facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Scheuermannova choroba


Ilustrační fotografie


Scheuermannova choroba, někdy nazývaná juvenilní kyfóza (kyfóza znamená zahnutí páteře směrem dozadu, v tomto případě nadměrné), je strukturální vadou páteře. Příčina této choroby není dosud známa, přesto postihuje cca 10% populace. Uvádí se, že je o něco častější u chlapců, než u dívek a to asi dvojnásobně.

Podstatou této choroby jsou značné deformity obratlových těl a s tím spojená nerovnost meziobratlových plotének. Obratlová těla jsou zdeformována do klínovitého tvaru se snížením přední části, což vytváří klínovitý tvar obratlových těl a zapříčiňuje to patologické zahnutí páteře dozadu (tzn. takto postižená osoba je nahrbená). Deformity se týkají především obratlů od 3. hrudního obratle po 2. bederní obratel. Tato choroba nemusí být doprovázena bolestí, pacienta přivede k lékaři až projevená deformita páteře, kterou často nelze přehlédnout. Doprovodným jevem je zkrácení prsních svalů a k podpoření diagnózy nám slouží použití rentgenu a diagnostiky obratlových deformit snímku.

Scheuermannova choroba nejčastěji postihuje mladé jedince v rozmezí 12 – 18 let. Jedná se o období tzv. poslední růstové akcelerace, kdy mladiství prudce povyrostou až o 5% své původní výšky a to do půl roku.

K léčbě této choroby patří intenzivní rehabilitace s protahováním zkrácených svalů a podstatnou částí léčby je korekce vady ortézou, příp. chirurgicky. Přestože tuto chorobu není možné zcela vyléčit, lze se díky pravidelné rehabilitaci a provedením patřičných chirurgických zákroků velmi přiblížit co nejlepší kvalitě života.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka