facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 10.4.2025 a svátek slaví Darja

První pomoc u dítěte při dušení


Ilustrační fotografie


Dušení může nastat z mnoha příčin. Mezi nejčastější příčiny u dětí patří vdechnutí cizího tělesa. Méně častou, nikoliv však zanedbatelnou příčinou je otok sliznice dýchacích cest (zejména průdušek) u bronchiálního (průduškového) astmatu.

Pokud dítě vdechne nějaké cizí těleso (může to být drobná část nějaké hračky – pozor na upozornění na etiketách nebo visačkách u hraček, případně potrava) a začne se dusit, je potřeba mu pomoci dostat toto těleso ven. Velice účinnou metodou je úder mezi lopatky (údery nesmí být příliš slabé, ale zároveň nesmí být příliš velké – s ohledem na tělesnou konstituci dítěte). Jestliže se nám dusí kojenec, tak jej položíme na své předloktí obličejem dolů tak, aby mělo hlavu níže než hrudník. Jednou rukou mu podepřeme hlavičku a ramena a druhou rukou ho čtyřikrát lehce udeříme mezi lopatky.

U dospělých je možné provést tzv. Heimlichův manévr, který se ovšem nesmí provádět u dětí a těhotných žen. Ačkoliv název tohoto manévru vypadá složitě, tak je sám o sobě celkem jednoduše proveditelný. Postiženého předkloníme a postavíme se za něho. Zavřenou pěst přiložíme pod hrudní kost (nadbřišek) a druhou rukou obepneme. 5x zatlačíme směrem k sobě a zároveň nahoru. Tento manévr u dospělých můžeme střídat s údery mezi lopatky – 5x úder mezi lopatky – 5x Heimlichův manévr.

Jestliže se nepodaří dostat cizí těleso ven, je nutné se jej pokusit alespoň dostat z průdušnice do jedné z průdušek. Toho docílíme tak, že postiženému vdechneme do úst (podobně jako u dýchání z plic do plic).

Pokud dotyčný upadne do bezvědomí a stále nebude dýchat, tak přestupujeme k provádění KPR (= kardiopulmonální resuscitace).

V KAŽDÉM PŘÍPADĚ VOLÁME 155!





Omfalokéla - pupečníková kýla Omfalokéla (=pupečníková kýla)

Jedná se o vrozený typ kýly v oblasti pupku. Obsah této kýly je uzavřen v bezcévném vaku tvořeným srostlými listy amoniového vaku a pobřišnice. Tato vrozená vývojová vada vzniká při nitroděložním vývoji v době, kdy dochází k...

Střevní mikroflóra Střevní mikroflóra

Střevní mikroflóru tvoří mikroorganismy, které v ideálním případě danému živočichovi prospívají, avšak jsou i případy, kdy mohou škodit. Uvádí se, že ve střevě člověka žije až 500 různých druhů mikroorganismů – největší zastoupení...

Černý kašel Černý kašel

Černý kašel je zákeřné onemocnění, proti kterému se naštěstí očkuje. Od 13. týdne života dítěte se podává takzvaná hexavakcína, která má celkem tři dávky. Očkování je povinné, takže se maminky nemají čeho u svých...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka