facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 10.4.2025 a svátek slaví Darja

Když dítě nechce jíst


Ilustrační fotografie

Krmení miminka nemusí být vždy radostné. Maminka se totiž může dostat do situace, že její novorozenec bude potravu odmítat. Může se jednat o mateřské mléko nebo příkrmy. V prvním případě je situace horší, v druhém mnohdy stačí jen posečkat pár týdnů až měsíců, příkrmy mu časem určitě samy zachutnají. Jaké jsou tedy nejčastější příčiny nechutenství u malých dětí?

Obvyklé příčiny nechutenství

Dítě často nejí, když je nemocné. Nemoc i u dospělých lidí může způsobit takové nechutenství. Může to být způsobeno nejen samotnou chorobou, ale také podávanými léky. Pokud máte podezření na nějaké onemocnění, určitě se obraťte na svého lékaře.

Na nechutenství se dále mohou podílet špatné stravovací návyky. Například dítko chvilku neposedí u stolu, neustále pobíhá a uždibuje celý den. Nepravidelnou stravu můžete zkrotit tak, že mu nic během dne nenabídnete a krmíte pouze v určité hodiny. Můžete ho motivovat i určitými odměnami nebo naopak vyhubováním, když vás nebude chtít poslouchat.

Pokud dítěti jídlo nechutná, problém může být i v jeho složení. Například když ho krmíte sladkostmi, jen těžko do něj při snídani dostanete ovoce nebo zeleninu, která je přirozeně méně sladká. Obrňte se trpělivostí a stravovací návyky učte dodržovat všechny členy své domácnosti. Pokud například babička nebude dbát na řád u jídla, do budoucna se pravděpodobně nic nezmění.

Velikost porcí

Možná máte jen špatný odhad, kolik toho vaše miminko sní. Pokud vám neustále zbývá v misce příkrm, zkuste podávat menší porce. Jestliže bude mít miminko hlad, můžete mu samozřejmě dopřát i jednu až dvě porce navíc - například druhou večeři, dvě odpolední svačinky apod.

Čemu se při krmení vyvarovat

Je několik kroků, kterým byste se při krmení své ratolesti určitě měli vyhnout. Například dítě nenuťte sníst vše, co má na talíři. Nenabízejte mu žádné úplatky nebo odměny, když to všechno sní. Zapomeňte také na bonbony nebo sušenky, které mnoho dětí mlsá během celého dne. Beztak vyvolají po čase spíše vlčí hlad, než aby zasytily. Vyvarujte se také různým přednáškám o zdraví a nemoci - své dítě tak totiž budete jen zbytečně stresovat.





Krmení nedonošených miminek Krmení nedonošených miminek

Obecně je nutné si uvědomit, že termín porodu stanovený lékařem je určen pouze s určitou pravděpodobností. A miminko se tak ve většině případů do předpokládaného termínu „netrefí“. Jestliže se však miminko narodí před...

Kdy přidávat lepek do stravy dětí Kdy přidávat lepek do stravy dětí

S ohledem na to, že v dnešní době není onemocnění zvané jako celiakie (onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku) ničím ojedinělým, měli by rodiče věnovat zvýšenou pozornost tomu, kdy lepek do stravy dětí přidat.

Jak na ovocné a zeleninové příkrmy Jak na ovocné a zeleninové příkrmy

Ovocné a zeleninové příkrmy se doporučuje do jídelníčku novorozence zařadit zhruba v šestém měsíci. Mateřské mléko už není dostačující a obilninové kaše vaše děťátko možná již omrzely. Ovocné příkrmy jsou zajímavým...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka