facebook
Dobrý podvečer, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Vejce v jídelníčku budoucí maminky


Ilustrační fotografie


Vejce jsou hojně diskutovanou potravinou. Zatímco jeden čas se tvrdilo, že vejce nejsou zdravá, a že zvyšují cholesterol, v současné době se na ně pohlíží už více příznivě. Jestliže máte vajíčka ráda a pravidelně je zařazujete do svého jídelníčku, přečtěte si co udělat proto, abyste je bez obtíží mohla jíst i během těhotenství.


Pozor na salmonelu


Jediný problém, který se s konzumací vajíček v těhotenství pojí, je riziko salmonely. Tuto bakterii však mohou obsahovat pouze syrová vejce. Salmonela pak způsobuje průjem, zvracení, vysoké horečky a může ohrozit vás i vaše miminko. Syrová vejce se používají například při výrobě zmrzliny i do různých dezertů, proto vám doporučujeme se zmrzlině během horkých letních dnů raději vyhnout, nebo se zajímat o její složení. Podobně nebezpečné jsou také saláty s majonézou (rovněž ze syrových vajec) a různé uzeniny.


Vejce pouze natvrdo


Pokud budete vajíčka konzumovat dobře natvrdo uvařená, nic vám nehrozí. Vejce by se mělo vařit alespoň sedm minut. Když máte chuť na míchaná vajíčka nebo na omeletu, tak i takový pokrm si můžete připravit - opět zde ale platí, že je potřeba jídlo dostatečně tepelně zpracovat.


Před tepelnou úpravou vejce uchovávejte vždy v chladu a spotřebujte je do data uvedeného na obalu nebo do jednoho měsíce (u domácích vajec). Vyhněte se vejcím s poškozenou skořápkou.


Proč jíst vejce


Proč v těhotenství vůbec vejce jíst? Proč si je raději neodpustit a nenahradit je jinými potravinami, když je s nimi spojeno potenciální riziko? Vejce jsou vynikajícím zdrojem živočišných bílkovin i kvalitních tuků. Jedno vajíčko obsahuje přibližně 6 gramů bílkovin, které jsou pro náš organismus navíc dobře stravitelné a využitelné.


Ačkoliv mají relativně vysoký obsah cholesterolu, tak se jich při přiměřené konzumaci obávat nemusíte. Každý den si tak s čistým svědomím můžete dát jedno vajíčko. Kromě bílkovin obsahují vejce i mnoho minerálů - například železo, zinek, lutein nebo selen. Z vitamínů je v nich pak zastoupen například vitamín A nebo E. Všechny tyto látky jsou důležité pro vaše zdraví i pro správný vývoj miminka.


Navíc jsou i významným zdrojem cholinu. Jedno vajíčko obsahuje přibližně 125 mg a doporučená denní dávka pro těhotnou ženu je 450 mg. Cholin a kyselina listová jsou velmi důležité pro správný vývoj plodu.





Kyselina listová v těhotenství Kyselina listová v těhotenství

Kyselina listová patří do skupiny vitaminu B, a proto se lze setkat s jejím označením jako vitamin B9. Kyselina listová v těhotenství je velice důležitá pro zdravý vývoj miminka. Zejména má významný vliv na správný vývoj centrální...

Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství

Sýry jsou kvalitním zdrojem vápníku a bílkovin. Obě tyto složky naše tělo potřebuje. Jak ale přizpůsobit svůj jídelníček v těhotenství a jaké sýry z něj na oněch 9 měsíců (nebo i na delší dobu) vyřadit?

Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství

Každá budoucí maminka by měla dbát o svou výživu, aby přijata všechny nezbytné látky. V tomto článku se dozvíte, jaká příprava pokrmů je v těhotenství ideální. Měla byste se vyhnout pouze...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka