Kapavku snad není potřeba představovat, naštěstí už děti na školách jsou alespoň obecně seznamovány s problematikou pohlavně přenosných chorob. Pozitivní přínos se této osvětě nedá upřít, každá mince má ovšem dvě strany. Přemíra informací a jejich zdrojů společně s neustálým rozvojem medicíny a především farmaceutického průmyslu nám může dát pocit, že se nás něco v podstatě tak banálního, jako je kapavka, netýká. A i kdyby, je přece velmi jednoduché ji vyléčit pomocí antibiotik.
Kapavka opravdu může působit jako relativně nevinné onemocnění, nemusí se při ní dít nic dramatického, zvláště u žen. Jenže právě v tom je háček. U většiny žen a tedy i potencionálních maminek proběhne infekce kapavky bez jakýchkoliv příznaků, maximálně se projeví častějším nucením na močení, event. pálením a řezáním při močení. Ženská populace obecně více trpí na záněty močového měchýře, které se projevují podobně, stává se tak, že žena neabsolvuje lékařské vyšetření a pokusí se si takový zánět odléčit doma urologickým čajem, brusinkami či podobnou technikou. Nákaza kapavkou tak může uniknout pozornosti, zvlášť pokud často střídá partnery, případně se s nimi nestýká tak často, aby si všimla projevům onemocnění u muže. Jen vzácně se u žen objeví dramatičtější průběh – hustý zelenožlutý výtok z pochvy, případně bolesti v okolí pánevních orgánů. Právě v nich se pak původce kapavky – Treponema pallidum – usadí a může způsobit různé zánětlivé komplikace, za zmínku stojí především zvýšené riziko vzniku mimoděložního těhotenství a také neplodnost. Vzhledem k tomu, že míra promořenosti populace pomalu, ale jistě stoupá, je nutné při neschopnosti otěhotnět myslet i na tuto možnost.
U mužů se infekce většinou nějakými příznaky projeví, nejčastěji jde o výtok průhledné tekutiny žlutozeleného zabarvení, která jakoby odkapává ze špičky penisu – odtud pochází český název choroby. Spolu s výtokem se objevuje také pálení a řezání při močení. Muži, snažící se svou nákazu ututlat i před lékařem, riskují rozšíření infekce na prostatu a varlata, čímž riskují vznik neplodnosti a dalších komplikací. Proto by ani mužská část populace neměla přehlížet příznaky podobné zánětu močových cest. Zároveň je potřeba myslet na fakt, že kapavka se může přenést i při jiných milostných praktikách, než je klasický pohlavní styk. Vzrůstá podíl zejména infekce dutiny ústní.
Přenos kapavky na plod je „naštěstí“ možný jen při porodu, k nákaze dochází průchodem porodními cestami. Na rozdíl od jiných pohlavně přenosných chorob tak miminko není poškozeno již před příchodem na svět. Navíc existuje účinná ochrana před nejzávažnějším problémem, jenž se u novorozenců může vyskytnout. Treponema se ráda usazuje ve spojivkovém vaku, proto se již více než 100 let preventivně provádí tzv. kredeizace – vkápnutí desinfekčního přípravku (samozřejmě dostatečně šetrného a pro tento účel určeného) do spojivkového vaku miminka hned po narození.
|
U některých žen se během těhotenství může vyskytnout nepříjemná komplikace, o níž se ovšem příliš nemluví – hemoroidy. Jedná se o křečové žíly, podobné, jako se mohou vytvářet na nohou, jež se však tvoří v konečníku, což...
Eklampsie, dříve známa jako božec, je záchvatovitým onemocněním postihujícím rodičky těsně před/po či během porodu, ve výjimečných případech v šestinedělí. Navazuje nejčastěji na syndrom preeklampsie, což je...
Anémie je jedna z možných zdravotních komplikací, se kterými se žena může v těhotenství setkat. Anémie je pokles červených krvinek v krvi, který má za následek snížení hladiny hemoglobinu, což je krevní barvivo, které...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.