facebook
Dobré dopoledne, je sobota 23.11.2024 a svátek slaví Emílie

Kojenecký botulismus


Ilustrační fotografie


Botulismus obecně znamená otravu botulotoxinem, který je produkován bakteriemi, nazývajícími  se Clostridium botulinum. Tato choroba není příliš častá, ale za to velmi závažná. Jedná se o paralytické (= způsobující ochrnutí) onemocnění. Botulotoxin patří mezi nejsilnější jedy na světě. Ten se do těla dostává skrze gastrointestinální trakt a nezneškodní jej ani kyselé prostředí žaludku. Ve střevech dochází ke snadnému vstřebání těchto bakterií a ty tak lehce proniknou do krve. Botulotoxin blokuje nervovou funkci, což vede k postupnému ochrnutí svalů včetně dýchacích a ke smrti udušením.


Mezi první příznaky patří pocení, zvracení a také bolesti břicha. Dále si můžeme všimnout poklesu očního víčka (ptóza), postižený si stěžuje na rozostřené vidění a poté následuje ochabnutí svalů končetin. Člověk s botulismem špatně artikuluje a má problém s polykáním, cítí sucho v ústech a někdy může trpět i zácpou (ileus = zástava střevní peristaltiky). Nakonec člověk umírá na udušení za plného vědomí, jelikož to zůstává zachováno. Při projevení prvních příznaků je proto zapotřebí neprodleně vyhledat lékařskou pomoc!


Mezi základní formy botulismu patří kojenecký nebo též střevní botulismus a potravinový botulismus. Potravinová forma je zapříčiněna požitím potravy obsahující botulotoxin (špatně zpracované domácí masové konzervy apod.). Naproti tomu kojenecký botulismus je způsoben požitím spor bakterie Clostridium botulinum. Spory lze chápat jako neaktivní formy této bakterie čekající na vhodný čas a vhodné místo pro svou aktivaci a množení.


U kojeneckého botulismu je často uváděno, že spory vnikají do organismu dítěte skrze med. Tuto záležitost je třeba mít na paměti především v prvním roce života vašeho dítěte. Je to z toho důvodu, že spory, které se mohou v medu nacházet, vnikají do organismu dítěte do jednoho roku věku snáz, jelikož dosud nemá tak dobře vyvinuté ochranné mechanismy trávicího traktu a tudíž nejsou schopny zneškodnit spory tak dobře, jako u větších dětí nebo u dospělých. Ovšem jak bylo napsáno výše, přímo botulotoxin (ze špatných masových konzerv apod.) proniká lehce do organismu i u dospělých.


Z toho všeho vyplývá, že by se neměl podávat med dětem do jednoho roku! Později již takové nebezpečí nehrozí a jeho konzumace se není třeba obávat (ostražití by samozřejmě měli být lidé při projevech alergie na včelí produkty). Nicméně je nasnadě napsat, že včelí produkty mají značná pozitiva v pozdější výživě, proto bychom jim měli dávat přednost před cukrem nebo umělými sladidly (pokud dotyčný není diabetik, pak je potřeba se poradit s lékařem) např. při slazení čajů apod.





Downův syndrom Downův syndrom

Downův syndrom patří mezi jedny z nejznámějších a rovněž nejrozšířenějších syndromů způsobených tzv. chromozomální aberací. Nejčastěji se jedná o trizomii 21. chromozomu, jelikož člověk má celkem 46 chromozomů, tedy...

Vrozené srdeční vady – 2. díl Vrozené srdeční vady – 2. díl

V srdci zůstává široký komunikační kanál v důsledku nesplynutí tzv. endokardových (endokard = vnitřní výstelka srdce) polštářů. Spolu s tím jsou síňokomorové chlopně rozštěpeny (trojcípá i dvojcípá chlopeň). K tomu se přidává i ...

Vrozené srdeční vady – 1. díl Vrozené srdeční vady – 1. díl

Vrozené srdeční vady patří beze sporu mezi nejčastější vrozené vývojové vady. V minulosti byly tyto vady příčinnou mnoha dětských úmrtí, avšak postupem času díky velikému pokroku medicíny je v současnosti situace daleko příznivější.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka