facebook
Příjemnou noc, je pondělí 7.4.2025 a svátek slaví Heřman / Hermína

Střevní mikroflóra


Ilustrační fotografie


Střevní mikroflóru tvoří mikroorganismy, které v ideálním případě danému živočichovi prospívají, avšak jsou i případy, kdy mohou škodit. Uvádí se, že ve střevě člověka žije až 500 různých druhů mikroorganismů – největší zastoupení mají samozřejmě bakterie. Tyto mikroorganismy žijí s člověkem v tzv. symbióze (jedná se o oboustranně výhodný vztah – „my poskytujeme bakteriím přívětivé prostředí a ony nám za to pomáhají posilovat imunitní systém“). Jednak fermentují naším tělem nevyužité organické látky a také podporují náš imunitní systém a zamezují růstu patogenních (=škodlivých) bakterií. Nesmíme samozřejmě opomenout jejich úlohu v tvorbě některých vitamínů (B12 a K) a produkci hormonů regulující ukládání tuků.

Správné vytvoření mikroflóry u kojenců je velice důležité pro správný vývoj celého organismu. Těsně před porodem je střevo plodu sterilní (bez bakterií), teprve až v průběhu porodu se do novorozence dostávají z porodních cest matky některé druhy bakterií (např. velice známá E. Coli). Dále při kojení se skrze mateřské mléko dostanou do kojence laktobacily a bifidobakterie, které se stávají podstatnou složkou střevní mikroflóry. Nemluvě ani o významu kojení na celkový vývoj dítěte – mateřské mléko je nezastupitelnou živinou!

Ve střevě v zásadě existují bakterie dělící se na dvě kategorie: hnilobné, které produkují amoniak, sulfan apod. a bakterie kvasné, jež produkují především methan, ale také oxid uhličitý.

Samozřejmě různými vlivy může dojít k narušení střevní mikroflóry (např. dlouhodobé braní antibiotik), což se často projevuje průjmy, nadýmáním, říháním, ublinkáváním nebo jen bolestmi břicha. Je proto dobré v těchto případech nasadit léčbu symbiotiky (sem patří prebiotika a probatika), které zajistí znovuvytvoření střevní mikroflóry.





Černý kašel Černý kašel

Černý kašel je zákeřné onemocnění, proti kterému se naštěstí očkuje. Od 13. týdne života dítěte se podává takzvaná hexavakcína, která má celkem tři dávky. Očkování je povinné, takže se maminky nemají čeho u svých...

Nemoci přenosné od zvířat Nemoci přenosné od zvířat

Pejsek, kočička nebo jiný domácí mazlíček jistě přináší velkou radost všem členům vaší domácnosti. Občas se ale stane, že maminku nebo její miminko nakazí některou zákeřnou nemocí, se kterou se těžce bojuje. Mezi...

KPR = kardiopulmonální resuscitace KPR = kardiopulmonální resuscitace

KPR neboli kardiopulmonální resuscitaci je pro každého občana zákonnou a morální povinností poskytnout každému, kdo ji potřebuje. Samozřejmě je u toho zapotřebí dbát na ochranu vlastního zdraví.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka