facebook
Příjemnou noc, je úterý 29.4.2025 a svátek slaví Robert

Potíte se v noci?


Ilustrační fotografie


Už se vám stalo, že jste se v noci vzbudila celá zpocená? Pocení není záležitostí pouze nemocných lidí nebo žen v menopauze, můžete se s ním setkat i v těhotenství. I pokud během dne nepociťujete žádné potíže, můžete se uprostřed noci probudit v mokré posteli. To rozhodně není nic příjemného. Jak tedy nočnímu pocení předcházet a jak ho řešit?

Dá se pocení v noci předcházet?

Nadměrné pocení není u budoucí maminek výjimečné. Vzniká vlivem hormonálních změn a výkyvů, které probíhají v těle. Celé tělo i psychika ženy se mění. Pocení tedy téměř není možné předejít. Doporučuje se usínat v dobře vyvětrané místnosti a na noc si nebrat zbytečně teplou pokrývku. V létě, kdy je horko, můžete spát opravdu jen pod lehkým prostěradlem a klidně i větrat celou noc, pokud vám to pomůže. Kromě teploty v místnosti se zaměřte i na vlhkost vzduchu. Pokud je příliš velká nebo naopak nízká, může vám to se spaním způsobovat problémy.

Nadměrné pocení v těhotenství je problém mnoha maminek

Nadměrné pocení se odborně označuje jako hyperhydróza. Pocení se může objevit nejen vlivem hormonů, ale také při pobytu v přetopené místnosti, po fyzické námaze, když máte nadbytek tekutin nebo jste ve stresu. Rovněž je potřeba posoudit celkový zdravotní stav - zda opravdu netrpíte chřipkou, virózou nebo jinou nemocí. Nadměrné pocení se objevuje také u cukrovky, při zvýšené činnosti štítné žlázy nebo u vysokého krevního tlaku. Potit se budete také tehdy, když budete příliš často konzumovat ostrá jídla.

Jak řešit pocení

Pokud se v noci vzbudíte zpocená, bude vám pravděpodobně zima. Když máte možnost, je ideální převléknout celou postel nebo alespoň vyměnit přikrývku. Vy sama si můžete dát vlažnou sprchu, kterou omyjete pot. Místnost vyvětrejte, doplňte tekutiny a běžte opět spát. Pokud se potíte často, doplňujte do těla také minerály. Tyto látky totiž odcházejí ven z těla spolu s potem.





Hluboký i lehký spánek je důležitý Hluboký i lehký spánek je důležitý

Každá budoucí maminka by měla spát alespoň osm hodin denně. Určitě ale nevadí, když prospíte i devět nebo deset. Spát byste měla převážně v noci - ideální je třeba od devíti večer do šesti ráno. Pokud v noci nestíháte spát delší...

Je dobré mít pohyb před spaním? Je dobré mít pohyb před spaním?


Máte večer problémy usnout a ráno se cítíte unavená? Pokud se jako budoucí maminka setkáváte s těmito problémy, určitě vám doporučujeme vyzkoušet pohyb před spaním. Zaměřte se ale na klidnější aktivity, při nichž se příliš...

Je dobré spát během dne? Je dobré spát během dne?

Určitě i vy to znáte - na člověka padne únava a usnul by v kteroukoliv denní dobu. Obzvlášť pokud jste těhotná a zároveň máte fyzicky náročnější práci, připravte se na to, že se budete cítit unaveně i během dne.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka