facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Plané neštovice (varicella)


Ilustrační fotografie


Plané neštovice patří mezi tzv. dětská infekční exantémová onemocnění. Exantémem značíme celotělový výskyt eflorescencí (=výkvětků) na kůži. Mezi tato onemocnění se ještě kromě planých neštovic řadí např. spalničky, spála, zarděnky a další.

Původcem tohoto druhu neštovic je varicella zoster virus (patřící do čeledi herpesvirů). Vyskytuje se nejběžněji ve věku 1 – 6 let. Obdobím s největším výskytem tohoto onemocnění bývá jaro a zima. Obecně se přenáší kapénkami (podobně jako rýma) nebo přímým kontaktem s lézí (tedy s puchýřky na kůži) a doba inkubace bývá obvykle kolem 2 týdnů.

Dítě zasažené planými neštovicemi se stává infekčním již 2 dny před výskytem puchýřků a končí až po překrytí posledních puchýřků krustami. Po prodělání planých neštovic vzniká v organismu dítěte dlouhodobá imunita proti tomuto viru.

Po zasažení organismu virem planých neštovic nastává po uplynutí inkubační doby výskyt vyrážky, který začíná na hlavě a trupu, odkud se postupně šíří na celé tělo. Vzhledově vyrážka nevypadá po celou dobu onemocnění stejně, postupem času se mění její vzhled a jednotlivé puchýřky jsou s odeznívajícím onemocněním pokrývány krustami a mizí. Onemocnění se za normálních okolností vyskytuje v několika vlnách po dobu 2-5 dnů (tedy první puchýřky mění svůj vzhled a jakoby stárnou, ale současně se objevují puchýřky nové). Vyrážka se může vyskytnout dokonce i na sliznici úst, kde se rychle mění v drobné vřídky.

Mezi příznaky planých neštovic kromě výskytu puchýřků patří i bolest hlavy, horečka, infekce horních cest dýchacích (podobně jako např. u rýmy) a svědění. Nutno podotknout, že u jinak zdravých dětí toto onemocnění probíhá bez komplikací, problémy nastávají u výskytu planých neštovic u dospělých, kde se většinou nějakým komplikacím nevyhneme. Těžší průběh onemocnění obvykle mají malé děti matek, které neprodělali v dětství plané neštovice a dále u podvyživených dětí.

Léčbou je mazání postižených míst tekutým pudrem, případně antiseptickou mastí. Proti svědění může v některých případech lékař naordinovat některé z antihistaminik. V průběhu onemocnění je potřeba dbát na pitný režim, nemocné izolovat doma (neposílat je do školky ani nikam jinam mezi ostatní děti a dospělé, kteří plané neštovice ještě neprodělali).

Nebezpečné je infikování planými neštovicemi u ženy v prvních 5 měsících těhotenství! Vzniká tak nezanedbatelné riziko poškození plodu (rozvoj vad nervového systému, oka, vady kostry dítěte a případné jizvení kůže).

Pro úplnost je nasnadě zmínit i pravé neštovice (variola), které se od planých neštovic velmi liší svým průběhem a především vysokou úmrtností. Dříve se prováděla plošná očkování, díky čemuž se naštěstí virus pravých neštovic podařilo v roce 1977 eradikovat, tedy zcela vymýtit.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka