facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Léčba neplodnosti


Ilustrační fotografie


Neplodnost se mezi muži a ženami objevuje čím dál častěji. Její léčba závisí na odhalení příčiny. Tento krok by tedy měl být naprostým základem. Pokud se o miminko snažíte teprve pár týdnů či měsíců, je ale zbytečné panikařit. Neplodnost se totiž definuje jako neúspěšná snaha o miminko, která trvá déle než dva roky. Poté už se doporučuje vyhledat odbornou pomoc.


Příčiny neplodnosti


Příčiny neplodnosti mohou být na straně žen i mužů. Většinou se jedná o ženské problémy, hned za nimi následují problémy mužské. Až ve 20 % se stává, že je problém u obou partnerů.


Příčinou u žen mohou být například dříve prodělané gynekologické záněty, které způsobí tzv. tubární faktor. Na straně mužů se nejčastěji jedná o vliv životního prostředí a životosprávy, pracovních podmínek nebo o neplodnost po nějakém úrazu či operaci.


Problém může vzniknout i vlivem neschopnosti vaječníku uvolňovat vajíčko při jeho nedostatečné hormonální funkci. Častá je také endometrióza dělohy nebo skutečnost, že tělo vytváří protilátky, které zabraňují splynutí vajíčka se spermií nebo zvyšují riziko potratu.


Jak se léčí neplodnost


Neplodnost se tedy léčí až na základě stanovené diagnozy. Je potřeba navštívit specializované centrum, které se neplodností zabývá. To, že máte problémy s otěhotněním, ještě neznamená, že jste neplodná. A když už se neplodnost odhalí, nemusí se nutně jednat o problém, který by nešlo řešit nebo obejít. Proto určitě doporučujeme zachovat klid, chladnou hlavu a poradnu navštívit.


V některých případech je neplodnost léčitelná například hormonálně. Taková léčba pak vede k dozrávání a uvolňování vajíček z vaječníku. Můžeme v tomto případě hovořit o tzv. kontrolované ovariální stimulaci nebo o indukci ovulace.


Dále je možné provést intrauterinní inseminaci, při které se upravené spermie aplikují do děložního hrdla. Tato metoda se dá použít u mužské i ženské neplodnosti. Další možností je také umělé oplodnění, odborně označované jako in vitro fertilizace - IVF. Tato metoda je známá již déle než 25 let a je vhodná při neprůchodnosti vejcovodů, při těžších případech mužské neplodnosti nebo při problémech s imunitou.





Kyselina listová před početím Kyselina listová před početím

Pokud právě plánujete miminko, určitě byste měla zvážit zvýšení příjmu kyseliny listové, klidně i v podobě vitaminových tabletek. Jedná se totiž o klíčový vitamin s velkým významem jak při početí, tak při následném vývoji plodu.

Nadváha a obezita komplikují otěhotnění Nadváha a obezita komplikují otěhotnění

Obezita je v současnosti velmi rozšířenou civilizační chorobou, kterou trpí mnohé z nás. Věděla jste, že pro vás a pro vaše budoucí miminko může představovat nepříjemné komplikace?

Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění

Prolaktin, který se označuje také jako luteotropní hormon, tvoří až 199 aminokyselin. Stimuluje rozvoj mléčné žlázy během těhotenství a napomáhá laktaci po porodu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka