facebook
Dobré dopoledne, je sobota 23.11.2024 a svátek slaví Emílie

Mocná šalvěj


Ilustrační fotografie


Šalvěj znamená latinsky zdravý. Sám název tedy prozrazuje, že patří mezi léčivky. Využívá se v medicíně, kosmetice i kuchyni.


K čemu se používá:
Existuje nepřeberné množství druhů této rostliny. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky, tlumí bolest krku a léčí záněty ústní dutiny. Čaj se pije proti bolestem břicha, působí i proti nadměrnému pocení, přidává se do koupele při revmatických onemocněních a doporučuje se diabetikům, protože částečně snižuje cukr v krvi.


Co obsahuje:
Šalvěj patří do čeledi hluchavkovitých a její nejvzácnější částí jsou listy, které dorostou velikosti 2 až 8 cm. Mají velký obsah éterických olejů a dalších látek. Největší podíl mají silice, saponiny, třísloviny, terpeny, fytoncidy, glykosidy, hořčiny, živičné látky, kafr, karoten, estrogenní hormony, pryskyřice, vitamíny B a P, minerály, aminokyseliny a vosky. 


Kosmetika:


Nálev na vlasy

V kosmetice se využívá takzvaný šalvějový nálev na vlasy. Pomáhá zamezit tvorbě lupů a aplikuje se po umytí vlasů na závěrečné důkladné oplachování hlavy a kůže pod vlasy.

 
Olejíček

Přidává se do koupele, protože působí relaxačně a zmírňuje zarudnutí pokožky.


Kuchyň:


Šalvěj má silnou a intenzivní hořkou chuť, proto ji musíme přidávat do pokrmů ve velmi malém množství. Přidává se jako koření a to především k telecímu a vepřovému masu, k vybraným sýrům, do paštik a nádivek.


Domácí lékárna:


Prořezávání zoubků

Díky svým protizánětlivým účinkům, tlumí šalvěj boleti při prořezávání zoubků.  Nejprve si připravíme odvar. Do hrníčku dáme 1 zarovnanou lžičku šalvěje a zalijeme vroucí vodou. Pokud nemáme šalvěj, můžeme ji koupit v sáčcích jako čaj. Necháme spařit a trochu vystydnout. Ujistíme se, že máme opravdu čisté ruce a vezmeme si kousek nové, čisté gázy. Ten omotáme kolem prstu a namočíme v odvaru. Jemně potíráme dásně děťátka, kterému se prořezávají zoubky. Většina dětí s tím nemá problém, protože jim to přináší okamžitou úlevu a zároveň u nich předcházíme zánětům dásně.


Čištění zubů

Stejný odvar jako při prořezávání zoubků se dá použít pro čištění zubů. Je velice šetrný k zubní sklovině, působí léčivě na dásně a zároveň osvěžuje dech.


Odvar proti pocení

Nápoj
Pokud máte problém s nadměrným pocením, vyzkoušejte tento přírodní odvar proti pocení. Potřebujeme menší sáček sušené šalvěje, nebo hrst čerstvé. Bylinu nasypeme do hrnku a zalijeme horkou, ne vroucí vodou. Necháme 15 minut louhovat a poté přelijeme přes sítko do jiného hrníčku a pijeme dvakrát denně.

POZOR! Šalvěj není vhodná k vnitřnímu užívání pro těhotné a kojící ženy.
 

Koupel
120 g šalvěje zalijeme litrem horké vody. Necháme minimálně 20 minut louhovat a poté přelijeme přes sítko do vany. Dolijeme vodou s příjemnou teplotou a užíváme si koupel. Tato léčivá koupel nám vyčistí pokožku a působí proti nadměrnému pocení.





Těhotenství a bylinky Těhotenství a bylinky

Bylinky v těhotenství představují velmi kontroverzní téma. Existují totiž takové, které dokáží zklidnit bolest, ulevit od nepříjemné nevolnosti i pomoci při porodu. Známé jsou však i ty, které mohou průběh celého těhotenství zkomplikovat.

Vůně bylinek v naší kuchyni

Chuť čerstvé petržele, tymiánu, nebo rozmarýnu se nedá ničím nahradit. Většina bylinek se dá sušit. Po usušení je dobré dát bylinky do tmavé nádoby s těsným víkem. Některé druhy, např. máta peprná, po usušení mění chuť a proto je lepší je mrazit...

Kontryhel obecný - zázračná bylinka, která pomůže s otěhotněním Kontryhel obecný - zázračná bylinka, která pomůže s otěhotněním

Sílu bylinek v těhotenství se rozhodně vyplatí nepodceňovat. Pokud máte problém s otěhotněním nebo pociťujete gynekologické problémy, kontryhel obecný určitě vyzkoušejte. V dnešním článku se...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka