facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Teplota kojence


Ilustrační fotografie


Obvyklá tělesná teplota se u kojence pohybuje v rozmezí 36,5 až 36,9 °C. Pro její měření používejte kvalitní přesné teploměry - ideálně digitální. Tyto teploměry jsou přesné i na desetiny stupňů a nabízejí komfortní změření během několika sekund.

Jak měřit teplotu u novorozence

Teplotu je ideální měřit v konečníku. Na pomoc si můžete vzít trošku vazelíny nebo dětského krému, který nanesete na špičku teploměru. V konečníku je zpravidla teplota o 0,5 °C vyšší než jinde na těle. Oblíbené a přesné je také měření teploty v ústech, které se využívá především u starších kojenců.

Kdy vyhledat lékaře

Lékaře byste měla kontaktovat tehdy, když naměříte teplotu vyšší než 38 °C. Tu může doprovázet například hnisající vyrážka, průjem, zánět krčních mandlí nebo bolest či citlivost rostoucích zoubků. Horečku nejčastěji způsobují viry nebo bakterie. Jelikož malé děti nemají tak pevný imunitní systém jako dospělí, onemocnění se jim čas od času nevyhnou. Při nemoci je vždy nutné zvolit patřičnou léčbu a u onemocněních bakteriálního původu nasadit antibiotika.

Zvýšenou tělesnou teplotu můžete odhalit nejen díky horkému čelu. Navedou vás k ní i další příznaky nemoci, mezi které patří nadměrné pocení, neklid nebo nechutenství. Dítě rovněž často zvrací nebo trpí průjmem. S vyhledáním lékaře rozhodně neotálejte. Tyto příznaky totiž mohou vést k dehydrataci organismu. Proto jsou nemocní kojenci často přijímání i do nemocnice. Starší děti jsou pak většinou svěřeny do domácí péče.

Pouze zvýšená teplota

Věnujte svou pozornost i zvýšené teplotě, tedy teplotě kolem 37 °C, která může být předzvěstí blížící se infekce. Jestliže je taková teplota u vašeho kojence dlouhodobá, určitě navštivte dětského lékaře. Pokud se zvýšená teplota objevuje jen občas, nemusíte z ní být nervózní, jelikož teplota dětí je velmi individuální a mění se i v závislosti na čase během dne.





Downův syndrom Downův syndrom

Downův syndrom patří mezi jedny z nejznámějších a rovněž nejrozšířenějších syndromů způsobených tzv. chromozomální aberací. Nejčastěji se jedná o trizomii 21. chromozomu, jelikož člověk má celkem 46 chromozomů, tedy...

Vrozené srdeční vady – 2. díl Vrozené srdeční vady – 2. díl

V srdci zůstává široký komunikační kanál v důsledku nesplynutí tzv. endokardových (endokard = vnitřní výstelka srdce) polštářů. Spolu s tím jsou síňokomorové chlopně rozštěpeny (trojcípá i dvojcípá chlopeň). K tomu se přidává i ...

Vrozené srdeční vady – 1. díl Vrozené srdeční vady – 1. díl

Vrozené srdeční vady patří beze sporu mezi nejčastější vrozené vývojové vady. V minulosti byly tyto vady příčinnou mnoha dětských úmrtí, avšak postupem času díky velikému pokroku medicíny je v současnosti situace daleko příznivější.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka