facebook
Příjemnou noc, je pátek 11.4.2025 a svátek slaví Izabela

Obtíže v průběhu třetího trimestru


Ilustrační fotografie


V tomto článku si poukážeme na některé zdravotní obtíže, se kterými se může žena setkat v průběhu třetího trimestru. Toto období představuje poslední tři měsíce těhotenství, které jsou již pro budoucí maminku zatěžující. Rostoucí bříško čím dál více znesnadňuje běžné denní činnosti. A v závěru si již těhotná žena pouze přeje, aby nastal termín porodu.

Typickými problémy, které doprovázejí třetí trimestr, mohou být křeče v nohách a případně i křečové žíly. Zvětšující se bříško může mít za následek strie, které se mohou objevit i na stehnech, hýždích a prsou. Od 31. týdne těhotenství je nutné počítat s tím, že miminko postupně sestupuje níže do dělohy. V důsledku toho se nastávající mamince sice lépe dýchá, ale na druhé straně miminko více tlačí na močový měchýř.

Obtíže v průběhu třetího trimestru mohou mít podobu i otoků zejména v oblasti dolních končetin. Příčinou jsou změny hormonálních hladin a zadržování vody v těle. Zásadním doporučením je navýšení pitného režimu. Otoky mohou být zároveň doprovázeny zvýšeným krevním tlakem, který by se měl pravidelně sledovat.

V průběhu třetího trimestru a zejména v jeho závěru může těhotnou ženu potrápit syndrom dolní duté žíly. Ten se projevuje pocitem na omdlení, poklesem krevního tlaku až případnou ztrátou vědomí. K těmto obtížím dochází zejména v případě, kdy žena leží na zádech a děloha tak tlačí právě na dolní dutou žílu. Tato poloha se již v třetím trimestru vůbec nedoporučuje a žena by měla nejlépe ležet na levém boku. Stejně tak se těhotným radí, aby se vyvarovaly dlouhodobému stání. V případě odpočinku by si měly dát nohy do zvýšené polohy, aby ulevily zatíženému žilnímu systému.





Přenášení Přenášení

Vedle dětí, které se na svět derou předčasně existují i těhotenství, kdy se miminku na svět z matčina bříška příliš nechce. Hovoříme pak o tzv. přenášení neboli potermínové graviditě. Jde o situaci, kdy nedošlo k porodu ani ve 40...

Ptyalismus aneb slintání nejen blahem Ptyalismus aneb slintání nejen blahem

Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka