facebook
Dobré dopoledne, je neděle 13.4.2025 a svátek slaví Aleš

Otoky v těhotenství


Ilustrační fotografie


Otoky v těhotenství nejsou ničím výjimečným. Uvádí se, že postihují až tři čtvrtiny všech těhotných. Nejčastěji se objevují v oblasti dolních končetin, a to u kotníků a bérců. Těhotná žena se s nimi nejvíce potýká v teplém počasí, po dlouhodobém stání či únavě. Zpravidla vymizí po odpočinku, zejména v poloze s nohami nad úrovní hlavy. Jestliže by tak tomu nebylo nebo by se jejich výskyt rozšířil i na ruce nebo obličej, doporučuje se konzultace s lékařem.

Třetí trimestr je obecně považován za náročnější fázi těhotenství, která může být doprovázena právě i otoky. Na daném místě dojde k většímu nahromadění tekutin, což kůži napne a může to být doprovázeno i svěděním. Není-li si žena jistá, zda se jedná o otok, lze to vyzkoušet mírným stiskem, kdy v otoku zůstane chvíli viditelný otisk, který se pomalu vrací.

Jako prevence nebo následně i pro odstranění již vzniklých otoků je důležitý dostatek minerálů v těle. V tomto směru je zejména významný hořčík, ale i vápník. Hořčík má vedle otoků využití i při křečích a bolestech v lýtkách. Přirozeným zdrojem hořčíku jsou banány, kakao a minerální vody.

Dostatečný příjem tekutin navíc ředí krev, což rovněž snižuje případné otoky. V prevenci je důležitý i pohyb, a to alespoň v podobě denních procházek. Přes den by těhotná žena měla několikrát zvedat nohy do zvýšené polohy. Spánek se doporučuje na levém boku, aby se neutlačovala dolní dutá žíla, a tím by se rovněž zhoršilo proudění krve v těle. Na otoky mohou rovněž pomoci i studené obklady nebo například plavání, kdy navíc voda bříško nadlehčuje, čímž se uleví i namáhaným zádům.





Přenášení Přenášení

Vedle dětí, které se na svět derou předčasně existují i těhotenství, kdy se miminku na svět z matčina bříška příliš nechce. Hovoříme pak o tzv. přenášení neboli potermínové graviditě. Jde o situaci, kdy nedošlo k porodu ani ve 40...

Ptyalismus aneb slintání nejen blahem Ptyalismus aneb slintání nejen blahem

Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka