facebook
Dobrý večer, je čtvrtek 17.4.2025 a svátek slaví Rudolf

Fibroadenom v těhotenství


Ilustrační fotografie


Fibroadenom prsu je nezhoubné nádorové onemocnění, které se vyskytuje především u žen. Muži ním jsou postiženi méně než v 1 % případů. Jelikož se jedná o nezhoubný nádor, není se čeho bát, pokud vám jej doktor v prsu najde. Snadno se objeví už na ultrazvuku, a to třeba jen ve velikosti 1 cm nebo i menší. Pokud překoná velikost 2 cm, už se dá uvažovat o jeho odstranění, které se provádí v celkové anestezii. Jste těhotná a našla jste si fibroadenom? Poradíme vám, jak se s ním vypořádat.

Co je to fibroadenom

Jedná se o tlustý ohraničený uzel, který se nachází v prsní tkáni. Tvoří jej vazivová a žlázová tkáň. Nikdo pořádně neví, z čeho fibroadenomy vznikají. Týkají se ale spíše mladých dívek a na vině jsou pravděpodobně hormonální dysregulace. Fibroadenom si můžete sama nahmatat, proto rozhodně nepodceňujte samovyšetření prsu, které provádějte alespoň měsíčně (před těhotenství zhruba jeden týden po menstruaci), kdy by prsa neměla být nafouklá ani citlivá a fibroadenom by tak měl být na dotek snadno rozpoznatelný.

Fibroadenom před otěhotněním

Jestliže plánujete těhotenství, je dobré odstranění fibroadenomu zkonzultovat se svým lékařem. To, zda s ním půjdete na operaci, závisí na mnoha faktorech - například na tom, zda vás místo bolí, jak je fibroadenom velký nebo zda se zvětšuje. Malý fibroadenom by pro kojení neměl představovat žádný problém. Jestliže si ho necháte odstranit, je dobré s otěhotněním ještě pár týdnů nebo měsíců počkat, až se pokožka vašich prsou zahojí. Tím, že otěhotníte, se prsa začnou zvětšovat a pooperační jizva by mohla být zbytečně napínána.

Fibroadenom v těhotenství

Nahmatala jste si fibroadenom v těhotenství? Ať už je nebo není příliš velký, s operací je dobré posečkat, zbytečně nezatěžovat tělo v tomto období. Navíc některým ženám se i stalo, že jim fibroadenom zmizel - třeba i vlivem těhotenství, jak se prso změnilo. Pokud si jej budete chtít nechat odstranit, doporučujeme počkat do doby, až přestanete kojit. Poté absolvujte ultrazvukové vyšetření a řiďte se radami svého lékaře.





Stres a jeho dopad na miminko Stres a jeho dopad na miminko

Stres je velkým nepřítelem všech budoucích maminek. Zatímco naše maminky a babičky se v životě až tak nestresovaly, dnes se stres stává jednou z čím dál častěji omílaných civilizačních chorob. Se stresem se tak setkáváme v...

Couvade syndrom neboli solidární těhotenství Couvade syndrom neboli solidární těhotenství

Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.

Jak vyzrát na náladovost Jak vyzrát na náladovost

Mnoho maminek řeší svou nadměrnou náladovost. Můžete být extrémně úzkostlivá, přecitlivělá nebo i podrážděná a vaše okolí se s těmito vašimi stavy musí naučit vycházet. Zajímá vás, jak na tyto nálady...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka