Pátá dětská nemoc neboli erythema infectiosum je dětské virové infekční onemocnění s vyšším výskytem na jaře a v zimě. Je způsobeno parvovirem B19, což je malý, velmi odolný virus ze skupiny napadající také ptáky a hmyz. Kromě páté dětské nemoci může způsobit také aplastickou anémii či primoinfekci v těhotenství, která má za následek potrat kvůli hydropsu plodu (otok všech tkání plodu a selhání jeho orgánových systémů).
Toto onemocnění se u dětí projeví horečkou, bolestmi hlavy a svalů, přibližně za týden pak následuje vyrážka složená z malých červených flíčků až pupínků, nejprve na tvářích, později se tento obraz rozšíří na tělíčko a končetiny. U některých jedinců proběhne infekce bez příznaků. Někdy může být vyrážka jen na dlaních a ploskách nohou – tzv. syndrom rukavic a ponožek. Typické pro vyrážku u páté nemoci je její změna při výkyvech teplot – obraz je jiný v teple a jiný v chladném prostředí.
Virus je vysoce infekční a přenáší se kapénkami z dýchacích cest, podobně jako rýma. Možný je také přenos z matky na plod, viz výše uvedený hydrops. Napadá taktéž buňky červené krevní řady, jako jsou červené krvinky (erytrocyty), čímž může způsobit chronickou anémii, napadené krvinky se totiž rozpadnou. Může mít také vliv na imunitní systém dítěte a oslabit jej, tudíž bude náchylnější k jiným infekcím.
Proběhlá pátá nemoc zanechává dlouhodobou imunitu, jednou nakažené dítě tedy onemocní znovu jen s velmi malou pravděpodobností. Může však za sebou zanechat různé komplikace, především záněty kloubů a osrdečníku.
Léčba je u páté nemoci symptomatická. Pokud dítě trpí výrazným nedostatkem krvinek, mohou se podat krevní transfuze. Jsou-li napadeny i buňky imunitního systému, je možné podat i preparáty tzv. imunoglobulinů, což jsou proteiny imunitního systému rozpoznávající vlastní a cizí tělní struktury.
|
Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...
Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...
Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.