facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Termální lázně - koupání v teplé vodě


Ilustrační fotografie


Zvažujete návštěvu termálních lázní a nevíte, zda je v těhotenství vhodná? Od jejich návštěvy rozhodně nemusíte nadobro upouštět, měla byste však důkladně zvážit rizika, která se s termální vodou spojují a těm se pokusit vyvarovat nebo se na alespoň připravit. Obecně teplá voda ničemu nevadí, dokonce může navozovat příjemnější pocity než voda vlažná, protože se v ní vaše tělo lépe uvolní.


Pozor na gynekologické záněty

Termální lázně představují pro ženy jediné riziko, a to v podobě různých zánětů a dalších zdravotních potíží. Voda v termálech totiž není chlorovaná, a proto může obsahovat choroboplodné zárodky, které se v ní i rychleji a lépe množí. Bohužel tomuto procesu nezabrání ani sůl, kterou voda obsahuje.

Kromě gynekologických zánětů jsou rozšířené také záněty očí nebo zažívací potíže. Určitě byste do termálních lázní neměla jezdit, pokud máte někde na těle otevřenou ranku, protože by se vám její hojení mohlo nepříjemně zkomplikovat. Stejně tak byste měla brát ohled na ostatní a dodržovat hygienické zásady při koupání v lázních, abyste nikoho v případě své vlastní infekce nenakazila.

Tato rizika jsou samozřejmě v těhotenství vyšší, jelikož tělo je mnohem vnímavějších. V prvních týdnech vám tedy termální lázně doporučit nemůžeme, protože případná infekce může vést v nejhorším možném případě až k potratu. Rizikové jsou též infekce pochvy a močových cest. Nemoci ale většinou naštěstí postihnou pouze maminku, nikoliv samotný plod.

Další rizika představují různá plísňová onemocnění, která sice váš stav nijak neohrozí, nejsou však ani příjemná. Proto je na každé z vás dobře si promyslet, zda se návštěva lázní vyplatí, a pokud si nejste jistá, tak se ještě s dotazy obrátit na svého gynekologa.


Jak postupovat při koupání v termálech

Po každém koupání vám doporučujeme osprchovat se a převléknout z mokrých plavek do suchých. Tak výrazně eliminujete riziko zánětu. Na koupání je možné také použít speciální tampon, který riziko nákazy zase o něco sníží. Vhodné je během koupání používat také probiotické tampony, s nimiž se dá pohodlně plavat. Alternativou jsou i různé probiotické čípky, které se používají nejčastěji na noc a v pochvě udrží vyrovnané prostředí.





Sauna v těhotenství Sauna v těhotenství

Pobyt v sauně má pro zdravého člověka blahodárný přínos. Saunování má nejenom relaxační účinky, ale zvyšuje odolnost organismu a utužuje zdraví. Prožívá-li těhotná žena své těhotenství bez komplikací, může...

Plavání v těhotenství Plavání v těhotenství

Jak v období těhotenství plyne čas, roste s ním i vaše bříško a vy si pomalu připadáte jako taková malá velrybka na suchu. Dnes se však nabízí spousta forem cvičení pro těhulky a pokud jste...

Pleť v těhotenství Pleť v těhotenství

Každá žena touží po tom mít dokonale čistou pleť. I když už máme období puberty za sebou a doufáme, že akné, černé tečky a podobné nečistoty už na pleti mít nebudeme, často se bohužel mýlíme.  Pověry říkají, že když těhotná...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka