facebook
Příjemnou noc, je středa 16.4.2025 a svátek slaví Irena

Mýty o kojení - 2. díl


Ilustrační fotografie


V rámci kojení panují obavy, že pokud se kojí často, dojde k promíchání předchozího mléka s novým mlékem a miminko má pak problémy s trávením. Tato obava však není na místě, protože v žaludku miminka mléko dlouho nezůstává a prochází dále do střev. Proto by miminko mohlo být kojeno takřka nepřetržitě. Mnohdy se miminko potřebuje u prsu maminky prostě jen uklidnit nebo si tak chce odpomoci od bolení bříška. Miminka jsou v tomto případě přirozeně „naprogramovaná“.

Mnohé maminky se zajímají, zda mohou kojit v průběhu své nemoci. Udává se, že běžná onemocnění nijak kojení nebrání. Překážkou mohou být vážnější onemocnění. V každém případě je vždy vhodné se poradit s lékařem. Jestliže však ženu kojení v průběhu nemoci více zmáhá, je vhodnější kojení přerušit, odpočinout si a nabrat nové síly.

Často se uvádí, že počáteční nebo také tzv. přední mléko není tolik kvalitní. Tato domněnka však není pravdivá. Její původ pravděpodobně spočívá v tom, že je miminko ponecháno u prsu příliš krátce, aby se napilo. Tím nemůže přibývat na váze. Maminky by měly nechávat miminka přisátá do doby, než se samy pustí.

Velice častým mýtem je tvrzení, že miminko se nemá k prsu přikládat tak, jak chce. Maminky se obávají, že pak bude kojení probíhat výlučně podle miminka a ony se od něj nebudou moci hnout. Miminka jsou však přirozeně vedená k tomu, aby věděla, kdy a kolik mléka potřebují. Zvláště zpočátku je důležité, aby ke kojení docházelo dle potřeb miminka, které si tak říká nejen o výživu, ale i o kontakt s matkou.

Mnohé maminky ukončují kojení v některých případech zbytečně, protože se domnívají, že mají slabé mléko. Něco takového tělo matky v našich podmínkách nepřipustí. Snaží se produkovat mléko, které je pro miminko nejvhodnější. Může však nastat období, kdy miminko potřebuje v určitém stadiu větší množství mléka a maminka se pak domnívá, že má mléko nedostačující a slabé. Je však potřeba toto období přečkat a snažit se produkci mléka podporovat a nikoli miminko odstavit.

Velkým mýtem je skutečnost, že během kojení nemůže žena otěhotnět. Hormonální činnost, zejména pak hormon prolaktin sice mohou způsobit absenci ovulace, ale nemusí tak tomu být vždy. Proto jsou běžné případy, kdy žena otěhotnění i během kojení svého mladšího potomka. Jestliže se tak stane, může většinou kojit i nadále. Vždy je vhodné, aby se poradila s lékařem, který posoudí její zdravotní stav.





Co je pro maminku nejlepší jíst v období kojení miminka Výživa, trendy a důležité vitamíny Co je pro maminku nejlepší jíst v období kojení miminka: Výživa, trendy a důležité vitamíny

Období kojení je pro každou maminku velmi důležité nejen z pohledu péče o dítě, ale i z hlediska vlastního zdraví a regenerace po porodu.

Polohy při kojení - vleže a vsedě Polohy při kojení - vleže a vsedě

Při kojení svého miminka můžete zaujímat několik poloh - vleže, vsedě, vpolosedě nebo se rozhodnout kojit například s polštářem. Vyberte si polohu, která bude maximálně příjemná vám i vašemu miminku. Polohy můžete libovolně...

Správná podprsenka na kojení Správná podprsenka na kojení

Každá maminka se jistě těší, až bude moci začít kojit své miminko. Pohodlné kojení je proto velmi důležité. Mateřství sebou přináší i stres a únavu, špatně padnoucí spodní prádlo tak dokáže opravdu znepříjemnit den. Navíc nekvalitní...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka