facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Stravování v porodnici


Ilustrační fotografie


V průběhu těhotenství je potřeba, aby si maminka vybrala porodnici, ve které přivede své miminko na svět. Strava pravděpodobně nebude základním hodnotícím kritériem. Časem ale určitě vyvstane na mysl. Obzvlášť pokud máte nějaké stravovací omezení, například ve formě potravinové alergie. Stravování v porodnici není nijak přepychové, nikdo to od něj ani neočekává. Mělo by ale respektovat určité zásady zdravého stravování a stravy pro těhotné ženy.

Jaké jídlo se podává v porodnici

V porodnici by maminka měla dostat 5 porcí každý den. Snídaně a večeře obvykle tvoří pečivo v kombinaci se sýrem, šunkou nebo salámem. Obvyklé je rovněž sladké pečivo, mléčné výrobky nebo třeba vajíčka. Celozrnného pečiva, které by mohlo nadýmat vás i miminko, se zde určitě nedočkáte. Stejně tak budete muset přežít bez zeleniny. Oběd je ve formě masa a přílohy (brambory, rýže, těstoviny, knedlíky). Rozhodně opět nečekejte žádné nadýmavé potraviny. Určitě vám zde tak nenaservírují dušené zelí, hrachovou kaši nebo čočkovou polévku. Ke svačinám se obvykle podává ovoce.

Pokud máte nějaké potravinové omezení - například alergii na lepek, laktózu, kakao, některé druhy ovoce apod. - určitě to v porodnici před porodem nahlaste. Tuto informaci sdělte také svému partnerovi, který pravděpodobně pojede do porodnice s vámi. Pokud by nastaly nějaké komplikace, měl by tuto informaci sdělit lékařům.

Vlastní jídlo z domu

Svého partnera samozřejmě můžete požádat, aby vám do porodnice donesl nějaké vlastní potraviny. Může se jednat o čerstvé ovoce, cereálie nebo i mléčné výrobky, pokud jste zvyklá jich jíst větší množství za den. Stejně tak pečivo ne každé mamince vyhovuje. Snadno jej nahradí různé druhy sucharů (například rýžový nebo kukuřičný chléb).

Jídlo na pokoj nebo ve společné místnosti

Toto je otázka, která nabízí individuální možnosti řešení. V některých porodnicích vám donesou jídlo na pokoj po celé těhotenství, jinde zase jen první den a dále se již musíte stravovat ve společné místnosti. Závisí to na možnostech a zvyklostech porodnice. Pokud vás to zajímá, nezapomeňte se o tom při sjednávání pobytu v porodnici informovat.





Kyselina listová v těhotenství Kyselina listová v těhotenství

Kyselina listová patří do skupiny vitaminu B, a proto se lze setkat s jejím označením jako vitamin B9. Kyselina listová v těhotenství je velice důležitá pro zdravý vývoj miminka. Zejména má významný vliv na správný vývoj centrální...

Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství

Sýry jsou kvalitním zdrojem vápníku a bílkovin. Obě tyto složky naše tělo potřebuje. Jak ale přizpůsobit svůj jídelníček v těhotenství a jaké sýry z něj na oněch 9 měsíců (nebo i na delší dobu) vyřadit?

Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství

Každá budoucí maminka by měla dbát o svou výživu, aby přijata všechny nezbytné látky. V tomto článku se dozvíte, jaká příprava pokrmů je v těhotenství ideální. Měla byste se vyhnout pouze...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka