facebook
Příjemnou noc, je neděle 24.11.2024 a svátek slaví Kateřina

Na co se připravit po císařském řezu?


Ilustrační fotografie


Císařský řez je operativní způsob porodu. Císařský řez bývá buď plánovaný nebo akutní, kdy jeho potřeba nastane v průběhu porodu probíhajícího přirozeným fyziologickým způsobem. To, zda rodička bude rodit spontánně nebo se raději přistoupí k císařskému řezu, rozhoduje lékař. U nás tedy není dána budoucím maminkám volba, aby si vybrali způsob porodu, tzn. přirozenou cestou nebo císařským řezem.

V případě císařského řezu je tělo ženy více a dlouhodoběji zatíženo než v případě porodu přirozenou cestou. Žena nebývá bezprostředně po porodu s miminkem, ale je sledována na jednotce intenzivní péče, kde je pod pravidelným dohledem. Císařský řez je přeci jen operace a vyžaduje i pooperační kontrolu. Po tuto dobu bývá miminko zpravidla u dětských sester, ale záleží na možnostech dané porodnice. Nejsou-li žádné komplikace, bývá žena na tomto oddělení zpravidla 24 hodin. To je i doba, kdy miminko vydrží bez mléka. Potom je však již žádoucí, aby se začala podporovat laktace.

Po císařském řezu je potřeba počítat i s tím, že může být ženě nevolno, bude malátná, případně se dostaví i zvracení. To vše je důsledek narkózy. Zároveň může mít problémy i s trávením, proto je důležité, aby měla lehkou a spíše dietnější stravu.

Po přirozeném porodu pomáhají ženě k tomu, aby se její tělo dostalo do původního stavu co nejrychleji i hormonální změny, které poměrně rychle nastupují. V případě císařského řezu jsou však tyto hormonální pochody mnohem pomalejší a tím i samotné hojení. I přesto je žádoucí, aby se maminka snažila brzy chodit a pečovat o miminko. Ženy se po císařském řezu musí mnohdy více psychicky stabilizovat a mají častější sklony k poporodním depresím. Důvodem bývá okolnost, že nemohly být bezprostředně u narození svého potomka a vše si tak náležitě prožít naplno. S podporou svých nejbližších však zvládnou i tyto případné těžkosti.

Jizva, která zůstává po císařském řezu, vyžaduje pravidelnou péči zejména v podobě pravidelného oplachování a následně i promazávání. Důležité je i pohodlné oblečení, aby se jizva zbytečně nedráždila. Stejně tak by žena měla být opatrná při pohybu, a to zejména při vstávání a měla by si dávat pozor na to, aby nenosila a nezvedala těžké věci. Po konzultaci s lékařem se doporučuje vzniklou jizvu masírovat tak, aby se zjemnila a lépe hojila.





Porodní plán Porodní plán

Nastávající maminky, už jste slyšely o porodním plánu? Jedná se o jakýsi seznam požadavků a přání těhotné ženy chystající se k porodu, podle kterých by se nastávající maminka chtěla během samotného porodu řídit.

Předporodní příprava Předporodní příprava

V dnešní době se budoucí maminky mnohem více zajímají o své těhotenství, porod a následné šestinedělí, než tomu bylo dříve. Samozřejmě to souvisí s větší informovaností a dostupností související literatury, informací na internetu...

Znáte už svůj termín porodu? Znáte už svůj termín porodu?

Snad každá maminka už od doby, kdy zjistí, že je těhotná, chce znát termín svého porodu. Na internetu najdete několik kalkulaček, na kterých si tento termín můžete spočítat...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka