facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Bolestivá ovulace


Ilustrační fotografie


Bolestivá ovulace je často diskutovaným tématem a představuje tak problém pro mnoho žen. Tato nepříjemná bolest se objevuje zhruba od 12. do 16. dne menstruačního cyklu, tedy přímo když je tělo ve fázi ovulace. Co při ovulaci bolest způsobuje? Jak se bolesti zbavit a existuje nějaká prevence, která vám na ni pomůže vyzrát?

 

Jak dochází k bolestivé ovulaci

Bolestivá ovulace je způsobena prasknutím folikulu, ve kterém se vajíčko vyvíjí. Folikul neboli také obal vajíčka praská proto, aby mohlo dojít k sestoupení vajíčka do vejcovodu a jeho následnému oplodnění. Kromě onoho prasknutí může bolestivě působí také produkce hormonu prostaglandinu, který se stará o dozrávání vajíčka. Hormon může však způsobovat napínání vaziva ve vejcovodech a rovněž působit bolest. Ta se nejčastěji projeví v podbřišku, kde jsou právě vejcovody uloženy.

 

Doba trvání bolesti

Pokud jste zaznamenali bolest při ovulaci, rozhodně není nutné nějak „plašit“. Bolest je krátkodobá, trvá obvykle jeden až tři dny. Může se projevovat mírným tlakem, křečemi i ostrým pícháním. Jestliže bude neúnosná, můžete vyzkoušet některé volně prodejné léky na bolest. Dobře působí také bylinky - tinktury, bylinné čaje nebo různé teplé obklady či koupele. Že se jedná o bolest způsobenou ovulací může dosvědčit například mírný výtok nebo špinění.

 

Ovulační bolesti je možné eliminovat jen za použití hormonální antikoncepce, díky které k ovulaci nedochází. V případě dlouhotrvajících bolestí určitě navštivte gynekologa a poraďte se s ním o vhodném řešení. Takové bolesti mnohdy mohou signalizovat vážnější zdravotní problém než pouhou ovulaci.





Kyselina listová před početím Kyselina listová před početím

Pokud právě plánujete miminko, určitě byste měla zvážit zvýšení příjmu kyseliny listové, klidně i v podobě vitaminových tabletek. Jedná se totiž o klíčový vitamin s velkým významem jak při početí, tak při následném vývoji plodu.

Nadváha a obezita komplikují otěhotnění Nadváha a obezita komplikují otěhotnění

Obezita je v současnosti velmi rozšířenou civilizační chorobou, kterou trpí mnohé z nás. Věděla jste, že pro vás a pro vaše budoucí miminko může představovat nepříjemné komplikace?

Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění

Prolaktin, který se označuje také jako luteotropní hormon, tvoří až 199 aminokyselin. Stimuluje rozvoj mléčné žlázy během těhotenství a napomáhá laktaci po porodu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka