facebook
Dobré ráno, je pátek 18.4.2025 a svátek slaví Valérie

Máte doma maminčina mazánka?


Ilustrační fotografie


Povaha člověka se projevuje již v raném věku – někdo je extrovert, někdo introvert, někdo je dobrodruh a jiný má rád „to své jisté“. Každý jsme jiný, a to je třeba respektovat a vštěpovat do hlavy i svým ratolestem. Jak si ale poradit s dítětem, které se již v pokročilém věku drží spíše maminčiny sukně, než svých vrstevníků?

3 roky stačí

Typické „maminkovské období“ běžně trvá asi do 3 let, kdy je dítě na matku logicky zcela vázané. Matka pro dítě znamená pocit ochrany, bezpečí, blízkosti a lásky. Postupem času ale zjistí, že i ostatní lidi kolem jsou fajn – vrstevníci, babičky, učitelka, atd. Fixace na matku se začíná postupně uvolňovat a dítě tedy vyhledává i jinou společnost. Pokud tomu tak není, někde nastal problém.

I maminky bývají příliš fixované

Tomu, že se ze syna stane mazánek, někdy nevědomky dopomohou i samotné matky. Každá žena má o své dítě strach a je zcela přirozené, že ho chce chránit před vším špatným na světě. To ale nejde dělat donekonečna. Dítě musí již v raném věku udělat nějaké chyby a natlouct si koleno, aby získalo vlastní zkušenosti. Pokud své dítě až příliš úzkostlivě chráníte i ve věku, kdy by se mělo osamostatnit, jedná se o sebeobětování či „opičí lásku“. Otcovský vzor je také velmi důležitý, ale bohužel se stává, že někdy nebývá dobrý, nebo chybí úplně, což sama žena často neovlivní. Snažte se ho aspoň trochu nahradit třeba fajn strejdou, kamarádem, či dědečkem.

Jak se to projeví

Tato chyba ve výchově má celkem fatální důsledky nejen pro vás jako pro matku, ale i zároveň pro budoucí partnerku vašeho syna. Z malého chlapce se stane nesamostatný jedinec, který pokaždé poběží za matkou, aby ho z jakékoliv situace vysekala a vyřešila ji za něj. Z vás se stane služka, která synovi naservíruje vše, na co si vzpomene, aniž by sám vynaložil jakékoliv úsilí a co hůř – vše bude brát jako samozřejmost. Abyste si nevychovala ze syna mazánka, je dobré dodržovat následující:

1. Vychovávejte syna ke zdravé hrdosti
2. Nastavujte mu již od mala určitá pravidla ( pomoc v domácnosti, venčení psa,..)
3. Nebojte se ho svěřit na hlídání příbuzným či dobrým kamarádům
3. Veďte syna k pořádku (uklizený pokoj, špinavé věci házet do koše s prádlem,..)
4. Budujte v něm úctu k ženám!!
5. Pomáhejte mu, ale nedělejte nic zbytečně za něj
6. Snažte se ho vychovat tak, aby z něj vyrostl muž, kterého byste si sama představovala





Poruchy spánku u dětí Poruchy spánku u dětí

Každé dítě má svůj spánkový režim. Občas se ale stává, že trpí poruchami spánku, a to vlivem procesu vývoje. S tímto problémem se můžeme setkat již v kojeneckém věku, kdy dítě trpí nespavostí nebo častým přerušovaným spánkem.

Přístup k dítěti podle temperamentu Přístup k dítěti podle temperamentu

Je Vaše dítě jako utržené ze řetězu, chvíli neposedí a každou chvíli na něj musíte zvyšovat hlas, nebo je spíše pasivní, tiché a často o něm ani nevíte? Platí, že každé dítě je individuál a musíme k němu podle toho přistupovat.

2. Agresivita dětí – předškolní věk 2. Agresivita dětí – předškolní věk

Kromě batolete se agresivní chování může často projevovat i u malého předškoláka. Ten má již více prostředků ke komunikaci, takže agrese více ustupuje do pozadí. V tomto věku se učí prosadit mezi svými vrstevníky nebo...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka