facebook
Příjemnou noc, je středa 16.4.2025 a svátek slaví Irena

Těhotenství a křečové žíly


Ilustrační fotografie


Každá žena ví, že během těhotenství je o sebe třeba více než jindy dbát, hlavně po té zdravotní stránce. Měly bychom dodržovat nejen správnou životosprávu, ale také sledovat, jak se naše tělo mění a zda nám rostoucí bříško nezpůsobuje zdravotní problémy, kterým by se dalo předejít nebo je začít včas léčit. Jeden takový problém jsou křečové žíly.

Proč v těhotenství?

Křečové žíly se během těhotenství mohou objevit a nemusí. Vyskytují se na dolních končetinách, a to v důsledku změn, které v těle probíhají. Na vině je především tlak stále rostoucí dělohy na pánev, která žíly v nohou utlačuje. Objevují se zejména u rodiček obézních či s nadváhou. Nehledě na to, že se zvyšuje objem krve proudící v cévním řečišti a snižuje se rychlost návratu krve z dolních končetin do pánve. Dalším faktorem je ale také dědičnost. Pokud vaše matka během těhotenství či mimo něj trpěla křečovými žilami, je velká pravděpodobnost, že se to bude týkat i vás.

Jak proti nim bojovat během těhotenství?

Je několik možností, jak výskytu křečových žil v těhotenství zabránit, či ho alespoň zmírnit. Zkuste nosit kompresní punčochy. Nejedná se o nic příjemného, především v letním období, ale pokuste se je nosit alespoň pár dní v týdnu. Dále zvedejte nohy, kdykoliv je to možné. Podpoříte tím návrat krve zpět. Poté je třeba kontrolovat váhu. Kila navíc sice k těhotenství patří, nic se ale nemá přehánět. Výrazný příbytek na váze může problémy s žílami jen zhoršit. Nakonec se snažte pít hodně vody a zařaďte do jídelníčku vlákninu.

Křečové žíly pravidelně pozorujte. Pokud se objeví, sdělte to svému lékaři, který vám pravděpodobně předepíše léky proti srážení krve a kompresní punčochy. Pokud ani to nepomůže, po porodu zkonzultujte problém se svým lékařem a ten vám doporučí vhodného odborníka. Žíly se dají odstranit různými způsoby, je jen na vás, jaký si vyberete.





Přenášení Přenášení

Vedle dětí, které se na svět derou předčasně existují i těhotenství, kdy se miminku na svět z matčina bříška příliš nechce. Hovoříme pak o tzv. přenášení neboli potermínové graviditě. Jde o situaci, kdy nedošlo k porodu ani ve 40...

Ptyalismus aneb slintání nejen blahem Ptyalismus aneb slintání nejen blahem

Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka