facebook
Dobré poledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Výživa v těhotenství


Ilustrační fotografie


Každá žena by v těhotenství měla dbát o své zdraví. Nezbytné jsou tedy nejen pravidelné prohlídky u gynekologa, ale také strava. Ta od doby početí poskytuje živiny budoucí mamince a také miminku. Stravu v prvních měsících není potřeba nějak rapidně navyšovat. Od poloviny těhotenství je vhodné přidat si například jednu svačinku nebo mírně zvětšit porce hlavních jídel. Jezte pestře a vyváženě. Pokud máte hlad, nebojte se na jídle přidat.

Pestrá a vyvážená strava je základ

Běžný jídelníček se skládá ze sacharidů, tuků a bílkovin. Poměry těchto složek mezi sebou by měly být 50 : 25 : 25. Sacharidy by měly být tvořeny zejména obilovinami, luštěninami, ovocem a zeleninou a jejich podíl může sahat od 50 až do 60 %. Bílkoviny jsou obsaženy v libovém mase, nízkotučných mléčných výrobcích nebo vejcích. Doporučuje se jich konzumovat 1 až 1,5 g na 1 kg váhy. U tuků se držte spíše na 1 g tuků na 1 kg vaší váhy. Vybírejte si zejména kvalitní rostlinné oleje (řepkový, slunečnicový), ořechy nebo ryby. Omezte tuky živočišné z masa a mléčných výrobků.

Každý den se snažte jíst pestře. Obměňujte své snídaně, obědy i večeře. S jídlem si vždy vyhrajte, jedině tak vás bude zdravější stravování bavit. Abyste zjistila, jak jíte, můžete si svůj jídelníček v prvních dnech zapisovat a snadno si tak spočítat svůj energetický příjem i dávky jednotlivých živin.

Dostatek ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina je nezbytnou součástí jídelníčku těhotné ženy. Zeleniny se doporučuje sníst minimálně 500 gramů, klidně i více. Ideální je zelenina čerstvá, která však často způsobuje zažívací problémy. Vhodnou alternativou k ní je zelenina vařená v páře. Ovoce je kromě vitamínů a minerálů zdrojem rychlých cukrů. Aby nedocházelo k zbytečnému přibírání na váze a ukládání tuku do problémových partií, konzumujte jej k snídaním a svačinám, pokuste se mu vyhnout ve večerních hodinách. Ovoce se zeleninou je rovněž zdrojem vlákninu. Tu však máte možnost získat i z celozrnných obilovin.

Mléčné výrobky

S mléčnými výrobky to nepřehánějte, rozhodně je však ze svého jídelníčku nevyřazujte. Jsou totiž cenným zdrojem vápníku. Vybírejte si spíše odtučněné sýry a zakysané výrobky, jako je tvaroh, jogurt nebo kefír.

Nápoje

K pití si vybírejte neperlivou vodu a bylinné nebo ovocné čaje. Pokuste se vyhnout klasické kávě. Můžete vyzkoušet různé obilné kávy, které jsou bohaté na látky důležité pro správné fungování organismu. Jídlo vždy konzumujte v klidu, vyhraďte si na něj dostatek čajů. Vždy jezte v sedě, nikdy ne ve stoje nebo při chůzi. Ještě než vstanete z postele, můžete si dát kousek ovoce nebo ovesnou sušenku. Můžete tak předejít i ranní nevolnosti.





Kyselina listová v těhotenství Kyselina listová v těhotenství

Kyselina listová patří do skupiny vitaminu B, a proto se lze setkat s jejím označením jako vitamin B9. Kyselina listová v těhotenství je velice důležitá pro zdravý vývoj miminka. Zejména má významný vliv na správný vývoj centrální...

Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství

Sýry jsou kvalitním zdrojem vápníku a bílkovin. Obě tyto složky naše tělo potřebuje. Jak ale přizpůsobit svůj jídelníček v těhotenství a jaké sýry z něj na oněch 9 měsíců (nebo i na delší dobu) vyřadit?

Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství

Každá budoucí maminka by měla dbát o svou výživu, aby přijata všechny nezbytné látky. V tomto článku se dozvíte, jaká příprava pokrmů je v těhotenství ideální. Měla byste se vyhnout pouze...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka