facebook
Dobré dopoledne, je sobota 23.11.2024 a svátek slaví Emílie

Aquaholismus – aneb přehnané pití vody


Ilustrační fotografie

Dnešní moderní doba káže jasně – čím více piješ, tím budeš zdravější, štíhlejší a budeš mít hezčí pleť. Tímto mottem se začal řídit celý svět a lidé podléhají tlaku, že pokud denně nevypijí alespoň 3 a více litrů vody, tak budou dehydratovaní a škodí tak svému zdraví. Jak je to tedy s pitným režimem a kolik bychom měli denně optimálně vypít?

Kdo je aquaholik?

Aquaholikem se dá nazvat člověk, který je posedlý již výše zmíněnou představou, že čím více vody vypije, tím více prospěje svému zdraví. Aquaholici jsou schopni denně vypít až 5 litrů vody! S tím souvisí také časté návštěvy toalety a přesvědčení, že čím více močím, tím více toxických látek ze sebe dostanu. To však ale není pravda. S přílišným vylučováním moči se současně vylučují i vitamíny a zdraví prospěšné látky. V poslední době se v řadách lékařů zvedla vlna kritiky, kteří mýtus “čím více, tím lépe“ považují za holý nesmysl. Dodávají však, že i příliš málo přijatých tekutin zdraví rovněž neprospívají, dokonce ho mohou ohrožovat. Je tedy třeba příjem regulovat.

Záleží na klimatu a zdravotním stavu

Pokud žijete v mírném klimatickém pásmu a patříte mezi zdravé nebo relativně zdravé jedince, není třeba, abyste vypili více jak 2 litry vody denně. Další kriterium je hmotnost a pohlaví. Pokud člověk   váží například 100 kilo, 1 litr vody denně je málo. Platí také, že pokud jste muž, měl byste  průměrně vypít kolem 2 litrů tekutin denně, žena asi o 4 decilitry méně. V potaz je také třeba vzít i pohybovou aktivitu. Pokud cvičíte nebo provádíte náročnější fyzickou práci, je přirozené, že potřebujete více tekutin, než člověk, který sedí celý den v kanceláři.

Tekutiny jsou i v potravinách

Pokud holdujete ovoci, zelenině či polévkám, přijímáte tím mnohem více tekutin, než ti, co přijmou tekutiny pouze pitím. Pokud k tomu vypijete i pár sklenic vody, o pitný režim se bát nemusíte. To samé platí v hubnutí – časopisy na nás valí informace, že čím víc vypijeme čisté vody nebo neslazeného čaje, tím rychleji zhubneme. Toto je také omyl – množství tekutin se opět odvozuje od váhy a fyzické aktivity.

Co tedy s tím?

Je třeba zbytečně nepodléhat trendům a zařídit se podle potřeb svého vlastního těla a jeho výdeji. Ne každý jsme stejný a tudíž ne každý potřebujeme přijmout tolik tekutin, co ostatní. Pokud si stále nejste jisti, zda přijímáte optimální množství tekutin, poraďte se se svým obvodním lékařem nebo s nutričním specialistou.





První pomoc pro posílení organismu První pomoc pro posílení organismu

Na sychravé dny je dobré být připraven a poskytnout organismu posilu, která obrní Váš imunitní systém proti nemocem. Máme pro Vás tipy, jak si takové léčivé sirupy vyrobíte doma, z běžně dostupných potravin.

Imunita a zdraví ženy po porodu: Jak se chránit v chladných dnech a během chřipkového období Imunita a zdraví ženy po porodu: Jak se chránit v chladných dnech a během chřipkového období

Po porodu je imunita ženy často oslabena, a to z různých důvodů, včetně fyzického stresu, nedostatku spánku a změn hormonálního systému. To znamená, že je důležitější než kdy jindy chránit...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka