facebook
Dobré dopoledne, je sobota 23.11.2024 a svátek slaví Emílie

Druhé dítě – kdy je ten správný čas?


Ilustrační fotografie


Často se stává, že jen maminka porodí jedno miminko, už by měla nejradši další. Nastává však otázka, kdy je ten správný čas a ideální věkový rozdíl mezi sourozenci. Každý odborník na to má jiný názor, ale většina se shoduje na tom, že velmi záleží na rozhodnutí matky a jejího partnera.

Optimální časový odstup neexistuje

Někteří doktoři tvrdí, že ideální časové rozmezí mezi dvěma potomky je asi 18–23 měsíců. V tomto období matka i dítě vše lépe snáší, jak po psychické, tak po fyzické stránce. Obecně se však nedá určit přesný termín. Každá matka to cítí jinak a záleží také na pocitech budoucího otce. Několik faktorů vám ale může dopomoci se rozhodnout:

1. Řiďte se samy sebou

Myslete na to, že pokud často vstáváte v noc k dítěti a během dne vám dá stejně zabrat, druhé rychlé otěhotnění si příliš neužijete. Pokud máte ještě velmi malé miminko, odložte další těhotenství na později. Ocení to nejen vaše dítě, ale hlavně vy, protože každé mateřství je velmi náročné. Dále je třeba zvážit, zda už je starší dítě dostatečně soběstačné v běžných věcech, jako je oblékání, WC, jídlo, apod. Pokud ano, dalšímu miminku nic nebrání.

2. Názor partnera je stejně důležitý

Všechno pečlivě proberte s partnerem a zeptejte se ho, zda si myslí, že je opravdu ten správný čas na další dítě. Když nebude souhlasit, nepokoušejte se ho překvapit tím, že mu po nějaké době ukážete pozitivní těhotenský test. Mohlo by to vašemu vztahu zasadit velikou ránu a vést i k rozchodu. Pokud je vztah v krizi, dítě ho s největší pravděpodobností samo nevyřeší.

Finance

Další dítě neznamená jen všeobecnou rodinnou radost, ale bohužel také větší finanční výdaj. V klidu si promyslete, zda jste s partnerem momentálně schopni další dítě zabezpečit, aniž by mu něco scházelo. Vše si pečlivě před otěhotněním promyslete a s partnerem si spočítejte své současné a budoucí možné výdaje. Opravdu se to vyplatí.





Kyselina listová před početím Kyselina listová před početím

Pokud právě plánujete miminko, určitě byste měla zvážit zvýšení příjmu kyseliny listové, klidně i v podobě vitaminových tabletek. Jedná se totiž o klíčový vitamin s velkým významem jak při početí, tak při následném vývoji plodu.

Nadváha a obezita komplikují otěhotnění Nadváha a obezita komplikují otěhotnění

Obezita je v současnosti velmi rozšířenou civilizační chorobou, kterou trpí mnohé z nás. Věděla jste, že pro vás a pro vaše budoucí miminko může představovat nepříjemné komplikace?

Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění

Prolaktin, který se označuje také jako luteotropní hormon, tvoří až 199 aminokyselin. Stimuluje rozvoj mléčné žlázy během těhotenství a napomáhá laktaci po porodu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka