facebook
Dobré dopoledne, je sobota 23.11.2024 a svátek slaví Emílie

Pobyt na slunci v těhotenství


Ilustrační fotografie


Pobyt na sluníčku je velice příjemný jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Zejména, pokud slunce vyhlížíme například po dlouhé zimě. To pak vyhledáváme každé místo, kde sluníčko zasvítí. Období těhotenství je však celkově velice specifické, a proto se nelze při pobytu na slunci chovat stejně jako v případě před otěhotněním.

Nastávající maminka si musí uvědomit, že její pokožka je v období těhotenství mnohem citlivější. Proto je důležité chránit ji kvalitními opalovacími prostředky. Zároveň se může stát, že se těhotné ženě vytvoří po pobytu na sluníčku pigmentové skvrny. To má souvislost s hormonálními změnami, které těhotenství doprovázejí. Ve většině případů tyto skvrny po porodu vymizí, ale může se i stát, že ve větší či menší míře zůstanou.

I v období těhotenství platí základní zásada, a sice že by se měla žena vyhýbat sluníčku v době, kdy je jeho intenzita největší, což je mezi 11. a 15. hodinou. I pokud je v této době žena ve stínu, měla by si dát pozor na dostatečný pitný režim. A zároveň by se těhotná žena měla zchladit například v bazénu, anebo alespoň chladnější vodou ruce a nohy, aby nedošlo k přehřátí.

S pobytem na sluníčku by budoucí maminka měla být opatrná zejména v prvním trimestru, kdy se miminku vyvíjejí všechny orgány. Sluníčko ubírá z těla kyselinu listovou, která je tolik potřebná pro vývoj zejména nervové soustavy. Proto by ji těhotná žena měla vhodně doplňovat. Vedle toho je samozřejmě slunce důležitým zdrojem vitaminu D. Nicméně pro jeho načerpání zcela postačuje, pokud je mu vystavena pouze část těla na patnáct minut. Vitamin D se podílí na zdravém vývoji kostí.

Jestliže již těhotná žena pobývá na sluníčku, vždy by se měla namazat kvalitními opalovacími prostředky s ochrannými faktory tak, aby její pokožka byla co nejvíce chráněna. V těhotenství se příliš nedoporučuje cílené opalování, ve smyslu pouhého ležení na přímém slunci. Zejména v závěrečném stadiu těhotenství se ani obecně ležení na zádech nedoporučuje z důvodu tlaku dělohy na dolní dutou žílu, což může způsobovat dušnost a případně i mdloby.





Sauna v těhotenství Sauna v těhotenství

Pobyt v sauně má pro zdravého člověka blahodárný přínos. Saunování má nejenom relaxační účinky, ale zvyšuje odolnost organismu a utužuje zdraví. Prožívá-li těhotná žena své těhotenství bez komplikací, může...

Plavání v těhotenství Plavání v těhotenství

Jak v období těhotenství plyne čas, roste s ním i vaše bříško a vy si pomalu připadáte jako taková malá velrybka na suchu. Dnes se však nabízí spousta forem cvičení pro těhulky a pokud jste...

Pleť v těhotenství Pleť v těhotenství

Každá žena touží po tom mít dokonale čistou pleť. I když už máme období puberty za sebou a doufáme, že akné, černé tečky a podobné nečistoty už na pleti mít nebudeme, často se bohužel mýlíme.  Pověry říkají, že když těhotná...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka