facebook
Dobré ráno, je neděle 13.4.2025 a svátek slaví Aleš

Syndrom neklidných nohou


Ilustrační fotografie


Znáte syndrom neklidných nohou? Pokud v noci nemůžete spát a cítíte ve svých nohách podivné záškuby, možná se týká i vás. Během života jste se s ním však nikdy nemusela setkat. Syndrom neklidných nohou se totiž klidně může objevit až v těhotenství a zkomplikovat tuto příjemnou část života mnoha budoucím maminkám. Dobrou zprávou však je, že pokud se objeví až v těhotenství, v drtivé většině případů po porodu zmizí nebo alespoň značně ustoupí. Můžete se s ním setkat obvykle až v poslední třetině.

Jak se syndrom neklidných nohou projevuje

U většiny postižených pacientů se jedná o chronické onemocnění, které je nutí pohybovat dolními končetinami. S tímto „cukáním“ se můžete nejčastěji setkat večer a během noci. Syndrom tak vede například k poruchám spánku a vlivem nočního bdění může způsobit i ospalost a nadměrnou únavu během dne.

Pokud u sebe takové projevy zaznamenáte, neváhejte o svém stavu informovat gynekologa či praktického lékaře. Nemusí se totiž nutně jednat právě o SNN (syndrom neklidných nohou). Cukání a škubání může být také důsledkem chudokrevnosti, zánětu nervů způsobených cukrovkou nebo revma. Obecně ženy jsou pro tuto nemoc však rizikovější skupinou než-li muži.

V mnohých případech dokáže SNN výrazně zkomplikovat i každodenní situace. Například už nezvládáte déle sedět v autě, v kině nebo v divadle. Velmi intenzivně se zde může projevit až ve formě křečí. Jedná se však už o pokročilé fáze tohoto onemocnění, které se nastávajících maminek týkají jen zcela výjimečně.

Jak řešit syndrom neklidných nohou

Poté, co kontaktujete svého lékaře, se zkuste zamyslet nad svou životosprávou, která může mít na tento syndrom velký vliv. V těhotenství sice alkoholu neholdujete, můžete ale málo odpočívat nebo příliš solit. Často pomůže i zvýšení příjmu železa, které vám ve formě tablet může předepsat váš lékař.

V případě záškubů si můžete ulevit také například masáží nebo sprchou, při které pouštíte střídavě teplou a studenou vodu. Ani v těhotenství byste neměla zapomínat na pravidelný pohyb - cvičte a choďte do přírody. Rozhodně však nesahejte po lécích na spaní, které vám sice spánek usnadní, ale pro těhotné ženy nejsou vůbec vhodné.





Přenášení Přenášení

Vedle dětí, které se na svět derou předčasně existují i těhotenství, kdy se miminku na svět z matčina bříška příliš nechce. Hovoříme pak o tzv. přenášení neboli potermínové graviditě. Jde o situaci, kdy nedošlo k porodu ani ve 40...

Ptyalismus aneb slintání nejen blahem Ptyalismus aneb slintání nejen blahem

Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka