facebook
Dobré odpoledne, je úterý 15.4.2025 a svátek slaví Anastázie

Křečové žíly v období těhotenství


Ilustrační fotografie


Křečové žíly, neboli varixy, jsou zdravotním problémem, který se objevuje u spousty z nás. Již dávno neplatí, že se týkají jen starších ročníků. Trápí jak ženy ve zralém věku, tak ty dospívající. Tomuto problému se dá částečně předejít a v případě již vzniklých žil se dá na základě odborného posudku cévního chirurga provádět léčba.

Těhotenské křečové žíly

Křečové žíly, se však nejčastěji objevují v období těhotenství.  Je to dáno vlivem momentální hormonální bouře a zvětšené dělohy, která zabraňuje odtoku krve do dolních končetin. Příčinou může být také genetická dispozice a přibývající váha. Pokud někdo z Vaší rodiny trpí nebo trpěl křečovými žilami, bude se Vás to pravděpodobně týkat také.

Prvními příznaky mohou být noční křeče, pocit těžkých, oteklých a bolavých nohou a výskyt tzv. metliček, což jsou drobné rozvětvené žilky a objevují se nejčastěji na holeni a lýtku. Ty mohou předcházet hlubokým jasně viditelným žilám a v nejhorším případě i žilní trombóze. Varixy se mohou objevit i v oblasti konečníku, zevního genitálu a pochvy.

Léčba varixů

Zvláště v období těhotenství je tedy vhodný průběžný lékařský dohled, kterým se dá případným komplikacím předejít. Během těhotenství je jako prevence dobré nosit kompresní punčochy, které uleví nohám a zpevní žilní stěnu a vyhnout se příliš dlouhému stání a sezení. Doporučuje se také hlídat si váhu – ovšem ne přes diety, ale upustit od mýtu, že nyní „jím za dva“. Při podezření na křečové žíly se dají kromě punčoch předepsat i léky na posilnění stěny žil a cév.

Ve většině případů varixy po těhotenství zmizí. Dnes je naštěstí možné hned na začátku podstoupit tzv. duplexní ultrasonografii, která Vás včas upozorní na případný výskyt křečových žil.





Přenášení Přenášení

Vedle dětí, které se na svět derou předčasně existují i těhotenství, kdy se miminku na svět z matčina bříška příliš nechce. Hovoříme pak o tzv. přenášení neboli potermínové graviditě. Jde o situaci, kdy nedošlo k porodu ani ve 40...

Ptyalismus aneb slintání nejen blahem Ptyalismus aneb slintání nejen blahem

Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka