facebook
Dobré ráno, je sobota 23.11.2024 a svátek slaví Emílie

Fosfor v těhotenství


Ilustrační fotografie


Během těhotenství je velmi důležitá vyvážená hladina všech minerálů v těle. Patří mezi ně i často podceňovaný fosfor, který je ale stejně nezbytný jako třeba vápník, železo, hořčík nebo jód. V tomto článku se dozvíte nejen to, proč by budoucí maminky neměly podceňovat pravidelnou konzumaci potravin bohatých na tento minerál, ale také třeba jaké konkrétní potraviny fosfor obsahují.


Proč je fosfor důležitý

Fosfor je jedním ze základních minerálů pro tvorbu kostí. Jeho denní potřeba během těhotenství činí 800 až 900 mg, což není malé množství. Dávky nad 1500 mg už ale mohou být pro tělo nebezpečné, jelikož fosfor může způsobit poruchy příjmu vápníku (optimální poměr vápníku a fosforu v těle je 1:1 až 2:1).

Naše tělo si udržuje zásoby fosforu, které jsou přibližně ve výši 1 g fosforu na 1 kg naší hmotnosti - fosfor tedy zabírá až 1 % v našem těle. Nachází se především v kostech a zubech, dále i v měkkých tkáních, to už však pouze v zanedbatelném množství.

Kromě pevných kostí zajišťuje také zdravý stav chrupu, harmonizuje srdeční tepovou frekvenci, je potřebný pro správné fungování mozku nebo nervové tkáně. Dále pomáhá řešit záněty, jelikož působí protizánětlivě, je účinný při bolestech žilního systému nebo na regulaci správné funkci ledvin. Užívat byste ho měla vždy, když pociťujete nadměrnou únavu, jelikož přirozenou cestou zvýší váš fyzický výkon.


Jaké potraviny obsahují fosfor

Dostatek fosforu vám zajistí zdravý a vyvážený jídelníček. Například 0,5 litru mléka obsahuje až 450 mg fosforu. Nachází se také v sýrech, mase, uzeninách, rybách nebo vejcích. Z rostlinné stravy je hojně zastoupen v ořeších, sójových bobech, pšeničných klíčcích nebo v luštěninách.

Potraviny, které konzumujete, by měly být vždy v té nejvyšší možné kvalitě. I když fosfor obsahuje třeba i coca cola, mějte na paměti, že její pití není v těhotenství příliš vhodné. Ať už kvůli vysokému obsahu cukru nebo kofeinu.





Kyselina listová v těhotenství Kyselina listová v těhotenství

Kyselina listová patří do skupiny vitaminu B, a proto se lze setkat s jejím označením jako vitamin B9. Kyselina listová v těhotenství je velice důležitá pro zdravý vývoj miminka. Zejména má významný vliv na správný vývoj centrální...

Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství

Sýry jsou kvalitním zdrojem vápníku a bílkovin. Obě tyto složky naše tělo potřebuje. Jak ale přizpůsobit svůj jídelníček v těhotenství a jaké sýry z něj na oněch 9 měsíců (nebo i na delší dobu) vyřadit?

Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství

Každá budoucí maminka by měla dbát o svou výživu, aby přijata všechny nezbytné látky. V tomto článku se dozvíte, jaká příprava pokrmů je v těhotenství ideální. Měla byste se vyhnout pouze...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka