facebook
Dobré ráno, je neděle 13.4.2025 a svátek slaví Aleš

Užívání probiotik v těhotenství z pohledu těhotné


Ilustrační fotografie


Již od 3. měsíce svého života se potýkám s atopickým ekzémem, a to převážně v oblasti rukou. Není to sice onemocnění, se kterým by se nedalo žít, ale s ohledem na danou lokalizaci je to pro každodenní život poměrně omezující. K tomu samozřejmě neodmyslitelně patří i úporná svědivost. Uvádí se, že toto onemocnění se ani nedá zcela vyléčit, pouze zmírnit doprovázející projevy, jako je právě uvedená svědivost, zarudlá a případně hnisající ložiska na kůži. Dermatologové proto stále ještě často předepisují kortikoidové masti. Tyto masti sice účinkují velice rychle, ale mají celou řadu vedlejších nepříznivých účinků.

Ještě před tím než jsem otěhotněla, tak jsem se snažila získávat nejrůznější informace, abych zamezila nebo alespoň zmírnila tuto genetickou zátěž vůči svému miminku. Protože přeci jen se udává poměrně vysoká pravděpodobnost, že i dítě matky s atopickým ekzémem k tomu bude mít sklony a dispozice. Na počátku těhotenství jsem se dočetla o velice zajímavé studii zaměřené na souvislost mezi užívání probiotik v těhotenství a sníženým výskytem atopického ekzému u dětí. Dokonce se zjistilo, že riziko se tím snižuje až o polovinu. Což je poměrně vysoká pravděpodobnost, a proto mě to přesvědčilo k tomu, abych to užívala.

Vedle toho jsem se zajímala i o další pozitivní stránky probiotik pro těhotenství. Velice pozitivním zjištěním bylo, že probiotika přispívají ke zvýšení imunity, což je v těhotenství hodně potřebné. Organismus těhotné ženy je velice vytížen při zajištění růstu a vývoje miminka, a tím bývá zároveň i oslaben vůči vnějším vlivům. Je proto dobré jej posílit právě pomocí těchto živých kultur.

Přínos probiotik pro nastávající maminku je i v oblasti trávení, které je v průběhu těhotenství velmi zatížené v důsledku stále se zvětšující dělohy a kolísání hormonálních hladin. Probiotika chrání přirozenou střevní mikroflóru a zároveň ji doplňují, čímž mají velice pozitivní vliv na celkové trávení. Zároveň i preventivně působí před vaginálními nemocemi.





Couvade syndrom neboli solidární těhotenství Couvade syndrom neboli solidární těhotenství

Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.

Jak vyzrát na náladovost Jak vyzrát na náladovost

Mnoho maminek řeší svou nadměrnou náladovost. Můžete být extrémně úzkostlivá, přecitlivělá nebo i podrážděná a vaše okolí se s těmito vašimi stavy musí naučit vycházet. Zajímá vás, jak na tyto nálady...

Naučte se relaxovat v těhotenství Naučte se relaxovat v těhotenství

Odpočinek je v těhotenství nesmírně důležitý. I pokud jste v neustálém pracovním stresu a shonu, naučte se každý den relaxovat. Každá budoucí maminka by měla šetřit své síly, protože ji co nevidět čeká několik nejnáročnějších...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka