facebook
Dobrý večer, je pátek 11.4.2025 a svátek slaví Izabela

Problémy s pokožkou v těhotenství


Ilustrační fotografie


Těhotenství je zátěžovým obdobím pro celé tělo ženy a výjimkou není ani její pokožka. V těhotenství se tak žena může potýkat s různými problémy, které se v souvislosti s pokožkou vyskytnou. Mezi nejčastější nežádoucí projevy, které se na pokožce v těhotenství mohou objevit, jsou strie, akné, popraskané žilky nebo různé pigmentové skvrny.

Ženy si v období těhotenství často stěžují na svědivou pokožku. Nejčastější příčinou tohoto stavu je suchost kůže. Nastávající maminka by se proto měla zaměřit na dostatečnou hydrataci pokožky, a to zejména v době po umytí. Pro zdravý stav pokožky je stejně tak důležitá i vnitřní péče v podobě dostatečného pitného režimu, který by měl zahrnovat 1,5-2,5 litru tekutin denně. Mezi doporučované zdroje pitného režimu v těhotenství pak patří neperlivá voda, ředěné ovocné šťávy (v některých případech však mohou vyvolat alergickou reakci), malé množství minerální vody.

Mezi nejznámější problém s pokožkou v těhotenství patří strie. Nejčastěji se objevují v oblasti břicha, stehen, boků a prsou. Zpočátku se projevují jako začervenalé trhlinky na pokožce, které následně zesvětlají. Z těla ženy však po porodu samovolně nezmizí. Jako příčina strií se uvádí nízká pružnost kůže, která je většinou založena geneticky. Jako podpůrná preventivní opatření, která však nejsou všemocná, lze uvést pravidelné hydratování problematických partií nejlépe ve spojení s masáží, pohybová aktivita a dodržování pitného režimu.  

V době těhotenství se mohou na pokožce ženy tvořit pigmentové skvrny. Ty se většinou tvoří na obličeji v oblasti tváří, rtů, nosu a kolem očí. Na jejich vzniku se podílí výkyv hormonálních hladin, ke kterému během těhotenství dochází, sluneční záření a rovněž i dědičnost. Pigmentové skvrny se dále mohou objevit i v okolí prsou, podpaží, genitálu a na břiše může jít o čáru vedoucí od pupíku ke stydké sponě. Tyto skvrny většinou po porodu z pokožky ženy postupně vymizí.





Přenášení Přenášení

Vedle dětí, které se na svět derou předčasně existují i těhotenství, kdy se miminku na svět z matčina bříška příliš nechce. Hovoříme pak o tzv. přenášení neboli potermínové graviditě. Jde o situaci, kdy nedošlo k porodu ani ve 40...

Ptyalismus aneb slintání nejen blahem Ptyalismus aneb slintání nejen blahem

Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka