facebook
Dobré dopoledne, je středa 16.4.2025 a svátek slaví Irena

Shigelóza = bacilární úplavice


Ilustrační fotografie


Shigelóza je vysoce nakažlivě střevní onemocnění, které se projevuje mimo jiné typickou příměsí hlenu a krve ve stolici. Mezi další symptomy se řadí křeče v břiše a horečka. Jedná se o typické „onemocnění špinavých rukou“, jelikož k přenosu dochází buď přímým kontaktem, nebo kontaminovanou potravou. Velice často se toto onemocnění objevuje v kolektivech, kde lze pozorovat snížené hygienické standardy (např. dětské tábory, psychiatrické léčebny, sociální ústavy a další místa, kde se obtížně udržuje hygiena). Na druhou stranu je potřeba upozornit, že naopak přílišná hygiena škodí zdraví stejně tak, jako nedostatečná – aneb jak se říká „všeho s mírou“.

Původcem tohoto onemocnění je bakterie rodu Shigella (existují 4 druhy shigell způsobující bacilární úplavici). Bakterie se po vniknutí do lidského organismu rychle množí v tenkém střevě a odtud postupují dále do tlustého střeva, kde poškozují jeho buněčnou výstelku.

Shigelóza se projevuje náhlým nástupem horečky (u dětí dochází k tzv. febrilním křečím), zimnice, třesavka, již zmíněné bolestivé křeče v břiše. Důležitým příznakem je průjem, který bývá hlenovitý až krvavý. Vzácně se může objevit i zvracení.

Onemocnění se diagnostikuje v mikrobiologické laboratoři kultivační metodou. Prevencí před touto chorobou je dodržování základních hygienických návyků (mytí rukou) a v případě, že dochází ke společnému užívání předmětů s již nakaženým, tak je dobré používat dezinfekčních prostředků, na ně jsou shigelly velmi dobře citlivé.

Léčbou již nakaženou je zajištění dehydratace (vyšší pitný režim), nasazení antibiotik a s nimi i probatik (jelikož se musí zajistit obnova střevní mikroflóry!).





Omfalokéla - pupečníková kýla Omfalokéla (=pupečníková kýla)

Jedná se o vrozený typ kýly v oblasti pupku. Obsah této kýly je uzavřen v bezcévném vaku tvořeným srostlými listy amoniového vaku a pobřišnice. Tato vrozená vývojová vada vzniká při nitroděložním vývoji v době, kdy dochází k...

První pomoc u dítěte při dušení První pomoc u dítěte při dušení

Dušení může nastat z mnoha příčin. Mezi nejčastější příčiny u dětí patří vdechnutí cizího tělesa. Méně častou, nikoliv však zanedbatelnou příčinou je otok sliznice dýchacích cest (zejména průdušek) u bronchiálního (průduškového) astmatu.

Střevní mikroflóra Střevní mikroflóra

Střevní mikroflóru tvoří mikroorganismy, které v ideálním případě danému živočichovi prospívají, avšak jsou i případy, kdy mohou škodit. Uvádí se, že ve střevě člověka žije až 500 různých druhů mikroorganismů – největší zastoupení...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka