facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

ICSI = Intracytoplasmic Sperm Injection


Ilustrační fotografie


ICSI znamená česky injekce spermie do vajíčka. Je to běžná metoda pro tzv. IVF = in vitro fertilizaci (umělé oplodnění ve „zkumavce“). Indikace k této formě oplodnění je především tehdy, nedaří-li se ženě otěhotnět.

Před samotným zákrokem je zapotřebí podáním hormonů nabudit vaječníky, aby došlo k dozrání více vajíček v jeden čas. Metodou tzv. biopsie jsou tato vajíčka odebrány z těla matky a poté proběhne samotné oplodnění vajíček mimo tělo ženy. Při biopsii je žena pod celkovou anestezií (není tedy potřeba se bát jakékoliv bolesti). Žena po odběru ještě 1-2 hodiny pobude na lůžku a poté může odejít domů.

K oplodnění vajíčka je samozřejmě nutné také sperma. To se získává nejlépe od budoucího otce přímo na klinice, kde se bude provádět umělé oplodnění, v intimní kabince pomocí masturbace. Pokud to však muži v těchto podmínkách a pod tlakem nejde, což je samozřejmě pochopitelné, je možné po domluvě provést odběr doma do sterilní nádobky a doručit vzorek v teple do 1 hodiny na kliniku. Tato opatření jsou nutným opatřením proti znehodnocení materiálu, spermie nejsou bohužel příliš schopné přežít mimo lidské tělo. Další možností je použití vzorku spermatu od anonymního dárce, po jeho rozmražení.

Dále jsou na řadě laboranti. Mají v zásadě 2 možnosti: buď vloží vajíčko matky
se spermiemi otce společně do speciální (Petriho) misky a vyčkají, až dojde k „přirozenému“ oplození nebo za pomoci metody ICSI vpraví jehlou jednu spermii přímo dovnitř vajíčka. Tato možnost se provádí pod mikroskopem a je zapotřebí zručných rukou. Následně se oplodněné vajíčko nechá kultivovat zhruba 3 dny při teplotě 37°C a při správné koncentraci kyslíku a oxidu uhličitého. Při kultivaci probíhá sledování kamerou. Tolik k zjednodušenému popisu práce v laboratoři.

Následuje vložení zárodku do dělohy matky. Je samozřejmostí, že jsou vkládána jen zárodky, které se nejlépe vyvíjejí a u kterých nebyly nalezeny žádné chyby ve struktuře. Procedura probíhá zavedením trubičky do dělohy a přes ni vpravení jednoho nebo více zárodků (odvíjí se od věku, u starších žen je menší pravděpodobnost uchycení pouze jednoho zárodku, přesto je nyní tendence k aplikaci nejvýše embryí dvou, z důvodu nákladnosti metody a možného ohrožení ženy vícečetným těhotenstvím, které může mít po tomto způsobu oplodnění komplikovanější průběh, a také snížení rizika aplikace také embryí s možnými vývojovými vadami). A poté jen zbývá čekat, zda dojde ke správnému vývoji zárodku v plod a poté v úspěšné narození dítěte… Důsledkem použití této metody bývá často vícečetné těhotenství (dvojčata, trojčata,…). Bylo zaznamenáno i její zneužití právě z tohoto důvodu.

V některých vybraných případech lze provést odběr a oplodnění vajíček, které se následně kultivují delší dobu. Následně se pomocí různých testů vybírá to nejvhodnější k oplodnění, čímž se zvedne pravděpodobnost úspěšnosti přežití embrya a jeho uchycení v děloze. Tuto metodu, která se jmenuje hatching, lze pak s velkou výhodou využít u párů, jež nějakou genetickou zátěž, k výběru zdravého embrya. Nevýhodou je velká finanční nákladnost tohoto výběru a riziko zneužití ve smyslu "oplodnění na míru", zvláště v kombinaci se spermatem dárce, popř. selekci jen určitého pohlaví.

Existují i jiné metody umělého oplodnění, o těch třeba někdy příště.





Kyselina listová před početím Kyselina listová před početím

Pokud právě plánujete miminko, určitě byste měla zvážit zvýšení příjmu kyseliny listové, klidně i v podobě vitaminových tabletek. Jedná se totiž o klíčový vitamin s velkým významem jak při početí, tak při následném vývoji plodu.

Nadváha a obezita komplikují otěhotnění Nadváha a obezita komplikují otěhotnění

Obezita je v současnosti velmi rozšířenou civilizační chorobou, kterou trpí mnohé z nás. Věděla jste, že pro vás a pro vaše budoucí miminko může představovat nepříjemné komplikace?

Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění

Prolaktin, který se označuje také jako luteotropní hormon, tvoří až 199 aminokyselin. Stimuluje rozvoj mléčné žlázy během těhotenství a napomáhá laktaci po porodu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka