Intrafolikulární inseminace je jednou z metod asistované reprodukce. Princip je podobný jako u inseminace uterinní, jedná se již však o náročnější a invazivnější výkon, vyžaduje celkovou anestezii. V současnosti není zcela preferovanou metodou, jednak pro invazivnost, jednak pro finanční nákladnost a jednak pro chybějící jasné důkazy o výrazným výhodám oproti intrauterinní inseminaci. Její úspěšnost se nejčastěji uvádí v podobných číslech jako IUI, většinou do 18% (někde až 30%). S výhodou však může být zvolena u žen, které mají na hormonální stimulaci výraznou odpověď a dozrává jim vysoké množství folikulů. Vajíčka k oplodnění mohou být totiž selektivně vybrána.
Průběh je až do vlastní inseminace totožný s IUI. Žena je hormonálně stimulována, nejčastěji tabletkami clomifenu, případně gonadotropiny, od počátku menstruačního cyklu a průběžně jsou ultrazvukově kontrolovány dozrávající vaječné váčky neboli folikuly, obvykle od 9. dne cyklu. Když 2-4 z nich dosáhnou požadované velikosti (okolo 16-20 mm) je ženě podána injekce choriogonadotropního hormonu, jenž vyvolá ovulaci. Vhodný okamžik pro inseminaci je pak cca 36 hodin po této injekci.
V den naplánované inseminace (a zároveň probíhající ovulace) partner poskytne čerstvý vzorek spermatu, přibližně hodinu před výkonem. Sperma se zkoncentruje a pročistí, laboratorně se upravuje také kvůli riziku alergické reakce.
Žena se mezitím připravuje k výkonu a je uvedena do krátkodobé celkové anestezie. Sperma se poté tenkou jehlou pod ultrazvukovou kontrolou injikuje přímo do vybraných folikulů ještě ve vaječnících. Počet takto ošetřených folikulů je různý, maximálně se ale může lékař pokusit o oplodnění 4 vajíček. Celý výkon v anestezii trvá 15-30 min. Poté je žena převezena na pokoj k zotavení se z anestezie a alespoň 2 hodiny trvajícímu klidu na lůžku. Poté je propuštěna do domácího ošetření.
V termínu vynechání menstruace se následně provádí těhotenský test a v případě jeho pozitivity za 7 dní i ultrazvuková kontrola k ověření gravidity. V případě neúspěchu lze metodu opakovat nebo přikročit k IVF.
Podmínkou k provedení této procedury jsou stejně jako u IUI průchozí vejcovody.
Komplikace spojené s tímto výkonem jsou zejména obecná rizika spojená s celkovou anestezií, poté hyperstimulační syndrom, vícečetné těhotenství, vzácně infekce, alergická reakce či krvácení. Jsou zaznamenána také mimoděložní těhotenství.
Finanční nákladnost se liší podle zvolené kliniky, přičemž některé tuto metodu neprovádí. Nákladnější je hormonální léčba, započítat je nutno také přípravu operačního sálu a náklady na anestezii.
Názory odborné veřejnosti na použití IFI se velmi liší. Někteří lékaři ji považují za bezpečnou a výhodnou alternativu, jiní za krok zpátky v období úspěšných IVF.
|
Každá žena se může dostat do situace, kdy se jí nedaří otěhotnět. A přiznejme si, takové situace nastávají v životě čím dál častěji. V dnešním článku se tedy zaměříme na skutečnosti, které...
Pokud právě plánujete miminko, určitě byste měla zvážit zvýšení příjmu kyseliny listové, klidně i v podobě vitaminových tabletek. Jedná se totiž o klíčový vitamin s velkým významem jak při početí, tak při následném vývoji plodu.
Obezita je v současnosti velmi rozšířenou civilizační chorobou, kterou trpí mnohé z nás. Věděla jste, že pro vás a pro vaše budoucí miminko může představovat nepříjemné komplikace?
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.