávku, kofein by mohl nepříznivě ovlivnit vývoj plodu. To se projevuje snížením růstu plodu, zrychlením tepové frekvence dítěte a celkové podráždění. Co se týče kávy bez kofeinu, s ní buďte také opatrná. Zjistilo se, že obsahuje zbytkové množství kofeinu, a tak raději dávku 2–3 šálků ani v tomto případě nepřekračujte.
Pít či nepít?
Pít či nepít kávu je na rozhodnutí každé ženy. Pokud se i přesto všechno bojíte kofein vůbec pozřít, zkuste její obilnou variantu, kterou seženete v obchodech se zdravou výživou či v drogerii. Konzumace kávy se nejvíce doporučuje ve chvíli, kdy vás „honí mlsná“. Zažene chuť na sladké a to především maminky, které se hlídají v jídle, jistě ocení.
|
Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.
Mnoho maminek řeší svou nadměrnou náladovost. Můžete být extrémně úzkostlivá, přecitlivělá nebo i podrážděná a vaše okolí se s těmito vašimi stavy musí naučit vycházet. Zajímá vás, jak na tyto nálady...
Odpočinek je v těhotenství nesmírně důležitý. I pokud jste v neustálém pracovním stresu a shonu, naučte se každý den relaxovat. Každá budoucí maminka by měla šetřit své síly, protože ji co nevidět čeká několik nejnáročnějších...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.