facebook
Příjemnou noc, je neděle 13.4.2025 a svátek slaví Aleš

Výpověď těhotné zaměstnankyni (případ z praxe)


Ilustrační fotografie


Zaměstnavatel nemůže, až na výjimečné případy, rozvázat pracovní poměr výpovědí s těhotnou zaměstnankyní. V tomto článku poukážeme na jeden takový případ z praxe, kdy zaměstnavatel dal neoprávněně výpověď těhotné zaměstnankyni.

Důvodem této výpovědi byl jeden ze zákonných organizačních důvodů spočívající v nadbytečnosti této zaměstnankyně. Zákoník práce však neumožňuje ukončení pracovního poměru s těhotnou zaměstnankyní z důvodu nadbytečnosti. Zaměstnankyně zjistila své těhotenství sice až poté, co jí byla výpověď zaměstnavatele doručena, nicméně dle lékařské zprávy bylo potvrzeno, že v době převzetí výpovědi již těhotná byla. Proto se na ni vztahuje výjimka v podobě zákazu výpovědi z důvodu nadbytečnosti.

Těhotná zaměstnankyně proto sdělila tuto skutečnost svému zaměstnavateli. Řádně mu doložila lékařskou zprávu a uplatnila námitku neplatnosti takové výpovědi s odkazem na zákoník práce. Zaměstnavatel sice uznal, že taková výpověď je z důvodu těhotenství zaměstnankyně opravdu neplatná, avšak samotnou výpověď neodvolal. Zaměstnankyně tak mohla nabýt dojmu, že je vše v pořádku a po skončení rodičovské dovolené se do zaměstnání vrátí.

Zde je však nutné upozornit na jedno úskalí. Podle zákoníku práce je totiž nutné, aby se zaměstnanec proti neplatné výpovědi bránil žalobou u soudu, kterou je nutné podat nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy pracovní poměr skončil. Je to totiž pouze soud, který může určit, že je výpověď neplatná. A není-li taková žaloba podaná, má to za následek fikci platnosti výpovědi, kterou již soudy nemohou přezkoumávat.

V nastalé situaci je tedy nezbytné, aby zaměstnavatel odvolal výpověď, kterou dal těhotné zaměstnankyni. Nebo případně s ní může uzavřít dohodu o narovnání, kde se obě strany dohodnou na tom, že se výpověď ruší a pracovní poměr nadále bez přerušení trvá.





Používání služebního telefonu pro soukromé účely Používání služebního telefonu pro soukromé účely

V dnešní době již není ničím neobvyklým, že má zaměstnanec služební telefon. V rámci benefitů se však zaměstnavatelé snaží přinést svým zaměstnancům i něco navíc. A to může být právě možnost používat služební...

Pracovní volno pro hledání nového zaměstnání Pracovní volno pro hledání nového zaměstnání

Věděli jste, že máte nárok na volno ze zaměstnání za účelem hledání nové pracovní pozice? Je tomu skutečně tak a umožňuje to nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních...

Odstupné při skončení vedlejšího pracovního poměru Odstupné při skončení vedlejšího pracovního poměru

Rozlišování na hlavní a vedlejší pracovní poměr používal zákoník práce platný do 31.12.2006. Jednalo se o činnost zaměstnance, který již vykonával práci v pracovním poměru po stanovenou týdenní pracovní dobu. Vedlejší pracovní...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka