facebook
Dobrý večer, je neděle 13.4.2025 a svátek slaví Aleš

IFI – Intrafolikulární inseminace


Ilustrační fotografie


Intrafolikulární inseminace je jednou z metod asistované reprodukce. Princip je podobný jako u inseminace uterinní, jedná se již však o náročnější a invazivnější výkon, vyžaduje celkovou anestezii. V současnosti není zcela preferovanou metodou, jednak pro invazivnost, jednak pro finanční nákladnost a jednak pro chybějící jasné důkazy o výrazným výhodám oproti intrauterinní inseminaci. Její úspěšnost se nejčastěji uvádí v podobných číslech jako IUI, většinou do 18% (někde až 30%). S výhodou však může být zvolena u žen, které mají na hormonální stimulaci výraznou odpověď a dozrává jim vysoké množství folikulů. Vajíčka k oplodnění mohou být totiž selektivně vybrána.

Průběh je až do vlastní inseminace totožný s IUI. Žena je hormonálně stimulována, nejčastěji tabletkami clomifenu, případně gonadotropiny, od počátku menstruačního cyklu a průběžně jsou ultrazvukově kontrolovány dozrávající vaječné váčky neboli folikuly, obvykle od 9. dne cyklu. Když 2-4 z nich dosáhnou požadované velikosti (okolo 16-20 mm) je ženě podána injekce choriogonadotropního hormonu, jenž vyvolá ovulaci. Vhodný okamžik pro inseminaci je pak cca 36 hodin po této injekci.

V den naplánované inseminace (a zároveň probíhající ovulace) partner poskytne čerstvý vzorek spermatu, přibližně hodinu před výkonem. Sperma se zkoncentruje a pročistí, laboratorně se upravuje také kvůli riziku alergické reakce.

Žena se mezitím připravuje k výkonu a je uvedena do krátkodobé celkové anestezie. Sperma se poté tenkou jehlou pod ultrazvukovou kontrolou injikuje přímo do vybraných folikulů ještě ve vaječnících. Počet takto ošetřených folikulů je různý, maximálně se ale může lékař pokusit o oplodnění 4 vajíček. Celý výkon v anestezii trvá 15-30 min. Poté je žena převezena na pokoj k zotavení se z anestezie a alespoň 2 hodiny trvajícímu klidu na lůžku. Poté je propuštěna do domácího ošetření.

V termínu vynechání menstruace se následně provádí těhotenský test a v případě jeho pozitivity za 7 dní i ultrazvuková kontrola k ověření gravidity. V případě neúspěchu lze metodu opakovat nebo přikročit k IVF.

Podmínkou k provedení této procedury jsou stejně jako u IUI průchozí vejcovody.

Komplikace spojené s tímto výkonem jsou zejména obecná rizika spojená s celkovou anestezií, poté hyperstimulační syndrom, vícečetné těhotenství, vzácně infekce, alergická reakce či krvácení. Jsou zaznamenána také mimoděložní těhotenství.

Finanční nákladnost se liší podle zvolené kliniky, přičemž některé tuto metodu neprovádí. Nákladnější je hormonální léčba, započítat je nutno také přípravu operačního sálu a náklady na anestezii.

Názory odborné veřejnosti na použití IFI se velmi liší. Někteří lékaři ji považují za bezpečnou a výhodnou alternativu, jiní za krok zpátky v období úspěšných IVF.





Druhé dítě – kdy je ten správný čas? Druhé dítě – kdy je ten správný čas?

Často se stává, že jen maminka porodí jedno miminko, už by měla nejradši další. Nastává však otázka, kdy je ten správný čas a ideální věkový rozdíl mezi sourozenci. Každý odborník na to má jiný názor, ale většina se shoduje...

Použití akupunktury při neplodnosti Použití akupunktury při neplodnosti

Neplodnost je v dnešní době velice častou překážkou na cestě k založení rodiny. Příčin neplodnosti může být celá řada a mohou být jak na straně ženy, tak i muže. S ohledem na to není možné stanovit jeden jediný a jednoznačný...

Když dítě porodí jiná žena Když dítě porodí jiná žena

Někdy není jiná možnost, než podstoupit náhradní mateřství. Pátráte po vhodných ženách na odnošení Vašeho dítěte a když ji najdete, čekáte a těšíte se celých devět měsíců. Jen s tím rozdílem, že Vaše miminko porodí jiná žena.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka