Antikoncepčních metod existuje celá řada. Každý by si proto měl dobře promyslet, do jaké z nich investujte a jaké tedy svěří svou důvěru. V tomto článku se podíváme na nejběžnější antikoncepční metody, které vás mohou ochránit před neplánovaným těhotenství. Dozvíte se také, zda jsou přípustné v těhotenství a mateřství či nikoliv.
Hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce dosahuje téměř 100% spolehlivosti. Jestliže při jejím užívání přece jen otěhotníte, hledejte chybu spíše na své straně. Těhotenství může způsobit nepravidelnost v užívání antikoncepčních pilulek, zapomenutí pilulky, zažívací problémy a vybrané druhy léků (penicilinová antibiotika). Setkáváme se s jednofázovou antikoncepcí, kdy po celým 21 dní dlouhý cyklus dávkujete stejné množství hormonů - estrogenu a gestagenu. Dále vám lékař může předepsat dvoufázovou antikoncepci, při které se 11 dní užívají tablety s estrogenem a dalších 10 dní s gestagenem. Existuje také třífázová hormonální antikoncepce, při jejímž užívání se hladiny hormonů mění. Ta nejvíce napodobuje ženský menstruační cyklus. Vliv hormonální antikoncepce na plod nebyl prokázán, hormonální antikoncepci se však po dobu těhotenství doporučuje vysadit.
Nitroděložní tělíska
Jedná se o velmi oblíbenou antikoncepční metodu, při které se zavádí tělísko do dělohy. Samotné zavedení je sice trochu nepříjemné, tělísko pak ale slouží zhruba 3 až 5 let. Během této doby o něm žena prakticky neví. Rozlišují se hormonální a nehormonální tělíska. Je zde však zvýšené riziko mimoděložního těhotenství. Pokud chcete otěhotnět, je nutné tělísko vyjmout.
Spermicidní čípky a krémy
Tyto krémy se aplikují před pohlavním stykem přímo do pochvy. Jejich použití je sice pohodlné, ale ne tak spolehlivé. Působí tak, že brání spermiím proniknout k vajíčku.
Podkožní implantáty a hormonální náplasti
Hormonální náplasti často využívají ženy, kterým nevyhovuje hormonální antikoncepce. Působí pomocí hormonu progestinu, který ovlivňuje děložní hlen. Navzdory riziku odlepení náplasti a vyšší ceně, jsou oblíbenou a šetrnou antikoncepční metodou, která neohrožuje játra. Implantáty působí podobně, jenom mají delší trvanlivost - zhruba 3 roky.
Z dalších antikoncepčních metod bychom rádi zmínili:
• hormonální injekce - nepříliš šetrné a málo používané řešení
• postkoitální antikoncepci - pilulka se užívá až po porodu, vysoké dávky hormonů, nevolnosti, malá spolehlivost
• metodu plodných a neplodných dnů, přerušovaný pohlavní styk - velmi nespolehlivé
• prezervativy - stále velmi oblíbené, zabraňují proniknutí spermií, riziko prasknutí
|
Každá žena se může dostat do situace, kdy se jí nedaří otěhotnět. A přiznejme si, takové situace nastávají v životě čím dál častěji. V dnešním článku se tedy zaměříme na skutečnosti, které...
Pokud právě plánujete miminko, určitě byste měla zvážit zvýšení příjmu kyseliny listové, klidně i v podobě vitaminových tabletek. Jedná se totiž o klíčový vitamin s velkým významem jak při početí, tak při následném vývoji plodu.
Obezita je v současnosti velmi rozšířenou civilizační chorobou, kterou trpí mnohé z nás. Věděla jste, že pro vás a pro vaše budoucí miminko může představovat nepříjemné komplikace?
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.