Zánět vaječníků se týká žen v každém věku a vyskytuje se také v těhotenství. Je tedy dobré vědět, jak takový zánět poznat a co při něm dělat. Zánět vaječníků a vejcovodů se odborně označuje jako adnexitis. Může být dokonce spojený i se zánětem dělohy nebo pochvy. Z pochvy se totiž bakterie snadno dostanou do dalších pohlavních orgánů a zánět se tak může rozšířit i v celé pánevní oblasti. Může mít akutní nebo chronický průběh.
Akutní nebo chronický zánět vaječníků či vejcovodů
Akutní zánět poznáte podle silných bolestí ve vašem podbřišku. Jestliže takový zánět není léčen, může přejít do chronického stavu. To znamená, že se vaše obtíže budou neustále opakovat a v tomto stavu už nebude jednoduché je vyléčit.
Zánět způsobují viry nebo bakterie. Může se jednat o kapavku, chlamydie, streptokoky, stafylokoky a další nebezpečné mikroorganismy. Kromě bolestí jej provází také zvýšená tělesná teplota nebo dokonce i horečka, zvracení, průjem, časté močení, nepravidelné krvácení a hnisavý výtok. To jsou rozhodně signály, co byste neměla přehlížet a měla byste se vydat ke svému lékaři.
Kromě bakterií může být příčinou také obyčejné prochlazení. Rodidla jsou totiž velmi citlivá a hůře se prokrvují, s čímž souvisí i menší obsah bílých krvinek v této části těla.
S návštěvou lékaře nečekejte
Ten vás vyšetří a stanoví vhodnou léčbu. Lékař provede stěr z pochvy nebo i z močové trubice. Přítomnost hnisu je možné odhalit také pomocí ultrazvuku. Někdy je nutné přistoupit také ke speciální laparoskopické operaci, což však u těhotných žen samozřejmě nehrozí.
Léčba zde většinou probíhá konzervativně a zánět se léči antibiotiky nebo jinými léčivy, která je možné v těhotenství užívat. Pokud je u vás nějaký takový zdravotní problém objeven, určitě byste se měla hodně fyzicky šetřit a dostatečně odpočívat.
|
Vedle dětí, které se na svět derou předčasně existují i těhotenství, kdy se miminku na svět z matčina bříška příliš nechce. Hovoříme pak o tzv. přenášení neboli potermínové graviditě. Jde o situaci, kdy nedošlo k porodu ani ve 40...
Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.
Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.