facebook
Dobrý podvečer, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Chlamydie


Ilustrační fotografie


Chlamydie je bakterie, která parazituje nitrobuněčně a vyvolává chlamydiovou infekci genitálu. Patří také k nejčastějším pohlavně přenosným chorobám. Inkubační doba chlamydiové infekce bývá obvykle v rozmezí 10 – 20 dní. Klinické projevy se samozřejmě liší podle toho, zda postihne muže nebo ženu.


U žen vyvolává hnisavý zánět děložního hrdla, zánět močové trubice, zánětlivé onemocnění střev, malé pánve a nakonec endometritidu (zánět sliznice děložní). Dokonce může dojít i k mimoděložnímu těhotenství. U mužů chlamydie způsobují zánět močové trubice, prostaty, vas deferens (chámovodu), nadvarlete a dále i zánětlivé onemocnění střev.


Novorozenec se může nakazit během porodu právě při průchodu postiženým děložním hrdlem. Chlamydiová infekce u novorozence se projevuje pneumonií nebo hnisavým zánětem očních spojivek (konjunktivitidou) a může se vyvinout až v trachom (infekční onemocnění oka s následkem oslepnutí).


Toto onemocnění se diagnostikuje stěrem z postižených sliznic a následným zasláním do mikrobiologické laboratoře. K léčbě se užívají vhodná antibiotika. Je důležité zahájit léčbu včas. Za jistých okolností může dojít k rozvoji neplodnosti, zvláště pokud infekce chlamydiemi spadne do chronické fáze.





Downův syndrom Downův syndrom

Downův syndrom patří mezi jedny z nejznámějších a rovněž nejrozšířenějších syndromů způsobených tzv. chromozomální aberací. Nejčastěji se jedná o trizomii 21. chromozomu, jelikož člověk má celkem 46 chromozomů, tedy...

Vrozené srdeční vady – 2. díl Vrozené srdeční vady – 2. díl

V srdci zůstává široký komunikační kanál v důsledku nesplynutí tzv. endokardových (endokard = vnitřní výstelka srdce) polštářů. Spolu s tím jsou síňokomorové chlopně rozštěpeny (trojcípá i dvojcípá chlopeň). K tomu se přidává i ...

Vrozené srdeční vady – 1. díl Vrozené srdeční vady – 1. díl

Vrozené srdeční vady patří beze sporu mezi nejčastější vrozené vývojové vady. V minulosti byly tyto vady příčinnou mnoha dětských úmrtí, avšak postupem času díky velikému pokroku medicíny je v současnosti situace daleko příznivější.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka