facebook
Dobré odpoledne, je neděle 2.2.2025 a svátek slaví Blažej

Zácpa v těhotenství


Ilustrační fotografie


Zácpa dokáže potrápit mnoho budoucích maminek. Jedná se o citlivé téma, na které spousta žen nechce komunikovat svým partnerem nebo se kterým se nechce svěřit ani svému lékaři. Připravili jsme tedy pro vás pár tipů, jak na zácpu vyzrát a jak se jí vyhnout. I pokud zácpou už trpíte, rozhodně naše rady vyzkoušejte. Možná, že budete překvapeni jejich účinky.

Co způsobuje zácpu v těhotenství

Za zácpou nestojí nic jiného než naše známé hormony. Ty mají za úkol uvolnit svalstvo kolem dělohy. Zároveň však takto dopadají i na svalstvo střev, čímž se zpomaluje jejich činnost. Pomalá střeva pak pro svůj chod potřebují více vody. Zároveň jak roste děloha, dochází ke stlačování střev i konečníku.

Jak předejít zácpě

Jak už jste si mohla všimnou výše, účinnou prevencí je dostatečný pitný režim. Zařaďte do něj především vodu, bylinkové čaje nebo odvary ze lněného semínka. Každá maminka by měla vypít minimálně 2 litry tekutin denně. Pokud je ale teplo a vy se více potíte, nebo když sportujete, nemusí se bát svůj příjem navýšit, a to klidně až na 3 či 4 litry tekutin. Vodu přijímejte v průběhu celého dne. Pokud se chcete vyhnout nočnímu chození na toaletu, můžete ji před spánkem mírně omezit. Kromě vody vám můžeme doporučit heřmánkový nebo mátový čaj. Vhodné jsou také různé zakysané mléčné nápoje - kefír, podmáslí nebo acidofilní mléko, které obsahují laktobacily – a ty příznivě působí na rovnováhu ve střevech.

Dostatek vlákniny

Kromě dostatku tekutin dbejte i na vlákninu ve své stravě. Tu obsahuje ovoce a zelenina, celozrnné pečivo, ovesné vločky, ořechy nebo různá semínka. Najdete ji také v luštěninách, které ne všem maminkám vyhovují. Mnoho z těchto potravin má nadýmavé účinky. Vše tedy chce vyzkoušet. Do svého jídelníčku rovněž můžete zařadit indické psyllium - jedná se o sypkou vlákninu, kterou si můžete přidat do čaje nebo třeba do jogurtu. Vše, co sníte, vždy důkladně rozžvýkejte. Ušetříte tak svým střevům práci a vyhnete se nejen zácpě, ale také nafouklému bříšku.

Pohyb

Na závěr bychom chtěli zmínit ještě pravidelný pohyb. Lehký běh, chůze nebo relaxační cvičení rozhýbe vaše střeva a vy tak nebudete mít problémy s pravidelným chozením na toaletu. Po lécích sahejte až v krajním případě a vždy jejich použití důkladně proberte se svým lékařem. Raději než tablety na polykání zvolte čípky.





Problémy s pokožkou v těhotenství Problémy s pokožkou v těhotenství

Těhotenství je zátěžovým obdobím pro celé tělo ženy a výjimkou není ani její pokožka. V těhotenství se tak žena může potýkat s různými problémy, které se v souvislosti s pokožkou vyskytnou. Mezi nejčastější nežádoucí projevy...

Plané neštovice v těhotenství Plané neštovice v těhotenství

Ačkoliv se jedná o typické dětské onemocnění, může se stát, že někteří lidé neštovice prodělají až v dospělém věku. Ti, kteří je v dětství prodělali, mají již vytvořené protilátky. Problém nastává, pokud jimi onemocní těhotná žena...

Pálení žáhy během těhotenství Pálení žáhy během těhotenství

Pálení žáhy, neboli překyselení žaludku postihuje během těhotenství až polovinu těhotných žen. Tyto nepříjemné pocity se dají odstranit, je ale třeba vědět, v čem je příčina a jak se tento problém může šetrně vyřešit.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka