Rizikové těhotenství se dnes týká mnoha žen. Naštěstí se stále lepší zdravotní péči je možné rizikům předcházet, řešit je a zajistit hladký průběh vývoje plodu. Nejčastější rizika, se kterými se v těhotenství může nastávající maminka setkat, představují její vysoký věk, různé dědičné predispozice, potraty v minulosti, chronická onemocnění, negativní Rh faktor i deprese a další psychicky labilní stavy.
Rizikové těhotenství znamená, že tato rizika jsou tak vysoká, že mohou ohrozit vývoj plodu - usmrtit ho nebo způsobit vrozené vady. S rizikovými faktory se můžeme setkat po celou dobu těhotenství a i proto je důležité, aby o sebe budoucí maminka pečovala a také chodila na pravidelné prohlídky ke svému gynekologovi. V případě rizikového těhotenství je někdy doporučován jen klid doma v posteli a leckdy i hospitalizace. Měla byste být v maximální fyzické a psychické pohodě.
Konkrétní rizika v těhotenství
Náš život se stále prodlužuje a mnoho matek staví vzdělání, kariéru či cestování na první místo, s rodinou pak vyčkávají. Rizikový věk ženy je pro těhotenství 35 let. V tomto věku vás už čekají důslednější vyšetření a je zde prokazatelně vyšší riziko vzniku vývojových vad (například rozštěpů). Dědičné predispozice spočívají v Downovu syndromu, Cridu chat syndromu apod. V případě predispozic je dobré nechat si udělat genetické testy již před plánovaným těhotenstvím a dle jejich výsledků se rozhodnout, zda rodinu založit.
Chronická onemocnění
Chronická onemocnění jako cukrovka, srdeční vady či poruchy ledvin opět mohou vést k rizikovému těhotenství, protože stav těchto orgánů se může vlivem rostoucího bříška zhoršit. Dříve byl negativní Rh faktor vnímán rizikověji než dnes. Pokud máte Rh faktor negativní a váš partner pozitivní, vaše dítě bude mít pravděpodobně rovněž pozitivní Rh faktor. Jestliže se pak spojí krev matky a dítěte, tělo si vytvoří protilátky a druhý porod již může představovat komplikaci. Tvorbě těchto protilátek je možné zabránit podáváním injekcí.
Víte, že deprese a úzkostlivé stavy mohou vyvolat potrat? Pokud jimi tedy trpíte, určitě se svěřte svému gynekologovi nebo navštivte psychologa. I již prodělané spontánní potraty mohou být velkou komplikací a stejně tak psychickou zátěží pro matku.
|
Vedle dětí, které se na svět derou předčasně existují i těhotenství, kdy se miminku na svět z matčina bříška příliš nechce. Hovoříme pak o tzv. přenášení neboli potermínové graviditě. Jde o situaci, kdy nedošlo k porodu ani ve 40...
Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.
Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.