facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

232. - 238. den v těhotenství - 34. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 232. – 238. den v těhotenství – 34. tt


S blížícím se porodem můžete čím dál častěji zaznamenat poslíčky a s nimi spojené tvrdnutí břicha. Je to jakási rozcvička vaší dělohy, která se připravuje na kontrakce k porodu. Mohou být čím dál častější a intenzivnější. Měla by vám od nich ulevit změna polohy, ve které se právě nacházíte, nebo prodýchávání těchto drobných kontrakcí, o němž jsme psali ve 33. týdnu.


Nechte se v tomto týdnu od partnera vyfotit. Vaše bříško je totiž v nejvyšší poloze z celého těhotenství. Během dvou týdnů hlavička dítěte sestoupí do pánve, jako příprava na porod. Vaše bříško tím znatelně poklesne. Pokud by nebyla hlavička miminka do 35. týdne přetočená dolů na vchod pánevní (tzv. poloha podélná hlavičkou), lékaři se začnou zabývat jinými možnými variantami porodu, nebo vám mohou nabídnout obrat miminka zevními hmaty. Jistá šance, že se miminko samo přetočí těsně před porodem, existuje vždy. Maminky se však raději svépomocí snaží o jeho včasné přesvědčení k přirozenému obratu, případně využijí nabídku lékaře.


Obrat zevními hmaty je možné provést mezi 35. a 38. týdnem těhotenství, dokud není miminko tak veliké a v děloze je dostatek plodové vody. Žena nesmí mít děložní stahy. Čím více je děloha uvolněná, tím větší je šance na úspěšný obrat. Pokud se žena pro tuto možnost rozhodne, dostane infuzi na utlumení děložní činnosti a lékaři provedou kontrolní ultrazvukové vyšetření, které zjistí uložení plodu v děloze, množství plodové vody a stav placenty. Kardiotokografický záznam zjišťuje aktuální stav plodu. Pokud lékaři nezjistí žádné překážky provedení výkonu, pokusí se provést obrat. Jeden lékař se rukama pokusí jemně plod obrátit přes břišní stěnu. Přiloží jednu ruku na záhlaví plodu, druhou na jeho zadeček. Pokud je děloha i břišní stěna uvolněná, začne lehce tlačit hlavičku plodu dolů k pánevnímu vchodu a současně zadeček plodu směrem k hrudníku matky. Druhý lékař kontroluje stav plodu.


Výkon trvá zhruba 3 minuty a není pro ženu bolestivý. Pokud je úspěšný, snižuje se riziko nutnosti provést císařský řez. Více než v polovině případů je obrat úspěšný. U některých rodiček se může stát, že jej nelze provést pro omezenou pohyblivost plodu. Ve výjimečných případech může dojít k odloučení části placenty nebo ke změně srdeční akce plodu. Z toho důvodu se obrat provádí jen v případě, že je možné okamžitě ukončit těhotenství císařským řezem. Po provedení obratu zůstane miminko většinou hlavičkou dolů, některá miminka se však znovu vrátí do polohy koncem pánevním. Ženy, které výkon úspěšně podstoupily, jsou většinou šťastné za možnost přirozeného porodu.


Protože ale takový výkon považují některé maminky za zásah do přirozeného průběhu těhotenství, zkouší nejprve cviky a opatření, které lze provádět doma. Vybrali jsme pro vás ty nejčastější, u kterých těhotné ženy potvrzují, že fungují:


1. kočičí hřbet – klekněte si na kolena, opřete se o dlaně, a pomalu vyhrbte hřbet jako kočka (nahoru ke stropu), cvičení několikrát opakujte, provádějte každý den. Variantou tohoto cviku je prosté vytírání podlahy hadrem na všech čtyřech.
2. svícení baterkou – večer v přítmí rozsviťte baterku a sviťte si na bříško. Světlo pomalu posunujte dolů k podbřišku, tam s ním pohybujte zprava doleva. Miminko, které už v této době na světlo běžně reaguje, by se mělo za světlem otočit. Některé maminky popisují, jak se při této hře miminko zvědavě vrtí a převaluje.
3. lákání na zvuky - připevněte si na kalhoty v místě podbřišku malý váček (stačí z kapesníku) s kuličkami, které cinkají, miminko prý půjde za zvukem. Další variantou je pouštění příjemné hudby z přehrávače přes sluchátka a přikládání sluchátek na podbřišek, nebo pouštění zvukové hračky, kterou jste pro miminko zakoupila, také u podbřišku.


JAK VYBRAT DĚTSKOU POSTÝLKU


V postýlce stráví vaše miminko hlavně v prvních měsících spoustu hodin, a proto se vyplatí si s jejím výběrem dát péči. Nemusí to být předražený designový skvost, jen by měla splňovat některé bezpečnostní zásady. V nejlepším případě by výrobce měl v dokumentaci k postýlce uvádět, že postýlka splňuje evropskou normu EN 716. V každém případě by měl výrobce doložit zdravotní nezávadnost povrchové úpravy postýlky.


Z těch hlavních zásad by postýlka měla být nejlépe dřevěná, se zaoblenými rohy a hranami. Kvůli ventilaci jsou ideální dřevěné příčky po celém obvodu postýlky, ve vzdálenosti 4,5-6,5 cm od sebe (tak aby si miminko nemohlo mezi příčkami zaklínit hlavičku nebo končetiny). Oceníte také 3 nastavitelné úrovně uložení matrace - cca do 6ti měsíců využijete tu nejvyšší. Až bude dítě samo sedět, snížíte úroveň na prostřední, až se začne stavět, sundáte úroveň na nejnižší (minimálně 60 cm od horní hrany bočnice), tak aby nemohlo přepadnout. Jedna bočnice (zábrana) by měla být posuvná, ale s takovým mechanismem, který ani starší dítě nedokáže ovládat samo. Matraci doporučují pediatři z kokosového vlákna, které je pružné a prodyšné. Stejně tak by dno postýlky (pod matrací) mělo být z příček nebo mřížek, kvůli dobré ventilaci. Postýlka by neměla mít ani žádné plastové krytky, které by dítě mohlo sundat a následně spolknout nebo vdechnout. Pokud však výrobce k postýlce deklaruje výše zmiňovanou normu, měla by všechny tyto požadavky splňovat.


Pro první měsíce s miminkem si můžete pořídit také kolébku nebo koš. Proti postýlce je výrazně menší, podle některých názorů je toto prostředí pro novorozence příjemnější, protože má okolo sebe pevně ohraničený prostor. Na druhou stranu je to spaní skutečně jen na chvíli a nejvýhodnější by pro vás bylo si kolébku od někoho známého jen vypůjčit. Jen pro zajímavost, i kolébky mají svou bezpečnostní normu, a to EN1130.


PŘÍPRAVA K PORODU


Už jste zvažovala přítomnost duly u vašeho porodu? Pojem dula označuje odbornici na doprovázení ženy v těhotenství, při porodu a v poporodním období. Poskytuje těhotným ženám nejen emocionální podporu, ale také zázemí a fyzickou pomoc při porodu. Doplňuje práci porodních asistentek, lékařů a zdravotních sester, přičemž nezasahuje do jejich kompetencí, ale spolupracuje s nimi. Pomůže vám s přípravou porodního plánu, je schopna být s vámi nepřetržitě během porodu a pomáhat vám najít nejlepší úlevové polohy. Vede vás ke správnému dýchání. Usnadňuje komunikaci mezi vámi a zdravotnickým personálem a dohlíží na to, aby vám nic nechybělo. Poskytne vám také účinné rady a informace k zahájení kojení a je schopna vám dodat potřebnou podporu v šestinedělí.


V ČR sdružuje duly Česká asociace dul a sdružení České duly, na webových stránkách obou organizací najdete seznam dul, které v ČR působí. Je vhodné se před výběrem duly seznámit se stupni akreditace v každé organizaci a zjistit si, jaký typ vzdělávání vaše vybraná dula absolvovala (např. certifikovaná dula, dula absolventka, atd..). Mnoho z nich kromě standardní péče charakterizující dulu nabízí ještě další přidružené aktivity, které vás mohou naučit. Je to například nošení dětí v šátku, používání látkových plen, bezplenková komunikační metoda nebo znakování s batolaty. U porodu vám některé duly dokáží poskytnout akupresurní nebo aromatickou masáž, ošetření shiatsu nebo reiki, a také nabídnout vhodnou metodu muzikoterapie nebo aromaterapie. Dula může být skutečnou pomocí pro každou těhotnou ženu, obzvláště pro rodičku, která má kvůli porodu zvýšené obavy a potřebuje cítit jistotu spřízněné duše po svém boku. Duly mají z již absolvovaných porodů velké zkušenosti, asi jejich největším přínosem je však skutečnost, že jsou při porodu neustále s vámi, jen pro vás a vaše dítě.


Většina nemocnic je přítomnosti duly u porodu otevřená, často jejich práci hodnotí velmi pozitivně. Podle knihy Porod s dulou1 přítomnost dul u porodu snižuje počet císařských řezů o 50%, délku první doby porodní o 25%, použití oxytocinu o 40 %, užívání léků proti bolestem o 30%, použití kleští o 40% a žádosti o epidurální anestezii o 60%.


Pro vaši spokojenost je nutné, aby vám dula byla sympatická a budila ve vás od první chvíle důvěru. Proto duly nabízejí bezplatné předběžné schůzky, na kterých máte možnost se seznámit, vy můžete dule sdělit, co očekáváte a dozvíte se, co můžete dostat. Pokud se dohodnete na dalším společném postupu, většina dul nabízí těhotným tzv. porodní balíček služeb, který zahrnuje 1 konzultaci před porodem, vytvoření porodního plánu, porodní pohotovost (vždy připravena dojet k vašemu porodu), telefonické konzultace, doprovod k porodu, 1 poporodní návštěvu a konzultace v období šestinedělí. Tento balíček se většinou pohybuje v rozmezí 4.000 – 6.000 Kč. Služby je možné čerpat jednotlivě nebo si připlatit za další.


Jestliže vás tato možnost láká, ale cítíte jisté zábrany si přizvat dulu k porodu (např. kvůli překvapeným pohledům jiných rodiček, příbuzných, partnera), zkuste si uvědomit, že se chystáte na VÁŠ porod, nikdo jiný za vás miminko neodrodí. Nezáleží na tom, co si myslí ostatní, ale na tom, aby vám a vašemu miminku bylo dobře a ulehčili jste si tento okamžik v největší možné míře.


ZDRAVÍ A CVIČENÍ


S porodem bývá spojena možnost nástřihu hráze (tzv. epiziotomie), který se provádí před průchodem hlavičky, pro zvětšení poševního vchodu. Provedení nástřihu má předejít bolestivým trhlinám, ke kterým by jinak mohlo dojít. Pokud hráz budete pravidelně masírovat, existuje jistá šance, že se nástřihu vyhnete. V každém případě dosáhnete masáží pružnější a jemnější tkáně, a i kdyby byl nástřih hráze nevyhnutelný (např. při porodu velkého dítěte), nemusí být alespoň tak rozsáhlý. Pokud hráz vydržíte do porodu pravidelně a pečlivě masírovat, informujte o tom svého porodníka, aby se také pokusil porod uskutečnit bez nástřihu hráze.


Masáž hráze je dobré provádět jednou denně, hráz si můžete masírovat sama, nebo zaangažujte partnera. Vždy je potřeba mít umyté ruce, krátké (ostříhané) nehty a kůži na rukou bez infekce nebo kožních problémů. Také pokud trpíte výtokem nebo nějakým vaginálním problémem, je potřeba jej vyléčit a pak teprve začít masírovat. Masáž by neměla trvat déle než 5 minut, je vhodné ji začít provádět 4-6 týdnů před termínem porodu. Na masáž použijte kvalitní olej (nejlépe slunečnicový, z lékárny, využijete jej i na masáže miminka po porodu).


1. pohodlně se usaďte do polosedu, s podepřenými zády, nohy pokrčené, roztažené od sebe
2. naneste olej na prsty a promažte hráz a spodní část pochvy
3. vložte do pochvy dva prsty (jen na hloubku druhého kloubu na prstech) a ve tvaru písmena U (směrem k hrázi) tkáň masírujte
4. zvyšujte postupně tlak, masírujte, dokud neustoupí brnění (zhruba 3 min)
5. mněte kůži na hrázi palcem z vnější strany hráze a ukazováčkem zevnitř z pochvy (1 min)


Pokud masáž vyzkoušíte a něco vám není jasné, zeptejte se duly, porodní asistentky na předporodním kurzu, nebo v porodnici.


CO SE DĚJE UVNITŘ:


Během 34. týdne stále pokračuje rychlý růst dítěte a jeho nabírání hmotnosti. Miminko měří 43 až 44 centimetrů a jeho hmotnost činí kolem 2100 gramů. Jeho podkoží se čím dál víc naplňuje tukem, a proto ubývá zkrabatělé pokožky. Kůže miminka se tak pomalu začíná vypínat. Podkožní tuk je velice důležitý, protože po narození zajišťuje správnou termoregulaci organismu. Zpevňují se i kosti miminka, nezapomeňte na dostatečný příjem vápníku. Dobrým zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, košťálová zelenina a ořechy.
Plicní tkáně miminka dozrály, nervová soustava se stále vyvíjí. Imunitní systém již funguje a dokázal by se bránit proti některým druhům infekcí. Dojde-li v této fázi k narození dítěte, jednalo by se o předčasný porod, nicméně jeho vývoj by se měl postupně stabilizovat a znormalizovat. Zejména v delším časovém úseku by neměly být patrné žádné vývojové rozdíly.


1. Zdroj: Porod s dulou (Autoři: M. Klaus, J. Kennell, P. Klaus, 2004), převzato z webových stránek http://www.duly.eu/?page_id=4.





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka